ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ده‌ها کشته و مجروح در انفجار و حمله مسلحانه به مسجد صوفیان در مصر

نمازگزاران جمعه در مسجدی در غرب صحرای سینا به صف ایستاده بودند که انفجار مهیبی رخ داد. سپس مردان مسلح از ۴ خودرو به روی آنان آتش گشودند. سه روز عزای عمومی در مصر.

در اثر انفجار و در حمله افراد مسلح به مسجدی در شمال منطقه «سینا» در مصر، تعداد زیادی از نمازگزاران کشته و مجروح شدند. این حادثه، جمعه ۲۴ نوامبر در روستای «الروضه» در منطقه العریش در صحرای سینای مصر اتفاق افتاد. دولت مصر سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

جمعه ۲۴ نوامبر: گروهی از مجروحان در حادثه انفجار و تیراندازی در مسجد الروضه در شمال منطقه سینا در غرب العریش در مصر

به گزارش شبکه الجزیره به نقل از رسانه‌های محلی، نمازگزاران جمعه در مسجد روستای «الروضه» در غرب العریش در صحرای سینا تازه به صف ایستاده بودند که انفجار مهیبی رخ داد. سپس – بر اساس گزارش‌هایی که در رسانه‌های محلی منتشر شده – چندین مرد مسلح از درون چهار خودرو به روی نمازگزارانی که تلاش کرده بودند خود را به بیرون از مسجد برسانند آتش گشودند.

مسجد الروضه محل عبادت گروهی از صوفیان مصر است.

تعداد فرقه‌های صوفی موجود در مصر بیش از ۱۰۰ فرقه ذكر شده كه قریب ۷۷ فرقه آن رسمی و باقی آنها غیر رسمی‌اند. این فرقه‌ها نزدیك به ۱۵ میلیون پیرو دارند.

خبرگزاری رسمی مصر به نقل از مقامات امنیتی این کشور تعداد کشته‌شدگان را ۲۳۵ نفر و تعداد مجروحان را ۱۳۰ نفر اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز دولت مصر سه روز عزای عمومی اعلام کرده.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. ظاهراً حلقه‌هایی از داعش در مصر که در شبه‌جزیره سینا فعالیت می‌کنند به مسجد الروضه حمله کرده‌اند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در یک نطق تلویزیونی ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این حادثه گفت:

«نیروهای امنیتی و پلیس انتقام شهدای ما را خواهند گرفت و امنیت و ثبات را هم برقرار خواهند کرد.»

رئیس جمهور مصر در بخش دیگری از سخنانش گفت:

«آنچه که اتفاق افتاد نشان می‌دهد که تروریست‌ها قصد دارند آنچه را که از منطقه خاورمیانه باقی مانده نابود کنند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر از حمله به نمازگزاران مسجد صوفیان در مصر به عنوان یک «اقدام وحشیانه و بزدلانه» یاد کرد:

«جهان نمی‌تواند با تروریسم مدارا کند. ما می‌بایست از نظر نظامی بر تروریسم پیروز شویم.»

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه هم حمله به مسجد صوفیان مصر را محکوم کرده و اعلام کرده که پاریس متحدانش را در چنین شرایطی تنها نمی‌گذارد.

دولت اسرائیل نیز  با صدور پیامی به دولت مصر تسلیت گفته است.

نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل در واکنش به حمله مسلحانه به مسجد الروضه در شبه‌جزیره سینا گفته است:

«وقت آن رسیده که کشورهای جامعه جهانی، اعم از روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی بر ضد ترور با هم متحد شوند. ما همه در برابر ترور آسیب‌پذیریم.»

بعد از برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر در سال ۲۰۱۳ مجموعه‌ای از عملیات انتحاری و عملیات تروریستی در شبه‌جزیره سینا اتفاق افتاده است. در سال ۲۰۱۴ عبدالفتاح سیسی در مصر وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

در شبه‌جزیره سینا نیروهای مسلح اسلامگرا و شاخه مصری گروه «دولت اسلامی» (داعش) حضور فعال دارند. حمله به هتل‌ها، کاروان‌های پلیس و انفجار یک هواپیمای مسافربری روسی در اکتبر ۲۰۱۵ فقط بخشی از عملیات تروریستی اخیر در شبه‌جزیره سیناست.

در آوریل سال جاری پارلمان مصر وضعیت فوق‌العاده در این کشور را تمدید کرد. عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر این درخواست را در واکنش به حملات داعش به دو کلیسای مسیحیان قبطی در طنطا و اسکندریه مطرح کرده بود. او گفته بود با اعلام وضعیت فوق‌العاده قصد دارد تعداد سربازان و نیروهای امنیتی را افزایش دهد و به طور مؤثرتری با تروریسم و اسلام‌گرایی مقابله کند. فعالان حقوق بشر اما از تمدید وضعیت فوق العاده در مصر انتقاد کرده‌اند.

این گزارش که ابتدا به شکل خبر کوتاه  و با تیتر: « ده‌ها کشته و مجروح در انفجار و حمله مسلحانه به مسجدی در مصر»  منتشر شده بود، بر اساس اطلاعات تازه تغییر کرد و گسترش یافت.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.