ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دو ساعت سکوت در نوزدهمین سالگرد قتل پروانه و داریوش فروهر

وزارت اطلاعات استثنائاً اجازه داد مراسم فروهرها برگزار شود اما در سکوت. پرستو فروهر اعلام کرده که سکوت این روز نوید فرارسیدن روزی‌ست که حق آزادی گفتار را بازپس‌گیریم.

بعداز ظهر چهارشنبه یکم آذر / ۲۲ نوامبر مراسم بزرگداشت نوزدهمین سالگرد قتل داریوش فروهر و پروانه اسکندری در خانه و قتل‌گاه فروهرها در تهران با حضور گروهی از مردم و فعالان سیاسی و مدنی به‌ همت پرستو فروهر برگزار شد. در بیش از یک دهه گذشته نیروهای امنیتی به طرق مختلف از برگزاری این مراسم در تهران جلوگیری کرده بودند.

بزرگداشت نوزدهمین سالگرد قتل داریوش فروهر و پروانه اسکندری در تهران - پرستو فروهر برای حاضرین سخن می‌گوید

پیش از این وزارت اطلاعات به پرستو فروهر که هر سال برای برگزاری مراسم بزرگداشت پدر و مادر خود از آلمان به ایران سفر می کند، گفته بود که برگزاری مراسم یادبود مجاز است و منع قانونی ندارد، اما مأموران حاضر با «عناصر ضدانقلاب که قصد سوء‌استفاده از این مراسم را دارند تا قانون‌شکنی کنند و ناامنی پدید آورند و تحریک به ناآرامی کنند و مخل امنیت ملی و نظام شوند» برخورد خواهند کرد. همچنین به پرستو فروهر گفته بودند که مسئولیت هرآنچه که هرکس که برای شرکت در این مراسم بیاید، در خانه‌ و یا اطرافش، بگوید، به پای او خواهد بود و بر سنگینی پرونده‌‌اش در دادگاه انقلاب خواهد افزود.

در مقابل پرستو فروهر در فراخوانی از همگان برای شرکت در این مراسم یادبود همراه با سکوت دو ساعته دعوت کرد و نوشت:

«برای جلوگیری از پاره شدن سنت نوزده ساله‌ی این مراسم، و برای گرفتن هر بهانه‌ای از آنان در سنگین‌تر کردن پرونده‌ی قضایی‌ام، از شما همراهان گرامی صمیمانه می‌خواهم که به مراسم یادبود بیایید تا این دو ساعت را در سکوت به یاد عزیزانمان که قربانی سرکوب و خشونت سیاسی شده‌اند کنار یکدیگر بایستیم. بیایید تا امسال داریوش و پروانه فروهر را در سکوت خود به یاد آوریم. بیایید تا ما و من را در سکوت همراهی کنید، که سکوت سرشار از ناگفته‌هاست و سکوت این روز نوید فرارسیدن  روزی‌ست که حق آزادی گفتار خویش را بازپس‌گیریم.»

این دعوت با استقبال در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و کاربران با هشتگ «دوساعت سکوت» یاد قربانیان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای ۱۳۷۷ را گرامی داشتند.

به نقل از حاضرین در آیین بزرگداشت فروهرها، در مراسم امروز کسی سخن نگفته و تنها پرستو فروهر خطاب به حاضران در مراسم گفته است:

«در سكوت بيانديشيم؛ بیانديشيم به اين كه چه رخ داد، و چرا» و این‌که «آرمان داریوش و پروانه فروهر چه بود، و چگونه داد خواهيم اين بی‌داد را.»

در جریان قتل‌های زنجیره‌ای که در پاییز ۱۳۷۷ روی داد علاوه بر پروانه و داریوش فروهر، عده دیگری از روشنفکران و منتقدان، از جمله محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، مجید شریف و پیروز دوانی کشته شدند.

وزارت اطلاعات ایران «عناصر خودسر» در این وزارت‌خانه را مسئول این قتل ها معرفی کرد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.