ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

احمدی‌نژاد، خامنه‌ای را شریک شکست برجام کرد

رئیس سابق جمهوری اسلامی اعلام کرده که پیش از آغاز مذاکرات با آمریکا در عمان با اذن رهبر جمهوری اسلامی هشدار داده که ممکن است زمین بخورید، خطرناک است.

رئیس سابق جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که پیش از آغاز مذاکرات محرمانه با ایالات متحده آمریکا در عمان، در جلسه‌ای هشدار داده که مذاکره با آمریکا در شرایطی که تحریم‌های اقتصادی اثرگذار بوده به زیان ایران است. علی اکبر صالحی در کتابی به نام «گذری در تاریخ» می‌گوید مذاکرات محرمانه با آمریکا در عمان زیر نظر علی خامنه‌ای انجام شده است. به این ترتیب محمود احمدی‌نژاد، رهبر جمهوری اسلامی را شریک شکست برجام کرده است.

محمود احمدی‌نژاد: «این کار [مذاکره با آمریکا در عمان] خطرناک است. ممکن است زمین بخورید.» (عکس: آرشیو)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی که بعد از خروج آمریکا از برجام ایراد کرد، گفته است: «از روز اول بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید. گفتم اگر می‌خواهید قرارداد ببندید، تضمین لازم را بگیرید و بعد ببندید.»

در سه روز گذشته فرماندهان نظامی ایران از خروج آمریکا از برجام اظهار خشنودی کرده بودند، گروهی از نمایندگان ولایتمدار در صحن علنی مجلس پرچم آمریکا را به آتش کشیدند و سرانجام روز جمعه هم تریبون‌‌های نماز جمعه به تمجید از درایت رهبر جمهوری اسلامی اختصاص داشت. احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد گفته است:  «با عملی که رئیس‌جمهور آمریکا انجام داد، تجربه مردم نسبت به اقوال و آرای پربصیرت مقام ولایت افزود و هم عبرت را برای مردم و مسئولان نظام ایجاد کرد.»

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز با اشاره به تلاش دولت برای رایزنی با قدرت‌های اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای گفته است: « اینکه می‌گویید آمریکا نه، اتحادیه اروپا آری، با عبرت نمی‌سازد. عبرت بگیرید. همه سر و ته یک کرباس‌اند. یادتان است که برخی اوایل برجام چه گل و بلبلی می‌گفتند؟ آقا فرمودند تعهد کتبی بگیرید، نگرفتند. این شد.»

جمعه ۲۱ اردیبهشت محمود احمدی‌نژاد همزمان با این سخنان با انتشار بیانیه‌ای گفته است:

«زمانی که قرار بود مذاکرات با آمریکا در عمان شروع شود، در جلسه‌ای با حضور مقامات ارشد کشور اعلام کردم که مذاکره در شرایطی که دشمن تصور می‌کند دست بالا را دارد و تحریم‌ها اثر گذار بوده است، به ضرر کشور تمام می‌شود. خواهش کردم که شش ماه مهلت دهند تا با اجرای چند برنامه ضربتی اقتصادی و تقویت قدرت اقتصادی مردم، آثار تحریم‌ها کنترل شود و مذاکره در شرایط برابر انجام گیرد. حتی اعلام کردم که حاضرم خانواده‌ام را به گروگان و تضمین بگذارم که اگر طرح‌ها موفق نبود، خود و خانواده‌ام را اعدام نمایند. با این‌حال تمام کارهای اصلی کشور متوقف و همه امور به توافق با بیگانگان منوط و مرتبط گردید.»

علی اکبر صالحی که تصدی وزارت خارجه ایران از سال‌های ۸۹ تا ۹۲ را به عهده داشته، مخالفت محمود احمدی‌نژاد با مذاکرات عمان را تأیید می‌کند. صالحی در کتابش برای نخستین‌ بار اسامی هیأت ایرانی مذاکره‌کننده در عمان را هم فاش کرده است: علی اصغر خاجی سفیر فعلی ایران در چین، محسن بهاروند مذاکره‌کننده ایران در پرونده آمیا که هم‌اکنون در یک مؤسسه بین‌المللی در دهلی نو فعالیت می‌کند، رضا زیبب سفیر فعلی ایران در قبرس و رضا نجفی نماینده فعلی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعضای مذاکره‌کننده هیأت ایرانی با تیم آمریکایی در عمان بودند.

