ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

لغو مراسم ترحیم سینا قنبری - درخواست تشکیل کمیته تحقیق درباره مرگ بازداشتی‌ها

خانواده معترضی که در زندان جان باخت از برگزاری مجلس ترحیم برای او منصرف شده‌اند. کمپین حقوق بشر خواستار تحقیقات مستقل در پرونده مرگ سینا قنبری و محمد حیدری شده.

کمپین حقوق بشر در ایران بر ضرورت تشکیل کمیته مستقل تحقیق درباره بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دی ماه که در بازداشتگاه‌های ایران جان‌ باخته‌اند تاکید کرد. خبرگزاری فارس اما با انتشار نامه‌ای که مدعی شده است از سوی بازماندگان سینا قنبری، جان‌باخته در قرنطینه زندان اوین نوشته و برای این خبرگزاری ارسال شده، از لغو مجلس ترحیم او از سوی خانواده‌اش خبر داده است.

بزرگ‌ کنید
دیوارنویسی درباره مرگ سینا قنبری در قرنطینه زندان اوین

به دنبال انتشار خبرهایی درباره مرگ شماری از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سراسری دی ماه در ایران (مرگ دو نفر -سینا قنبری و وحید حیدری- تایید شده اما مقامات رسمی دلیل جان باختن آنها را خودکشی اعلام کرده‌اند) کمپین حقوق بشر در ایران خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در مورد پرونده مرگ این دو بازداشتی شده.

این سازمان حقوق بشری از جمهوری اسلامی خواسته تا با انجام این تحقیقات، نتایج تمامی مراحل آن در اختیار مردم قرار داده شود و روند تحقیقات، شفاف باشد.

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران در همین رابطه گفته است سوال‌هایی جدی در مورد مرگ این معترضان وجود دارد: «پس از مرگ معترضان در بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸، مقامات ادعای خودکشی را مطرح کرده بودند اما در نهایت نتوانستند انکار کنند که قربانیان بر اثر شکنجه و شرایط غیرانسانی کهریزک جان باختند.»

سینا قنبری ۲۲-۲۳ ساله، در قرنطینه بازداشتگاه اوین تهران، در تاریخ ۱۷ دی ۹۶ به دلایل نامعلوم درگذشته است. مقامات قضایی در ایران ادعا می‌کنند او خودکشی کرده است. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور گفته است او در دستشویی‌ قرنطینه زندان اوین خودکشی کرده و فیلمی هم در این مورد وجود دارد که خودکشی او را تایید می‌کند. او سینا قنبری را «یک معتاد» معرفی کرده است.

محمد حیدری، ۲۲ ساله، در بازداشتگاه شماره ۱۲ رضوی نیروی انتظامی اراک، اوایل دی ماه درگذشت. گفته شده که او هم خودکشی کرده و از سوی مقامات به عنوان «معتاد و قاچاق‌فروش معرفی شده» اما خانواده‌اش این ادعا را رد کرده‌اند و گفته‌اند او دستفروش بوده. وکیل او به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است مقامات تلاش دارند با ادعای خودکشی بر روی دلایل واقعی مرگ او سرپوش بگذارند.

محمد نجفی روز ۱۸ دی گفته است من باور دارم که این مرد جوان خودکشی نکرده است: «این مرد جوان معترض بوده. آنها او را بازداشت کردند، مورد ضرب و شتم قرار دادند و کشتند. حالا می‌خواهند حسن شهرت او را تخریب کنند.»

کمپین حقوق بشر در ایران اما روز جمعه ۲۲ دی ماه از مقامات ایرانی خواست تا دست از «ارعاب و تلاش برای ساکت‌کردن» خانواده‌های کسانی که در بازداشتگاه یا در خیابان کشته شده‌اند بردارند و از «آزار و اذیت کردن قربانیان» که تلاش دارند بر روی افکار عمومی اثر بگذارند، خودداری کنند.

دو سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر نیز در روزهای گذشته بر ضرورت توجه مقامات جمهوری اسلامی به حقوق بازداشت‌شدگان و خانواده‌های آنان تاکید کردند و درباره زیر پا گذاشته شدن سیستماتیک این حقوق هشدار دادند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از ایران به دنبال اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران علیه حاکمیت، دست‌کم ۲۵ نفر کشته شده‌اند.

