ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنگوی شورای نگهبان: جلسه سال ۶۸ مجلس خبرگان برای انتخاب رهبری، قابل انتشار است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان انتشار فیلم‌هایی از جلسه خبرگان رهبری برای انتخاب جانشین آیت‌الله خمینی در خرداد سال ۱۳۶۸ را به «دشمن» نسبت داد و گفت رأی‌گیری در آن جلسه قانونی انجام شد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان انتشار فیلم‌هایی از جلسه خبرگان رهبری برای انتخاب جانشین آیت‌الله خمینی در خرداد سال ۱۳۶۸ را به «دشمن» نسبت داد و گفت رأی‌گیری در آن جلسه قانونی انجام شد.

بزرگ‌ کنید
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با «باشگاه خبرنگاران» مسائل مطرح شده در پیرامون انتشار فیلم‌های جلسه خبرگان سال ۶۸ را «کذب دشمن»، «فضاسازی» و «جنگ روانی» خواند و گفت همه سوابق این جلسه «به صورت ثبت و تصویر موجود و به طور کامل قابل انتشار می‌باشد».

این در حالی است که روز گذشته، احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران گفته بود فیلم جلسه مجلس خبرگان در سال ۶۸ «مخفی» بوده و مشخص نیست چگونه پخش شده است.

۱۷ دی سال جاری، منبعی ناشناس ویدیویی ۱۹ دقیقه‌ای از نشست مجلس خبرگان در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ را به شاهد علوی روزنامه‌نگار سپرد و او این فیلم را در حساب‌های کاربری‌اش در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد.

در این ویدیو اعضای خبرگان درباره «رهبری فردی یا شورایی» و انتخاب «موقت» آیت الله علی خامنه‌ای به رهبری ایران تصمیم می‌گیرند. علاوه بر این، نمایندگان مجلس خبرگان تصمیم می‌گیرند بحث «رهبری موقت» آیت‌الله خامنه‌ای از افکار عمومی مخفی شود. در این ویدیویی که ۱۷ دیماه منتشر شد، علی خامنه‌ای درباره صلاحیت خود برای قرار گرفتن در جایگاه رهبر ایران می‌گوید: «واقعا باید خون گریست به جامعه اسلامی که حتی احتمال کسی مثل بنده در آن مطرح بشود».

چندی روز پس از انتشار ویدیو نخست، ۲۵ دی، بخشی دیگری از این نشست که مربوط به افتتاحیه آن است افشا شد. در ابتدای این نشست اعضای خبرگان ابتدا پذیرش استعفای آیت الله منتظری، قائم مقام رهبری را به رأی می‌گذارند. علی مشکینی در این نشست توضیح می‌دهد که پذیرش استعفای آیت‌ منتظری از قائم مقامی در حوزه صلاحیت قانونی آیت الله خمینی رهبر وقت ایران نبوده است.

سرانجام، دو روز پس از انتشار ویدیو دوم، ۲۷ دی‌ماه، بخش دیگری از نشست مجلس خبرگان در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ افشا شد که در آن علی اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد علی موحدی کرمانی یادآوری می‌‌کنند که تا برگزاری رفراندم خبر موقتی بودن رهبری خامنه‌ای نباید به رسانه‌ها درز کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • روزبه

    می بخشید وقتی قسمتهای مهمش یواشکی بیرون درز کرده حالا یه خورده بعد سی سال فکر نمیکنید دیر باشه برای این تصمیمتان؟ [خنده ملت با صدای بلند]