ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سفر پمپئو به بغداد برای تضمین امنیت سربازان آمریکایی در عراق

در این سفر اعلام نشده وزیر خارجه آمریکا با صراحت اعلام کرد که مسئولیت تأمین امنیت نیروهای آمریکایی مستقر در عراق با دولت این کشور است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۷ مه/ ۱۷ اردیبهشت سفرش به آلمان را لغو کرد و به طور اعلام‌نشده وارد بغداد شد. علت این سفر اعلام نشده: اطمینان یافتن از امنیت سربازان آمریکایی مستقر در عراق در برابر تهدیدات ایران.

بزرگ‌ کنید
شامگاه سه‌شنبه ۷ مه/ ۱۷ اردیبهشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در بغداد

سفر غیرمنتظره وزیر خارجه آمریکا به بغداد مصادف بود با سالگرد خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران. وزارت دفاع آمریکا ناوگروه یو اس اس آبراهام لینکلن را از دریای مدیترانه به طرف خلیج فارس اعزام کرده و و چند فروند بمب‌افکن‌ استراتژیک بی-۵۲ هم به منطقه اعزام شده‌اند.

ابتدا قرار بود پمپئو برای دیدار و گفت‌وگو با آنگلا مرکل، صدراعظم و هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان به برلین سفر کند، اما وزارت خارجه آمریکا این سفر را لغو کرد. وزیر خارجه آمریکا شب‌هنگام به بغداد رسید و با برهم صالح، رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در این دیدار وزیر خارجه آمریکا با صراحت اعلام کرد که مسئولیت تأمین امنیت نیروهای آمریکایی مستقر در عراق با دولت این کشور است. پمپئو در جمع خبرنگاران درباره هدفش از سفر اعلام‌نشده به بغداد گفت:

«ما می‌خواهیم به آن‌ها [عراقی‌ها] اطلاعاتی درباره تهدیدات اخیری که مشاهده کرده‌ایم بدهیم و آن‌ها تا حدی در جریان امور قرار بگیرند و بتوانند امنیت تیم ما را با همه امکاناتشان حفظ کنند. آن‌ها هم متوجه‌اند که این مسأله برای کشورشان مهم است. ما نمی‌خواهیم کسی از کشور آن‌ها [در درگیری با ایران؟] مداخله کند. آن‌ها هم کاملاً موافق‌اند.»

پنج هزار سرباز آمریکایی در عراق مستقرند. مایک پمپئو و جان بولتون در روزهای گذشته ادعا کرده بودند که ایران قصد دارد به نیروهای آمریکا در عراق و سوریه حمله کند. این اطلاعات را ظاهراً نهادهای اطلاعاتی اسرائیل در اختیار وزارت دفاع آمریکا قرار داده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران گفت یکی دیگر از اهداف سفر او به بغداد این است که به رهبران سیاسی عراق یادآوری کند که امریکا آماده است برای استقلال عراق بکوشد. در برابر تأمین امنیت سربازان آمریکایی در عراق، وزیر خارجه آمریکا قراردادهایی در زمینه انرژی با اردن و مصر را پیشنهاد داد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق سه‌شنبه ۷ مه/ ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد این کشور با شرکت ملی نفت چین و غول نفتی اکسان موبیل بر سر یک قرارداد عظیم ۳۰ ساله به ارزش ۵۳ میلیارد دلار به توافق رسیده است.

پمپئو در بغداد در ادامه سخنانش گفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را از سفرهایش در شامگاه سه‌شنبه مطلع کرده و ترامپ از او خواسته چندین پیام را [به مسئولان در عراق] برساند:

«پیام‌های اصلی اینها هستند: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم عراق در وضعیتی است که رابطه‌ای که ما با آنها تشکیل داده‌ایم و رابطه‌ای که متحدان ما در منطقه با آنها تشکیل داده‌اند مستحکم باقی می‌ماند.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.