صالحی از چهار شرط علی خامنه‌ای برای مذاکره با آمریکا در عمان هم پرده برمی‌دارد:

 • مذاکره در سطح وزیر خارجه برگزار نشود و نماینده ایران در حد وزیر آنجا نرود
 • مذاکره فقط برای مذاکره نباشد
 • مذاکره فقط در ارتباط با موضوع هسته‌ای باشد
 • رئیس‌جمهور هماهنگ‌کننده دو مسیر مذاکره باشد: مسیر اول همان مسیر مذاکره ۱+ ۵ و مسیر دوم مذاکره محرمانه با آمریکا

به روایت صالحی، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت از مذاکرات عمان استقبال نمی‌کند. به گفته صالحی، احمدی‌نژاد درباره این موضوع به او گفته است: «این کار خطرناک است و شما ممکن است زمین بخورید.»

احمدی‌نژاد در بیانیه ۲۱ اردیبهشت خود می‌گوید تعهدات ایران در برجام شفاف و قطعی  اما تعهدات طرف‌های دیگر مبهم و بدون ضمانت اجرایی است. رئیس سابق جمهوری اسلامی می‌گوید در اثر اجرای مفاد برجام «بیش از ٣٠ میلیارد دلار تاسیسات هسته‌ای متوقف یا از دور خارج شده است.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • فرزاد

  خامنه‌ای شریک کدام شکست نبوده و نیست؟ آیا شکست و ناکامی دیگری هم وجود دارد که اثر انگشت ایشان بر رویش جانمانده باشد؟

 • Iran

  این از اثرات تریاک چینی بر اعتیاد رهبر موعذم و مشاوران معتاد است

 • آذربرزین

  شریک یعنی چه ؟ خامنه ای حاکم مطلق است. او تعیین کننده سیاست های خارجی است. بقیه از رئیس جمهور و وزیرخارجه بدون دستور یا موافقیت او که نمیتوانند با امریکا وارد مذاکره شوند. مذاکره هم که میکنند برابر نظر او باید باشد. ظریف آخرین گزارشها را میداد و آخرین هماهنگی را هم کرد. آقای خامنه ای چنان حرف میزند و میگوید من موافق نبودم یا گفتم اعتماد نکنید که انگار در موضع اپوزیسیون یا در خارج حکومت است ! انگار نه انگار که حاکم مطلق اوست و دیگران را اختیاری نیست ! این رفتار از نبود اخلاق است. او چنین حرفهایی میزند تا اگر کار درست درنیامد خود را از مسئولیت مبرا نشان دهد و زیردستانش را در نظر عوام مسئول جلوه دهد. یا طوری حرف میزند که گویی اروپا و امریکا هم جمهوری اسلامی است یا مجبور او هستند !

 • هوشنگ

  ۴۰ سال حکومت جمهوری جهنمی اسلامی تا به حال سرتاسر هیچ نبوده است جز شکست و ناکامی برای مردم ایران، و دزدی، جنایت و مال اندوزی نجومی برای ملایان پلشت و برادران قاچاقچی سپاه

 • نِویسای گمنام

  دیسکسورس/گفتمان مسئولیت گریزی، از زمان استبداد مذهبی سلطنت ولایی خمینی شکل گرفت، اما به صورت کاملا ایدئولوژیک شده از زمان خامنه ای پی گرفته شده از اهمش: 1- چون می دانستند بی عرضه تر از این حرف ها هستند بتوانند کشورداری براساسی حکومت ادعایی اسلام شییع ولایی از صفر بنا کنند (چون حقیقتا چیزی در چنته نداشتند!)، لاجرم به آزمون و خطا رفتند، خب اگر از اول می گفتند تمام هر آنچه از لاف ها و ادعاهای کذبی که خمینی در سخنانش از جمله در کتاب ولایت فقیه گفته (برای رفع عطش قدرت و ثروت و شاید اجرای برخی تزهای تئوری توطئه چرا که کل داستان توطئه خارجی میدانند برخی!)، در حد نگه داری یک ادراه حوزه علیمه نیز عرضه ندارند، آبرویی برایشان نمی ماند! 2- با توجه بند 1، توجیه اشتباهات محرز می شود با این دیسکورس/گفتمان، نتیجه همیشه تقصیر اشتباهات و اقدامت ضد ملی و جنایت ها لو رفته به گردن بی کفایتی مقامات و دولت ها و نفوذی ها در داخل و دشمنان خارجی می انداختند، در این باره نظام یک موجود الهی و چون روح مقدس سرگردانی بود که گویا هیچ گاه نقشی نداشته! 3- بر اساس دیسکورس مسئولیت گریزی، هرگز دست اندرکاران اصلی نظام بخصوص شخص رهبری و سران اصلی میلیتاری و مراجع رده بالا مورد مواخذه قرار نمی گیرند مگر اندکی که از اول موی دماغ بودند مثل منتظری و شریعتمداری...

