ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

احمد خاتمی: حجاب را به کوری چشم دشمنان اجرا می‌کنیم

روحانیون یکی یکی وارد مساله حجاب می‌شوند. احمد حاتمی، امام جمعه موقت تهران گفته کسانی که عبارت حجاب اجباری را به کار می‌برند، می‌خواهند مملکت را به هم بریزند.

موضوع اعتراض به حجاب اجباری اکنون روحانیون را به تکاپو و واکنش واداشته و روز گذشته حتی رهبر جمهوری اسلامی هم به آن واکنش نشان داده است. احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته اینکه برخی عبارت «حجاب اجباری» را به کار می‌برند برای منکوب کردن اصل مساله حجاب است و این افراد قصد دارند مملکت اسلامی را به هم بریزند.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی که روز گذشته در برابر مداحان ایراد کرد، از اینکه در بین برخی «خواص» هم بحث بر سر اجباری نبودن حجاب درگرفته اظهار نگرانی کرده بود. یک روز بعد، احمد خاتمی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در تأیید نگرانی‌های خامنه‌ای گفته است عمامه به سری را در «همین مشهد» سراغ دارد که طرفدار حجاب اختیاری است. اشاره او احتمالا به محمدعلی ایازی است که پیش‌تر با نقل خاطره‌ای از مرتضی مطهری، گفته بود که او با اجباری کردن حجاب مخالف بوده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی جمعه ۱۸ اسفند سخنان احمد خاتمی درباره ضرورت اجباری بودن حجاب را بازتاب داده است. عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته است:  

«یک عمامه به سر که باید حافظ دین باشد در همین مشهد برای دل خوشی چهار نفر گفته است حجاب اجباری نیست در حالی که حجاب در اصل دین و غیرقابل انکار است.»

آیت الله سبحانی، مرجع تقلید، هم گفته است که حجاب دستور الهی است و بحث اختیار در آن مطرح نیست.

این مرجع تقلید هم از طرح عنوان اجبار به حجاب هم اظهار نارضایتی کرده: چیزی که ترک آن از نظر دینی حرام است «اجباری بودن و نبودن آن معنایی ندارد.»

خامنه‌ای هم در سخنرانی خود در برابر مداحان، بحث حجاب را از حیطه بیان خارج دانسته و با تاکید ویژه‌ای آن را ممنوع کرده است. او گفته طرح مسئله حجاب حجاری او را «حساس» کرده است. از نظر او هر کس در این باره حرف بزند «همان خطی را دنبال می‌کند که دشمن نتوانسته با آن‌ همه هزینه در کشور به نتیجه برساند.»

احمد خاتمی در سخنان خود تاکید کرده که همه مراجع و حتی کسانی که به دین آشنا هستند حجاب را در متن دین و از احکام و قوانین مسلم آن دانسته‌اند و از طرفی مگر می‌توان مملکت را بدون قانون اداره کرد؟

این عضو هیات رییسه مجلس خبرگان، گفته که حکومت ایران حجاب را به «کوری چشم مخالفان» اجرا می‌کند.

خاتمی اعتراضات ماه‌های اخیر به حجای احباری را به خارج از ایران نسبت داده و گفته:

«چند زن و دختر بی توجه به حجاب که در خیابان انقلاب تهران کشف حجاب کرده‌اند و مدیریت این کار هم به دست یک زن فاسد است که یک میلیارد تومان از آمریکا گرفته و در پایگاه اینترنتی‌اش تبلیغ می‌کند که زنان کشف حجاب کرده و فیلم و عکس برایش بفرستند.»

اظهارنظر احمد خاتمی به موضوع حجاب محدود نشده و او در بخش دیگری از صحبت‌های خود مراوده نداشتن زن با مرد نامحرم را یک اصل اسلامی خوانده و  گفته:

«با شاغل بودن بانوان مخالف نیستیم اما اینکه در یک اتاق یک مرد و زن نامحرم با یکدیگر باشند زمینه‌ساز و بستر گناه است، باید زن‌ها و مردها هر کدام در یک مکان مجزا فعالیت کنند.»

خاتمی تفکیک جنسیتی در مکان‌های کاری را به معنای بستر پاکی را فراهم کردن دانسته است.

علاوه بر سخنرانی‌های تند روحانیون در واکنش به اعتراضات به حجاب اجباری، مقامات قضایی هم با تهدید درصدد سرکوب این نوع اعتراضات هستند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، بدون ذکر نام در مورد یکی از «دختران خیابان انقلاب» گفته است که او «به اتهام تشویق مردم به فساد از طریق کشف حجاب در مرئی و منظر عام و تظاهر به عمل حرام و ظاهر شدن در اماکن عمومی بدون حجاب شرعی به ۲۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.»

دادستان در پی اعلام این خبر گفته که با «ساختارشکنی» در زمینه حجاب، به صورت جدی برخورد خواهد شد.

پرونده زمانه به مناسبت ۸ مارس:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • صلاح

    یکی از این آقایان؛ احمد خاتمی، یا علم الهدی (هر چند در مسلک فرقی ندارند) به یکی از نزدیکان حزبی، در دوره انتخابات نصیحت کرده بود که زنای محصنه بهتر از دادن لیست تفرقه و تضعیف نظام است. در این مورد خاص هم می توان نتیجه گیری کرد که «زنای محصنه بهتر از بی حجابی است»، چون بی حجابی طبق گفته ی آقایان موجب تضعیف نظام می شود. شما آقایان هدف تان دین نیست به خدا.