Share

درس‌های خارج اصول آیات عظام در حوزه علمیه تحت تأثیر اعتراضات زنان ایرانی به حجاب اجباری قرار گرفته است. جعفر سبحانی، یکی از مراجع تقلید شیعه هم وارد این بحث شد. سبحانی می‌گوید نظر درباره حجاب اسلامی صرفاً در انحصار مجتهدان است.

یکی از دختران خیابان انقلاب، ایستاده بر سکوی اعتراض به حجاب اجباری در ایران (عکس: آرشیو)

دو روز قبل محمد تقی مصباح یزدی در دیدار با دانشجویان بسیجی گفته بود آزادی در مفهوم غربی و سکولار آن با عقب رفتن روسری زنان آغاز می‌شود و سرانجام با تحقق آزادی کامل دیگر جایی برای شارحان اسلام باقی نمی‌ماند. اکنون جعفر سبحانی، یکی دیگر از مراجع تقلید گفته است:

«افراد غیرمجتهد نباید درباره حجاب که جزو مسلمات دین است، اظهار نظر کنند. انسان اگر چیزی را بلد نیست نباید در مورد آن اظهار نظر کند. همان‌طور که روحانیت در مسائل فیزیک و شیمی و علوم دیگر اظهار نظر نمی‌کند دیگران هم نباید در مورد حلال و حرام و مسائل دینی که در آن علم ندارند دخالت کنند.»

به گفته این مرجع تقلید چیزی که حرام است اجباری بودن و نبودن آن معنایی ندارد.

هفته گذشته هم دو تن از مراجع تقلید بانفوذ در حوزه علمیه قم، مکارم شیرازی و نوری همدانی خواهان رعایت حجاب در ایران شدند. مکارم‌شیرازی بی‌حجابی را با رشوه‌خواری مقایسه کرد و نوری همدانی از مسئولانی که «قدرت دارند» خواست حجاب را در سراسر ایران «عملی» کنند.

بیشتر بخوانید:

حوزه علمیه در برابر دختران خیابان انقلاب: به حجاب در سراسر ایران عمل شود

Share