ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گفت‌وگو با فرناز عبدلی، طراح لباس و قربانی پرونده عنکبوت ۲ اطلاعات سپاه

اعتراف کن و آزاد شو

علی فتوتی - فرناز عبدلی یکی از بازداشتی‌ها در پرونده موسوم به «عنکبوت» تجربه اعتراف‌ در برابر دوربین بازجویان را با زمانه در میان می‌گذارد.

پخش یک مستند ۳۰ دقیقه‌ای از تلویزیون جمهوری اسلامی با عنوان «بی‌راهه» توجه دوباره جامعه ایران را به موضوع اعتراف زیر فشار جلب کرده است. در این مستند که جمعه ۱۵ تیرماه پخش شد، بینندگان شاهد صحبت‌های چند جوان و نوجوان هستند که با چهره‌های محوشده در آن درباره فعالیت‌هایشان در اینستاگرام صحبت می‌کنند. این اولین بار نیست که دستگاه تبلیغاتی حکومت اینچنین مستندهایی را به نمایش می‌گذارد. در نمونه‌ای دیگر در اردیبهشت ماه ۹۵، انتشار فیلمی از یک مدل ایرانی که در مقابل دادستان تهران به اعتراف می‌پرداخت خبرساز شد.  در این فیلم هم عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از الهام عرب، زن مدل بازپرسی می‌کند.

در سال‌های گذشته سپاه پاسداران و بخش سایبری آن ده‌ها نفر از کاربران شبکه‌‌های اجتماعی را در قالب طرح‌های امنیتی با عناوینی چون «عنکبوت ۱» و «عنکبوت ۲» بازداشت کرده است که برخی از آن‌ها در زمینه «مدلینگ» فعال بودند.

بزرگ‌ کنید
فرناز عبدلی

فرناز عبدلی یکی از این بازداشت شدگان است که حکم سنگینی نیز برای او صادر شده است.

فرناز عبدلی، طراح لباس و مُد با برند «پوش» یا «پوشِ ما» شناخته می‌شد. از او به عنوان یکی از طراحان سبک مدرن پوشش جوانان در ایران نام می‌برند. نام او  در برخی از سایت‌های ایرانی مرتبط با صنعت پوشاک و مد در فهرست ۷۰ طراح برتر نام دار ایرانی قرار دارد و همچنین CNN او را جزو ۱۰ زن رؤیایی جهان در سال ۲۰۱۳ معرفی کرده است.

فرناز عبدلی به همراه تعدادی دیگر از فعالان عرصه مد در اسفندماه ۹۴ توسط اطلاعات سپاه فارس بازداشت شد. او مدت یک ماه در بازداشت این نهاد امنیتی بود. تمام طول بارداشت او در انفرادی سپری شد. فرناز عبدلی در گفت‌گو با زمانه از شرایط خود در مدت بازداشت سخن گفته است. نیروهای امنیتی برای وارد کردن فشار به او حتی خواهرش را بازداشت می‌کنند و تهدیدش می‌کنند که خواهرش را در بازداشت طولانی نگه خواهند داشت.  فرناز عبدلی مجبور شده است در جلوی دوربین و در سناریویی مشابه آنچه در مستند «بی‌راهه» شاهدش بودیم، متن تهیه شده توسط کارشناس پرونده (بازجو) خود را بخواند. این شرط آزادی او بوده است و فرناز پس از مقاومت در نهایت قسمتی از متن تهیه شده را روبروی دوربین بازگو می‌کند. این فیلم هنوز پخش نشده اما فرناز به زمانه می‌گوید خودش را برای پخش آن آماده کرده است.

 گفت‌وگوی زمانه با فرناز عبدلی را در ادامه بشنوید:

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • شوییچی

    پوش ما از روز اول فعالیت روی فیسبوک زیر نظر وزارت ارشاد فعالیت داشته ، هنوز هم مدلهای سایت اصلی محجبه هستن ، اگر رفتی این حجاب مدل ها برای چیه ؟ اگر لای نون گذاشتنت فرستادن که حجاب صادر کنی این شانتاژ بازیا چیه !؟

  • شهروند درجه سه

    کشور اسلامی حساب و کتاب دارد! عدالت دارد ! کشور امام زمان و امام خامنه ای ولی امر مسلمین جهان است ! جند روز پیش بهمنی رئیس سابق بانک مرکزی گفت که ارز دو سال صادرات ، به کشور بازنگشت ! گفت صدها تن طلا در خزانه داشتیم ! رئیس وقت دیوان محاسبات هم به مجلس گزارش داده بود که نیمی از درامدهای نفتی سالهای 86 و 87 به خزانه واریز نشده ! مجلس از احمدی نژاد گزارش 800 میلیارد دلار ارز نفتی را خواست او هم اعلام آمادگی کرد اما ولی امر مسلمین جهان جلوی گزارش را گرفت ، گفت هردو طرف به وظیفه خود عمل کردید ! جلوتر نروید ! ولی آخرش معلوم نشد این همه ارز کجا رفت ! البته از نظر سرفداران نظام مقدس ! از این گزارش ها فراوان است ! ارز و طلا بارِ تریلی کردن و به انبار جنوب لبنان فرستادن و . . . ! بگفته ولی امر مسلمین جهان در فروردین سال 95، از 6000 کانتینر در گمرک فقط 100 تا 150 تایش بازدید میشود ! مگر اینها کار کیست ؟ آیا میشود جز خود «ولی آقا» و سپاهش ازاین کارها بکنند ؟ که رئیس جمهور هم جرئت بیانش را نداشته باشد؟ بچه 16 ساله رقصید ! بچه 14 یا 15 ساله ده سال پیش در کاشمر شراب خورد ، دو سه روز پیش در خیابان او را 80 ضربه شلاق زدند ! عدلت در این کشور امام زمان شوخی بردار نیست ! باز هم ایمان نمی اورند !