 • نِویسای گمنام

  چرا که اساس راس این نظام رهبر/ولی فقیه مطلقه است، هرگز نباید براساس دیسکورس فوق الذکر، خدشه ای وارد شود بر قداست و معصومیتش! این هم برمیگردد به شخصیت مسئولیت گریز شکل گرفته حدود 1300 ساله آخوندجماعت که اساس موجودات مفت خور و مسئولیت گریز و شیاد و مزور هستند، و هم ترس و بزدلی فردی شخص رهبران / شغل اخوندی، حقیقتا کم زحمت ترین و مفت خور ترین و مضرترین شغلی است که در تاریخ جهان است. حتی خلافکاران حرفه ای به گردشان می رسد /بدترین قاتلهای زنجیره ای تاکنون چند نفر کشته اند؟، چنگیز، تیمور، هیتلر و استالین و امثالهم چند میلیون کشته؟ اما به هر حال امروزه جهانیان میدانند این سران غیرمذهبی عامل اصلی بوده اند، اینها به مراتب از این بیشتر کشتار و ویرانی در طول هزاران سال از بوجود آخوند/کاهن بوجود اوردند و هنوز میاروند و همیشه می توانند از مسئولیت بگریزند! آنها با تمام بی رحمی و قساوتی در قتل و کشتار و تبعیض و ظلم به بدیهات حقوق بشری دارند (در کتب مذهبی اشن موجود است) و خوی مستنبد منش و فرعونی دارند، هیچگاه نمی خواهند جنایت و اشتابهاتشان بر گردن بگیرند. آنها برای الله صفات هولناکی ماننند جبار و قهار و منتقدم... می گویند ولی یک بار هم نگفتند اخوند جبار و قهار و منتقدم است!، همه جنایاتی که اخوند سرمنشا و آمرش بوده اند را به گردن الله یا خلق الله می اندازد و خودشان تافته جدابافته ومبری گفته اند! یا گفتند اینها حکم الله است و یا در نتیجه اشتباه بندگان الله که حکم الله خوب اجرا نکردند یا سرپیچی کردند ف این وسط هرگز آخوندی اشتابه نمی کند! حتی منتظری و شریعتمداری وقتی محکوم میکنند طور، می گیوند او از دستور الله سرپیچی کرده، نمی گیوند اخوند بودنش موجب این اشتابهات شده!! کلا اخوند/کاهن در طول تاریخ هرگز اشتابه نمی کند بر اسا دیسکورس مسئولیت گریزی اینها. ریشه اصلی بدبختی بشریت از بدو تاریخ تاکنون درمواجه حکومتهای وابسته به اخوند/کاهن ها همین مسئولیت گریزی سیستماتیکشان است! نظام ضد بشری خامنه ای چیزی نیست جز محصول این 1300 و اندی سال و تاریخچه چند هزارساله بوجود موجودی به نام اخوند/کاهن در دادیان از جمله در اسلام بخصوص در تشیع امامیه!

 • نِویسای گمنام

  در طول 40 سال نظام اخوندیستی (نتوعی از کاهنیسم تاریخی)، ریشه مشکلات بوده است. آنها خرافت و خزعبلات و جهل و تجاهل و بدرت زا همه مسئولیت گریزی در طول ترایخ در میان منتشر دادند. با بررسی تازیخ می بینم کشورهایی از مذهب دور شدن و اساس مذهب به ان شکل نداشتند مانند کشورهای تحت تاثیر بودیسم اصیل (نه وبدایسم مینماری / الان میانمار یک جمهور یاسلامی به سبک وبدیسم کمونیستی شده است/ چیزی در میانمار شاهیدیم شبیه همان چیزی است در جمهروی اسلامی است) یا شینتو یا کنفسیوس... که اساس آیین های غیر سیاسی هستند و ذاتا سکولار و سیستم های سیاسی شان سکولار کردند، توانستند مسئولیت پذیرتر کنند مقامات کشوری را و مسولیت پذیری یعنی عقل و کمابیش ملتزم به خلاق عقلانی.

