ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پاریس: تلاش پلیس برای متفرق کردن معترضان با شلیک گاز اشک‌آور

جنبش «جلیقه زردها» در اعتراض به افزایش مالیات سوخت توانست کابینه مکرون را عقب‌ براند. حالا دولت فرانسه می‌گوید این اعتراض‌ها از سوی «معترضان خشونت‌طلب» ربوده شده است.

روز ‌شنبه ۸ دسامبر/ ۱۷ آذر، پلیس پاریس برای مقابله با اعتراض‌ها در چهارمین تعطیلات متوالی آخر هفته، به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد.

بزرگ‌ کنید
عکس از آرشیو

رسانه‌های بین‌المللی گزارش کرده‌اند که دست‌کم ۵ هزار نفر در اعتراضات امروز در مرکز شهر پاریس حضور یافته‌اند و حداقل ۲۷۲ نفر بازداشت شده‌اند.
حدود ۸ هزار پلیس و ۱۲ خودروی زرهی در پاریس علیه معترضان به کار گرفته شده‌اند.

جنبش اعتراضی «جلیقه زردها» در پاریس در اعتراض به افزایش مالیات سوخت شکل گرفت و موفق شد دولت امانوئل مکرون را وادار به عقب‌نشینی کند اما دولت فرانسه می‌گوید این اعتراض‌ها از سوی «معترضان خشونت‌طلب» ربوده شده است.

پیش از این دولت فرانسه با ابراز نگرانی از درگیری‌های خیابانی از افرایش تدابیر شدید امنیتی خبر داده بود.

جلیقه‌زردها اعلام کرده بودند که روز شنبه دوباره به خیابان‌ها خواهند آمد. آنها گفته بودند «پرده چهارم» اعتراضات (چهارمین آخر هفته اعتراضات) را روز شنبه به اجرا خواهند گذاشت.

معترضان آخر هفته‌های اخیر به‌ویژه در پاریس در خیابان‌ها با مأموران پلیس درگیر شدند. در این ناآرامی‌ها خودروها به آتش کشیده شده و مغازه‌ها و ساختمان‌ها تخریب و شیشه‌های آن‌ها شکسته شدند.

پلیس ۴۰۰ نفر از معترضان را بازداشت کرد. شمار بازداشت‌شدگان در یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

انتشار ویدئوهایی از برخورد بسیار خشن پلیس با معترضان انتقادهای گسترده‌ای را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و از آنها به عنوان بدترین برخورد‌های خیابانی در چند دهه‌ گذشته در پایتخت فرانسه یاد شد.

همچنین انتشار ویدئویی از نحوه برخورد پلیس فرانسه با دانش‌آموزان دبیرستانی و شیوه بازداشت آنها به گسترده شدن خشم و افزایش اعتراض‌ها منجر شده است.

این دانش‌آموزان در شهر مانت-اژولی در شهرستان ایولین در غرب پاریس در برابر مدرسه خود تجمع کرده بودند که تجمعشان به درگیری با پلیس انجامید و به گزارش بی‌بی‌سی جهانی، بیش از ۱۴۰ نفر از دانش‌آموزان بازداشت شدند.

دانش‌آموزان معترض خواهان تغییر سیستم آموزشی و امتحانات پایان سال هستند.

از سوی دیگر اما امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه قصد دارد روز دوشنبه ۱۰ دسامبر/ ۱۹ آذر درباره اعتراض‌های اخیر در کشورش صحبت کند.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.