جمهوری اسلامی در جریان اعتراضاتی که به مرگ معترضان انجامیده یا در جریان کشتار مخالفان و منتقدان سیاسی خود، معمولا اجازه برگزاری مجلس ترحیم به بازماندگان نمی‌دهد. از دزفول اما خبر می‌رسد برای محسن عادلی، از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر مجلس ترحیمی با حضور گسترده مردم برگزار شده است.

پیش از این ارسلان جعفری شهنی، فرماندار دزفول، درباره مرگ این معترض گفته بود او هدف شلیک گلوله قرار گرفته و در بیمارستان جان باخته است.

شهنی همچنین گفته بود در دزفول و در جریان حوادث اخیر هیچ فردی هنگام بازداشت فوت نشده است.

با وجود اعلام مرگ محسن عادلی در بیمارستان اما تاکنون علت دقیق و تاریخ مرگ او از طرف خانواده‌اش، منابع مستقل یا مقامات امنیتی اعلام نشده است.

از سوی دیگر از تهران خبر می‌رسد مجلس ترحیم سینا قنبری به خواست خانواده خود او لغو شده است.

خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی، روز جمعه ۲۲ دی ماه با انتشار خبری نوشته است اعضای خانواده سینا قنبری بر خود واجب دانسته‌‌اند با لغو برگزاری مراسم ترحیم و جلوگیری از ایجاد هزینه برای نظام و مردم کشورمان، برای خنثی‌سازی مکر و حیله دشمنان تلاش کنیم .

مشخص نیست که آیا خانواده قنبری این تصمیم را آزادانه گرفته‌اند یا فشارهای امنیتی باعث نوشته شدن چنین نامه‌ای شده است؛ اگر اساسا چنین نامه‌ای وجود داشته باشد چون در موارد مشابه خانوده جان‌باختگان معمولا چنین خبرهایی را تکذیب کرده‌اند.

اما در متن این نامه‎ که خبرگزاری فارس مدعی شده دستنویس آن را در اختیار دارد، آمده است: «عزیزمان سینا قنبری در سحر روز شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ در زندان اوین شهر تهران از دنیا رفت و این خبر در رأس اخبار خبرگزاری‌ها، خصوصا خبرگزاری‌های معاند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و از همان ساعات اول، این رسانه‌های معاند با شایعه پراکنی و لجن‌پراکنی قصد بهره‌برداری از این موضوع را در رأس اهداف و برنامه‌های خود قرار داده‌اند.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است: «از طرفی خبر برگزاری مراسم عزای فرزند ارجمندمان در روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۲، موجب شد که با درج در خبرگزاری‌های غربی، عبری و عربی، با فراخوان حضور و تجمع در این مراسم، قصد برگزاری تظاهرات و بهره‌برداری سیاسی بر ضد منافع کشورمان نمایند. لذا خانواده قنبری با حفظ حق پیگیری و سوال درخصوص نحوه و شکل فوت فرزندمان از طریق مراجع قانونی، همچون سایر خانواده‌های ولایی، انقلابی و ریشه‌دار کشور، برخود واجب دانسته با لغو برگزاری این مراسم و جلوگیری از ایجاد هزینه برای نظام و مردم کشورمان، تلاش بر خنثی سازی مکر و حیله دشمنانی که با برگزاری تجمعات این‌چنینی موجب از دست رفتن فرزند برومندمان شده‌اند، نماییم.»

به دنبال ناآرامی‌های اخیر در ایران، بر اساس اعلام منابع رسمی بیش از سه هزار و ۷۰۰ نفر بازداشت شده‎اند و سازمان‌های حقوق بشری تداوم بازداشت دستگیر شدگان و نحوه رفتار با آنان هشدار داده‌اند.