 • نِویسای گمنام

  تا زمانی سیستم اخوندی یا هر اسم دیگر مثلا همین تز در ظاهر جدید ایرانشهری که میخواهد کاهن های زرتشتی جایگزین اخوندیسم کند، همین است و می خوالهند همه مردم زرتشتی کنند و دین اصلی ورسمی به شیعه امیه! اگر زرتشتی بر فرض محال جایگزین شیعه گری سیاسی شود چیزی عوض نمی شود. ایرانشهری که اخیرا برخی در فضای مجازی و حتی در ایران می گویند تنها تغییر اسلام شیعه ولایت فقیه است. بدبختی دارد به اسم ایران گرایی، مفهوم مردن ملیت را نابود میکند چون می گوید ایران در مرزهای فعلی اش تعریف نمی شود و دنبال اینست دیگر کشورها جدا شده از امپراتوری سابق به ایران فعلی الحاق کند، مثلا نمی گوید چرا ایران به افغانستان ملحق نشود تحت پایتختی مثلا کابل؟! چرا ایران امروز مرکز باد باشد؟! وبقیه جاها چرا باید به ایارن ملحق شوند؟ بغداد/تیسفون در عراق قریب به 700 سال پایتخت دو سلسه اشکانی و ساسانی بوده، چرا ایران به عراق الحاق نشود در حالی از نظر سیاسی استحققا بیشتری دارد عراق امروز و زبان رعبی به زبان فارسی دری، زبان عربی دو قرت قدمت بیشتری دارد و سه برابر فارسی دری گویش ور دارد در مشرق زمین و زبان اشکانیان پراتی و ساسانیان پهلوی بوده ؟! همه اش توجیه نزادپرستی و تجاوز و کشتار وجنگ است. آنها صهیونیسم می کیوبند و تز از نیل تا فرات، اما خودشان ادعای بازیابی امپرتوری هخامنشی را دراند و بدتر از آن تحری تاریخ و حقیاق مسلم کشق شده! چون هخامنشیان هرگز زرتشی گری اجباری در جهان نکردند و پلورایسم دینی و تیره نزادی و زبانی بودند و لاقل سه زبان رمسی داشتند مانند سومریف عیلامی و اَری (این اَری را برخی به شاتباه پراسی باستان می یگوند در حالی داریوش در کتبیه ها می گوید این را نوشتم به اَری! و نه پارسی) داشتند! انها تاریخ جعل می کنند، ایرانشهری هم مثل پان های دیگر، یک نظریه نژادپرستانه است و بس برای تویجه دیکتاتوری تجاوز گری! ازقدیم ترنی اسناد مکتوب جهان که سومری باشد (خطوط هندسی جیرفت هنوز خوانده نشده )در هیچ سند تاریخی، نژاد مردم ایران، ایری گفته نشدهف اصلا هیچ کس نمی داند ریشه دقیق ایران چیست، تلفظ ساسانی ایران (eran) با تلفط ای مجهول، اصلا کلمه بسیط اسیت و نمی توان آن را شکست و به ایر+ان تقسیم کرد.

