ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ابلاغ حکم نسرین ستوده در زندان: ۳۸ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق

سازمان عفو بین‌الملل از عموم مردم خواسته است برای دادخواهی از قوه قضاییه به منظور آزادی نسرین ستوده، به ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضاییه نامه بنویسند.

حکم صادر شده برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر‌ در زندان به او ابلاغ شد: ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق برای دو پرونده باز.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده این خبر را روز دوشنبه ۲۰ اسفند در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد. خندان نوشت:

«حکم نسرین در آخرین پرونده‌اش، در زندان به او ابلاغ شد. ۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق حاصل دو پرونده‌ باز اوست. پنج سال زندان بابت پرونده‌ی اول و ۳۳ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق، بابت پرونده‌ دوم.»

صبح روز ۲۰ اسفند و در مراسم معارفه ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضاییه قاضی محمد مقیسه، قاضی رسیدگی کننده به پرونده نسرین ستوده از صدور حکم هفت سال زندان برای این مدافع برجسته حقوق بشر خبر داده بود: ادعای قاضی مقیسه: نسرین ستوده به هفت سال حبس محکوم شده

یک منبع آگاه اما در واکنش به انتشار این خبر گفت حکم سنگین حدود ۴۰ سال حبس برای نسرین ستوده صادر و ابلاغ شده اما تلاش قاضی مقیسه پوشاندن این خبر با دادن اطلاعات نادرست و ناکافی است.

خبر منتشر شده از سوی رضا خندان نشان می‌دهد نگرانی سازمان عفو بین‌الملل در مورد احتمال صدور چنین حکم سنگینی برای نسرین ستوده به‌جا بوده است.

عفو بین‌الملل در اطلاعیه و فراخوانی برای دادخواهی از قوه قضاییه به منظور آزادی فوری نسرین ستوده خبر داده بود که پس از دو محاکمه بسیار ناعادلانه، او با احتمال صدور حکم ۳۴ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق روبه‌روست.

در این اطلاعیه همچنین از افراد علاقه‌مند خواسته شده تا برای آزادی نسرین ستوده، به ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضاییه نامه بنویسند و از او بخواهند ستوده را فورا آزاد کند: به دادخواست مرتبط بپیوندید و از نسرین ستوده اعلام حمایت کنید

پیام درفشان، وکیل مدافع نسرین ستوده اما روز ۲۴ آذر ۹۷ گفته بود نسرین ستوده دو پرونده مطرح در دادسرای امنیت داشت که یک پرونده مربوط به شکایت بازپرس دادسرای کاشان از او در مورد دختران خیابان انقلاب و پذیرفتن وکالت آنها از سوی نسرین ستوده است. پرونده دیگر هم با عنوان اتهامی «عضویت در کمپین لگام» (لغو گام به گام مجازات اعدام) تشکیل شده است. اتهامی که پیش از این نیز به نسرین ستوده زده شده بود و دادگاه به آن رسیدگی کرده بود و انتساب دوباره‌اش به او عملا خلاف قانون است.

وکیل مدافع نسرین ستوده:

«در حال حاضر موکل من به دلیل محکومیت غیابی به پنج سال حبس با عنوان اتهامی جاسوسی که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صادر شده بوده، در زندان است. البته در این پرونده اتهامات ستوده طبق کیفرخواست صادره، تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری بود اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای موکلم، حکم صادر کرده است.»

اما به گفته رضا خندان، نسرین ستوده در پرونده دوم خود متهم به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «عضویت مؤثر در گروهک غیرقانونی و ضدامنیتی کانون مدافعان حقوق بشر لگام و شورای ملی صلح»، «تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن»، «ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی»، «اخلال در نظم و آسایش عمومی»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» است.

آقای خندان روز ۱۶ اسفند در گفت‌و‌گو با زمانه جزییات بیشتری درباره دو پرونده و اتهام‌های نسرین ستوده ارائه کرد:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • سیاوش

    این احتمال هست که رئیس جنایتکار و تازه قوه ضدقضائیه برای اینکه جو مردمی را بنفع خود برگرداند (اگر بر خلاف شیخ لاریجانی عقلی در سرش باشد) این حکم جنایتکارانه را کاهش دهد. ولی اینها گویا خودشان به این نتیجه رسیده اند که چیزی مانند جیثیت و آبرو ندارند تا از دست بدهند ! باز هم امیدوارم اندک خردی در سرشان باشد که به این نتیجه هم رسیده باشند. خواستم بنویسم انگار دیوانه شده اند، ولی به دیوانگان معصوم توهین میشود. جنایت ها و خیانت هایشان مانند موجها و سونامی های پیاپی در هر زمینه ای یکی از دیگری بزرگتر و ویرانگرتر است!