ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نیروهای ائتلاف ۱۵۰ داعشی را به دولت عراق تحویل دادند

بزرگ‌ترین نقل و انتقال اسیران از زمان خلافت اسلامی در سوریه و عراق. در مجموع ۲۰ هزار نفر از اسیران تابعیت عراق را دارند.

بزرگ‌ترین نقل و انتقال اسیران از زمان خلافت اسلامی در سوریه و عراق: نیروهای دموکراتیک سوریه ۱۵۰ نفر از اعضای گروه دولت اسلامی (داعش) با تابعیت عراق را که به اسارت درآمده‌اند، تحویل دولت مرکزی عراق دادند.

۱۲ فوریه ۲۰۱۹: گروهی از غیرنظامیان در حومه باغوز در شرق فرات در استان دیرالزور سوریه

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نخستین کاروان از اعضای داعش با تابعیت عراقی صبح پنجشنبه ۲۱ فوریه/ ۲ اسفند وارد عراق شد. این گروه از اسیران در «یک مکان امن» به دولت مرکزی عراق تحویل داده شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه بیش از ۱۰۰۰ نفر از داعشی‌ها و خانواده‌های آنان با تابعیت کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی را به اسارت گرفته‌اند. این اشخاص در زندان‌هایی در شمال سوریه نگهداری می‌شوند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توییتر از دولت‌های اروپایی خواسته بود داعشی‌های اسیر با تابعیت این دولت‌ها را تحویل بگیرند:

«خلیفه آماده فروپاشی است. جایگزین آن خوب نخواهد بود اگر ما ناچار شویم که آنها را رها کنیم. ایالات متحده نمی‌خواهد بنشیند و نگاه کند که جنگجویان داعش به اروپا رخنه می‌کنند، این همان جایی است که احتمالاً باید بروند.»

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو روز قبل در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه گفت هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا درباره داعشی‌ها با تابعیت کشورهای اروپایی گرفته نشده و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است.

اوایل فوریه/ بهمن سال جاری عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق از آمادگی بغداد برای تحویل گرفتن داعشی‌های اسیر با تابعیت عراق و همچنین خانواده‌های آنان خبر داده بود.

یک مقام امنیتی عراقی که نخواسته نامش افشا شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که نیروهای دموکراتیک سوریه تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از داعشی‌ها و خانواده‌های آنان که تابعیت عراقی دارند را به اسارت گرفته است. قرار است این اشخاص با کاروان‌هایی از شمال سوریه به عراق منتقل شوند.

نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرده‌اند انتظار می‌رود آخرین غیرنظامیان از باریکه تحت کنترل داعش در حوالی شهرک باغوز در استان دیرالزور تخلیه شوند و به این ترتیب راه برای حمله به بقایای ستیزه‌جویان داعش در این منطقه هموار گردد. روز گذشته کاروانی متشکل از ۱۷ کامیون غیرنظامیانی را که در حومه باغوز چادر زده بودند، از این منطقه تخلیه کرد. معلوم نیست که در بین غیرنظامیان عده‌ای از ستیزه‌جویان داعش خود را پنهان نکرده و با این ترفند از مهلکه نگریخته باشند.

روز پنجشنبه ۵۰ کامیون‌ دیگر به منطقه اعزام شدند که باقیمانده غیرنظامیان را تخلیه کنند. این کامیون‌ها به مقصد رسیده‌اند اما غیر نظامیان ساکن باغوز به دلیل نامعلومی محل سکونت خود را ترک نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس معلوم نیست که ۱۵۰ نفر از داعشی‌هایی که به دولت عراق تحویل داده شده‌اند از اسیران زندانی در شمال سوریه بودند یا جزو غیر نظامیان منطقه باغوز در استان دیرالزور سوریه‌اند. بریتانیا چهارشنبه گذشته برای نخستین بار تابعیت شامیما بیگم را لغو کرد. بیگم که ۱۹ سال دارد در سال ۲۰۱۵ از شرق لندن به سوریه گریخته بود. ایالات متحده آمریکا نیز تابعیت یک زن داعشی که از ایالت آلاباما به سوریه رفته بود را به رسمیت نشناخته است.

باریکه باغوز در استان دیرالزور در شمال سوریه آخرین منطقه‌ای است که تحت کنترل گروه دولت اسلامی (داعش) قرار دارد. اگر این منطقه آزاد شود، خلافت داعش در خاک سوریه رسماً به پایان می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.