 • نِویسای گمنام

  بنگرید به مطلب زیر در تریبون زمانه: ایران‌گرایی راستین؟

 • نِویسای گمنام

  من اصل تقصیر به گردن نظام جمهوری اسلامی و مشخصا خامنه ای وسپاه و بقیه افراد موسوم به تندرو در ایران نظام میدانم از جمله همان هایی در فردای خروج ترامپ از برجام، رفتن در مجلس آن نمایش ابروریزانه آتش زدن پرچم کاغذی امریکا انجام داند، دقیقا همان هایی بودند با دستور و رضایت خامنه ای و سپاه کارشکنی کردند در این سه سال از امضای برجام! همان هایی که سفرات آتش می زنند و رعف وروال دیپلماتیک جهان رعایت نیم کنند و داعشی وار می خواهند بر ایران و جهان حکومت کنند! مکانسیم ماشه، چیزی جز کم سوادی خامنها یو تیمش نبود و یا خیانت! ییک زا دو این حالت نیتس، مکانسیم ماشه را فقط یا کم سواد حقوقی امضا میکند یا خائن! در رهد دو صورت خامه ای و سپاه و تندروهای حاکم مطلق عنان مسئول این وضع هستند. در مجلس تصویبی نشد، با حکم حکومتی رهبری برجام تایید شد! همه اگاهان میدانند چگونگی تصویب فرمایشی این برجام، نمایندگان حتی محتوای برجام اطلاع نداشتند و اما خامنه ای و تندورهایی مانند اطلاعاتی های سپاهی دقیقا اطلاع داشتند! آنها دقیقا می دانستند مکانسیم ماشه در برجام چیست، اما خامنه ای وسپاهش بنا ب راصل دیسکورس مسئولیت گریزی خودشان به تجاهل می زنند! چطور ممکن است اطلاعات سپاه خبر نداشت؟! اطلاعات سپاه شخصی مانند طائب و شریعتمداری کبهان و امثال انان توی خانه اصلاح طلبان و هرکسی دلشان بخواهد شنود میگذراند و تا آمار روباط جنسی خصوصی درون اتاق مردم عادی در میاروند! اما این یک حقیقت دیگر هم است، نقش نوفذی های دوگره مخالف برجام. نخست کسانی گاهی به انوسی گفته می شوند و یعنی نفوذ صهیونیستهای تندرو و دیگری گروهی که به نام انرانی و غیر ایرانی های مزدور برخی دول عربی. این گروه آنوسی و انیرانی با نفوذ در سیستم بی در و پیکر نظام ولایی تاثیر مستقیم دارند در مشکلات این ۴۰ سال ایران. این ظنام ایران ترکیبی از اخوند بی لیاقت و فاقد شایستگی حکومت+مستی سران ب یکفایت و کم سواد نظامیو اداری+نفوذی ها دشمن ایران و ایرانیت است! و قطعا اکثریت ایرانی جماعت هم با آن مذهب زدگی و عقب ماندگی فرهنگی شان هم نقش دارند. اینکه چنان دچرا انحططا اخلاقی و اجتماعی هستند برای مقداری امتیاز و گاه توهم امیتاز وری میروند عضو بسیج می شوند و برای این نظام ولایی مغشوش الهویه دریوزگی و نوکری و گاه جنایت وظلم می کنند!

 • ali

  چوب این برجام را فقط یه عده مردم فقیر و ضعیف میخورند

 • نوشتم

  خوشا بحال روشنفکران غربگرای گمراه و ذلیلی که کشورمان را به ذلت کشیدند. خامنه ای پاینده باد

 • احمد

  م برای اطلاع دوستان بنویسم کہ این احمقھا چہ قرار دادی رو امضا کردندچند دقیقہ پیش در یک مقالہ المانی خواندم کہ چرا Sicherheitsrat بہ فارس ترجمہ برام سختہ کلمہ مشابہ نمی دونم سازمان یا موسسہ ا نظارت در سازمان ملل چرا تا کنون جلسہ برای خروج امریکا نگذاشتہ،جواب ان در قرار داد ھست یکی اینکہ چنانچہ کسی از شش کشور خروج کند این وضیفہ ان کشورھا ھست کہ جلسہ را فرا خوانند و نہ وظیفہ ان سازمان نظارت و دوم و احمپقترینشکل ان کہ احمقھا ایرانی ھم امضا کردند چنانچہ حتی این جلسہ فرا خواندہ شود و ان کشوری کہ خروج کردہ حق وتو کردن تصمیم ان جلسہ و یا تصمیم و یا نظر یا رای بقیہ کشورھا رو دارد و این بدون معنی ھست کہ تحریم ھا بصورت اتوماتیک بہ قبل از قرارداد برجام بر میگردند،و دیگہ اینکہ چنانچہ در مدت سی روز ھم کسی این جلسہ را فرا خوانی نکند باز تحریم ھا بر میگردند،عجیب نیست ؟ باورتان میشہ،م ان

