Share

ترامپ به سه قدرت اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) تا ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت فرصت داده بود که برای تحدید نفوذ منطقه‌ای ایران، نظارت بر برنامه موشکی سپاه و تجدید نظر در بند غروب برجام (غنی‌سازی اورانیوم از ۲۰۲۵ به بعد) مکمل‌هایی برای برجام در نظر بگیرند. رئیس جمهور آمریکا ساعت ۱۴ سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت به وقت شرق آمریکا ( ۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران) نظرش درباره برجام را اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های نفتی علیه ایران را مجدداً اعمال می‌کند. صبح بی‌برجام ایران به کام ولایتمداران بود: گروهی از نمایندگان پرچم آمریکا را در صحن علنی مجلس به آتش کشیدند و فرماندهان نظامی هم از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خشنود بودند. چکیده‌ای از واکنش‌های داخلی:

چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت: گروهی از نمایندگان فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی پرچم آمریکا را آتش می‌زنند

  • لاریجانی: سازمان انرژی اتمی آمادگی کامل برای ازسرگیری فعالیت هسته‌ای را داشته باشد

رئیس جمهوری اسلامی در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که به وزارت خارجه ایران مأموریت داده که درباره حفظ توافق هسته‌ای با چین و روسیه و کشورهای اروپایی گفت‌وگو کند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در نطق پیش از دستور خود با اشاره به سخنان حسن روحانی درباره مذاکره ایران با پنج کشور جهان برای حفظ توافق هسته‌ای گفت:

«این اقدام نشان می‌دهد ایران به دنبال رفتار عکس‌العملی و ماجراجویانه نیست. البته باید به این واقعیت هم اشاره کنیم که با توجه به نوع رفتار سال‌های دور اروپا چندان به ادعای آنان در پا برجا نگه داشتن توافق هسته‌ای نمی‌توان اطمینان داشت. اما برای چند هفته ارزش آزمون دیگر را دارد تا برای همگان اتمام حجت شود که ایران همه راه‌های حل و فصل سیاسی و مسالمت‌آمیز را طی کرده است.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده که این کشور با همراهی اتحادیه اروپا در پی دستیابی به توافق گسترده‌ای با ایران است که برنامه موشکی سپاه و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی را هم شامل شود.

علی لاریجانی از سارمان انرژی اتمی خواست آماده از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای باشد.

  • نمایندگان ولایتمدار در صحن علنی مجلس برجام را آتش زدند

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در واکنش به تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران، برجام را در صحن علنی پارلمان آتش زدند. این نمایندگان ولایتمدار سپس شعار مرگ بر آمریکا را سر دادند. آن‌ها گفته‌اند: «چون دولت بدعهد آمریکا فاقد هویت است، برجام را آتش زدیم.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی قبل از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در دیدار با گروهی از مسئولان گفته بود:

«ما البتّه برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد؛ لکن اگر طرف مقابل نقض کند که حالا همین‌طور این کسانی که نامزد ریاست جمهوری آمریکایند، مدام دارند تهدید می‌کنند که ما می‌آییم پاره می‌کنیم، نقض می‌کنیم، اینها اگر پاره کردند، ما آتش می‌زنیم.»

گروهی از دانشجویان ولایتمدار هم بامداد چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در میدان آزادی تهران به تأسی از خامنه‌ای، پرچم آمریکا و برجام را به طور نمادین به آتش کشیدند.

  • سرلشکر باقری: با ما جنگ اقتصادی به راه انداخته‌اند

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به خروج آمریکا از برجام، ایالات متحده آمریکا را به بدعهدی متهم کرد و گفت:

«امروز دشمنان به سراغ جنگ اقتصادی با ملت ایران رفته‌اند. چندین سال است که وزارت خزانه‌داری آمریکا به عنوان قرارگاه جنگ اقتصادی علیه ایران کار می‌کند تا پولی به سمت ایران نیاید و به ملت ما فشار وارد شود.

 ما امروز با نظامی مواجه هستیم که به برجامی که برای ملت ما مطلوب نبود و ما آن را با کرامت و بزرگواری برای اتمام حجت با جهان پذیرفتیم، به امضای خود پایبند نمی‌ماند. ما در داخل تجربه کرده‌ایم که اگر بخواهیم پایدار بمانیم باید دست به زانوی خودمان بزنیم و به برجام و امثال آن تکیه نکنیم.»

۵ بهمن سال گذشته امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران گفته بود که علی خامنه‌ای به ستاد کل نیروهای مسلح ایران ماموریت داده تا پیگیر واگذاری بنگاه‌‌های اقتصادی در ارتش و سپاه شود.دو روز قبل از این تاریخ، سرتیپ اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته بود که فعالیت‌های عمرانی سپاه با مجوز رهبر جمهوری اسلامی، ایران انجام می‌شود.

  •   فرمانده کل ارتش:  خدا را شکر که آمریکا از برجام خارج شد

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش گفته است:

«من از ابتدا معتقد بودم بزرگترین خسارت برجام مشروعیت بخشیدن و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکاست، البته از این موضوع سایر کشورهای جهان هم متضرر شدند، اما با این حال بزرگ‌ترین سودی که برجام داشت اثبات عدم پایبندی آنها به برجام است؛ هر آدم بی عقلی بعضاً کارهای خوبی هم از او  سر می‌زند که از این بابت از کاری که این فرد [رئیس جمهور آمریکا] انجام داد، متشکریم. امیدواریم این کار امریکا درس عبرتی باشد برای سعودی‌ها که برای جلب رضایت آمریکایی‌ها خودشان را به آنها می‌چسبانند.»

  • فرمانده سپاه: برجام از اول هم بی‌اعتبار بود

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب با اشاره به سخنان تلویزیونی شامگاه گذشته روحانب که از رایزنی با پنج کشور جهان برای حفظ برجام خبر داده بود گفته است:

«نیمه امیدی که به برجام بسته شده و فرصت یکی – دو ‌هفته‌ای هم که رییس جمهور دیشب اعلام کرد روشن است که اروپایی ها بین ایران و امریکا نمی‌توانند مستقلانه تصمیم بگیرند و وابسته به امریکا هستند و سرنوشت برجام روشن است. خروج آمریکا از برجام نشان داد موضوع غنی‌سازی هسته ای بهانه بود و موضوع آنها، اقتدار نظامی‌ و موشکی و تاثیرگذاری ایران در منطقه و مقاومت منطقه است.»

بیشتر بخوانید:

انتظار به پایان رسید: ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌ها را بازگرداند

Share