  • در همین زمینه
دوسیه تظاهرات اعتراضی ۱۳۹۶ بزرگ‌ کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Oblivion

    امثال فریبکاران اصلاحاتچی کذاب هم دارند روی این قضیه مانور می دهند که مثلا شروع اعتراضات کار تندروها بوده در تظاهرات مشهد و الان امثال صادق زیباکلام می گویند اگر حسن روحانی عبور کنند مردم 1400 رئیسی میشود رئیس جمهور! عجبا ! مگر فرقی می کند سر برید با پنبه (روش حسن روحانی) بار وش سربریدن با شمشیر (رئیسی)؟! آیا اخوند ولایی شیاد را چون چهارتا حرف قشنگ زده ولی در عمل دارد همان جنایت را لجستیک می کند، دارد تدراکات می دهد به جلاد، آیا شیاد بهتر از جلاد در یک حکومت است؟! آیا کسی شمشیر می سازد برای جلاد خوب است چون او ضربه نهایی نزده برگردن مظلوم؟! هر کسی فریب اینها رابخورد و دوباره رای دهد و یا هرگونه امیتاز به اینحکومت، در حقوق انسانی خود و هم نوعان خیانت کرده است. به اندازه کافی این حکومت باج گرفته و اوانس داده شده بهش، یا امروز اجازه یم دهد مردم تحت نظارت بین المکلی رفراندوم برای انتخاب نوع رژیم سکولار دموکراسی رای بدهد و یا بایست به هر طریق متعارف سرنگون شود (حق دفاع و استفاده اسلحه به وقت لزوم برای همه مردم محفوظ است)، مردم فقط در یک انتخاب شرکت بایست بکنند و ان رفراندوم برای حکومت سکولار دموکراسی بگذار این مثلا اقلیت 20 درصدی رانتخوار و فریب خورده باز بیایند شوی انتخبات کذایی خامنه ای و عوامل دیکتاتوری گرم کنند. هم به دَرَک رئیسی بشود رئیس تدارکچیان یا مثلا جواد ظریف یا لاریجانی. این دیگ آحاد مردم ایران برای نمی جوشد، حالا بخواهد سر سگ تویش به جوشد یا پهن.

  • Oblivion

    واحدهای ضد اطلاعات حکومت ولایی دراد به شدت کار می کند. این حکومت هولایی را می شود با دوران نازیسم هیتلری مقایسه کرد. منتهی با روش های بروز شده هیتلری. از انجا برگزرای دادگاه نمایشی وقت گیر و رپهزینه است، روسش به قتل رساندن معترضان باری ایجاد رعب و حشت است. بایست بدانید حکومت ولای، یکی از مخفوف ترین و بی رحم ترین و در عین حال نیرنگ بازترین حکومت های ترویستی جهان است. احمتال بهق طع به یقین روش جدید خودکشی سازی از مردم، همراه پراکندن شبهه و حتی موارد راستین از اینکه فلانی متهم مواد مخدر بوده و قبل از اعتراضات دی ماه 1396 دستگیر شده و از ابن خرفها، هیچ بعید نیست چند مورد را قاطی کند و این پروژه ادامه دهد. بحث از اساس این است حکومت مسئول جان زندانی است. فرقی نمی کند معترض بوده یا قاچاقچی! او انسان استکه در بند حکومت است و ب طبق وقانی بین الملی و داخلی و بدیهات حقو بشری باید حکومت حانش حفظ کند. همان طور خامنه ای جلاد گفته، می خواهد تقاض بیگرد. تقاض و قصاص به خاطر این که به ساحت دروغین مقدس ولایت فقیه مطلقه اش مردم تف کرده و گفتند تو حرام لقمه سادیسمی را جنایتکار نمی خواهند! او می خواهد انتقام بگیرد و هم مردم و دوباره بترساند. رسانه هیا ماکیاولیستی مانند مشرق نیوز، فارس، کیهان، تسنیم،.. دارند به کوب برنامه ضد اطلاعات اجرا می کنندف این رسانه ها چهره واقعی حکومت نشان میدهد و گول چند سایت به ظاره اصلاح طلب نخورید، اینها نقاب حکومت دیکتاتوری ولایی هستند و چهره واقعی ماکیاولیستی اش در لابلای رسانه های دیگرش بیاست دید. شایعاتی مانند کودیتای سپاه! ما را احمق فرض کردند؟! کدام کودتا! هر وقت سپاه خامنه ای و بقیه اخوندها دستگیر کرد و یک دولت آشتی ملی از نمایندگان همه طبقات رو گروها تشکیل داد ما باور می کینم سپاه به نفع ایران کودتا کند! البته چنین امر بعید است ف ولی اگر بشود باز هم بهتر از این وضعیت موجود است!

  • aq

    وقتی گفتند خودکشی دیگه نمیشه کاریش کرد. شما میگید یعنی میشه !!!