 • آذران

  آقای «نوشتم» چهل سال حکومت ولایت فقیه و حزب الهی را مرور کن تا بفهمی ذلیل کیست ! شرحی نوشتم ولی این سیستم نگرفت. وابستگی به شرق خوبست ؟! روسها، با همه امتیازهایی که گرفتند بر سرتقسیم دریاچه خزر ، فروش موشکهای اس 300 و نیروگاه بوشهر و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در کنار چینی ها آیا شما را تحقیر نکردند ؟ از یک طرف آنهمه امتیاز و وابستگی به امارات عربی و از طرفی ادعای سرزمینی و عربی خواندن خلیج فارس و ... تحقیر نیست ؟ سرمایه های مردم را به دشمنان ایران میدهید ولی کودکان تا صبح گدایی میکنند و زنهای شما در شیخ نشینهای خلیج فارس خودفروشی ! این حکومت این همه بیداد میکند و حتا به ناموس و جوانان شما تجاوز میکنند و باز شما از اینها پشتیبانی میکنید ! آیا ذلت ازاین بیشتر !؟

 • معمولی

  بگمانم در سال 1995 بود که بحث تمدید دائمی NPT بود، نظام جمهوری اسلامی ایران، آن را مضاء کرد ، در حالیکه اسناد نشان می دهد این نظام مخفیانه از دهه 1980 دنبال برنامه غنی سازی بوده و حتی شایعاتی است مبنی به ارده برای دستیابی به ساخت بمب اتم. یعنی من از اشخاصی در رسانه های اپوزیسیون ویدئوکلیپش در یوتیوب دیدم که مدعی شده اند اینها رفتند پیش پاکستانی ها خود بمب اتم را خواستند و اما انها موافقت نکردند و یان سانتریفیوژهای عتیقه نسل اول انداختند بهشان!، حتی یکی مدعی بود 800 متر ساحل خلیج گوادر را دادند به پاکستانی ها/ الان حضور ذهن ندارم ان ویدئو را! من نمیدانم اسمش حماقت بگذارم و یا چی؟ شما ا احمق های جمهوری اسلامی کی مجبورتان کرد بروید NPT در سال 1995 امضاء کنید؟ خب نمی کردی دیگر! چرا می روید یک قرارداد امضاء می کیند و بعد نقضش کنید یا موجب سوءتفاهم شوید؟ چرا دستاویز و بهانه به دست طرف مقابل میدهید؟ چرا دشمن تراشی بی خودی می کنید؟ 40 سال کشور در بحران نگه داشتید؟! کشوری که داشت هم پای کره جنوبی راه ترقی را می پیمود 40 سال عقب نگه داشتید؟! هند، پاکستان، اسرائیل هیچ وقت امضاء نکردند و کسی هم نمی تواند ایراد قانونی به ساختن بمب اتم بگیرد ازشان. اما شما احمق ها الان از برجام یا NPT بیایید بیرون، بدون شک همه می گیوند می خواهند بمب اتم بسازند وگرنه دلیلی نداره! خب بمب اتم ساختن عاقبت می شوید مثل کره شمالی. این قدر تحریم و قحطی می اندزید مردم را تا کارشان علف خواری و مرده خورای بیفتد!! بیخیال این خروج شوید. مثل ادم بگذارید مردم زندگی شان بکنند وشما مثل ادم های متمدن به چیزهایی که امضاء کردی پای بند باشید، تا دیگران هم پای بند باشند. ترامپ از برجامز د بیرون! فدای سر مردم ایران! تکلیف خودتان با مردم ایران و جهان روشن کنید: می خواهید مثل یک حکومت متمدن و مسالمت جو باشید و یا میخواهید شر به پا کنید. جمهوری اسلامی ایران، رسما عضو سازمان ملل است و حق ندارد کشوری دیگری را مانند اسرائیل که عضو سازمان ملل است را تهدید به نابودی کند (البته می تواند در چراچوب قوانین بین الملی از حقوق بشر همه از مردم ایران در داخل تا فلسطینی ها دفاع سیاسی-حقوقی کند اما دلیل نمی شود اقدام تسلیح گروهای تروریستی فلسطینی کند! و برای کشور و مردم ایران درد سر و تحریم و مصیب درست کند). شتر سواری که دولا دولا نمی شود. تنها راه تن دادن به حکومت عقل و قانون وحقوق بشر است. سوگند ضرر نمی کنید.