Share

محمد تقی مصباح‌یزدی، استاد حوزه علمیه قم و رهبر فکری جبهه پایداری می‌گوید مسئولان جمهوری اسلامی در زمینه‌های فرهنگی کوتاهی کرده‌اند، در غیر این‌صورت بحث آزادی‌های فردی در جامعه درنمی‌گرفت و زنان خواهان رهایی از حجاب تحمیلی نمی‌شدند. او اعتقاد دارد که آزادی در مفهوم غربی آن با کنار رفتن روسری‌ها آغاز می‌شود و آنگاه به تدریج دیگر جایی برای شارحان احکام اسلام باقی نمی‌ماند.

محمد تقی مصباح‌یزدی، استاد حوزه علمیه قم و رهبر فکری جبهه پایداری

محمد تقی مصباح یزدی، استاد حوزه علمیه قم در دیدار با گروهی از دانشجویان بسیجی می‌گوید معنای آزادی تحریف شده است:

«آزادی که یکی از شعارهای اساسی انقلاب بود، توسط عده‌ای به این معنا تفسیر شد که هر کس، هرکاری خواست انجام دهد و کسی حق ندارد مانع آنها شود. آیا لازمه این تفسیر چیزی جز سوق دادن انسان به سوی حیوانیت است؟ بر اساس این تعریف از آزادی، زندگی ارزشمند انسانی و تعیین ضوابطی برای رسیدن به انسانیت، بی‌معناست. اخیراً هم برخی گفتند هر استادی باید آزاد باشد که سر کلاس، هر چه خواست بگوید.»

مصباح یزدی به اخراج استادان از دانشگاه آزاد اسلامی از جمله اخراج صادق زیباکلام و رضا داوری اردکانی اشاره می‌کند که هفته گذشته خبرساز بود و زمینه بازخواست از فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد در مجلس شورای اسلامی را فراهم آورد.

مصباح یزدی با اشاره به اعتراض زنان به حجاب احباری و درخواست آنان برای آزادی ورود به ورزشگاه‌ها می‌گوید:

«مسئولان این کشورها به این مسأله افتخار می‌کنند و همین آزادی را برای ما هم تجویز می‌کنند. این امر تدریجاً از عقب رفتن روسری‌ها شروع شده، و به رفتن خانم‌ها به ورزشگاه‌ها رسیده و به مرور ادامه خواهد یافت، تا آزادی غربی به صورت کامل در جامعه ما تحقق پیدا کند.»

مصباح یزدی می‌گوید اگر این خواسته‌ها تحقق یابد دیگر جایی برای احکام اسلام (و شارحان آن از جمله او و هم‌کیشانش) باقی نمی‌ماند.

روز گذشته معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور اسلامی در امور خانواده و زنان وعده داده بود که دولت خواست زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها را پیگیری می‌کند.

مسئولان به خبرنگاران زن اجازه ورود به ورزشگاه را ندادند

Share