ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کرونا و زندانیان سیاسی: چه کسانی آزاد یا مرخص شده‌اند؟

زمانه تلاش کرده تا با استفاده از منابع مختلف، شمار زندانیان آزاد شده در روز‌های گذشته را استخراج کند. بر اساس این بررسی تا به حال حدود ۱۰۰ زندانی سیاسی آزاد یا مرخص شده‌اند.

ده‌ها زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان‌های سراسر ایران همچنان از حق مرخصی محروم مانده‌اند. سخنگوی قوه قضاییه اما روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه گفت نیمی از زندانیان سیاسی به مرخصی رفته‌اند. غلامحسین اسماعیلی پا را یک قدم فراتر از این ادعا هم گذاشت و این اقدام قوه قضاییه را «الگوسازی  برای جهان» خواند. اما شمار زندانیان سیاسی آزاد شده از زندان‌های ایران در روزهای گذشته حدود ۱۰۰ نفر است. در شبکه‌های اجتماعی مدام کسانی مطرح می‌شود که آزاد نشده‌اند، از جمله: نرگس محمدی، محمد نوری‌زاد، نسرین ستوده، محمدحسین سپهری، سعید شیرزاد، امیر چمنی، عيسى دمنى، فرهاد میثمی، سهیل عربی.

بزرگ‌ کنید
زندان تهران بزرگ و دفتر رئیس آن (عکس: محمد حسن‌زاده، تسنیم)

  پس از پخش شدن ویروس کرونا در ایران و آشکار شدن نشانه‌های بروز بحران، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، روز چهارشنبه هفتم اسفند در بخشنامه‌ای اعلام کرد برخی زندانیان محکوم به حبس و محکومان پرونده‌های مالی با وثیقه مناسب می‌توانند آزاد شوند.

  سه روز بعد و در تاریخ دهم اسفند ماه، رئیسی در یک بخشنامه دیگر، به تمامی قضات دادسراها و دادگاه‌ها دستور داد از صدور قرارهای تأمین منجر به بازداشت، جز در موارد ضروری اجتناب کنند.

  از سوی دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با صدور حکم موسوم به «عفو رهبری»، با آزادی تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی موافقت کرد. 

  او که معمولا هر سال در آستانه نوروز فرمانی برای عفو شماری از زندانیان صادر می‌کند، در این نوبت به‌ دنبال ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی در مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا و پیگیری‌ افکار عمومی، عده بیشتری را مشمول عفو کرد. 

  خبرگزاری میزان اما روز چهارشنبه ۲۸ اسفند با انتشار همزمان دو نامه از ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و پاسخ آن از سوی علی خامنه‌ای، خبر از احتمال آزادی زندانیان سیاسی در روزهای آینده داد. 

  در نامه ابراهیم رئیسی از خامنه‌ای درخواست شده تا «در راستای باز اجتماعی شدن زندانیان و کاهش اثرات سوء حبس بر خانواده آنان»، بخشی از زندانیان با شرایطی که در این نامه تعریف شده مشمول عفو یا تخفیف مجازات شوند. 

  خامنه‌ای در پاسخ به این نامه با تأیید بسیاری از بندهای مطرح شده از سوی رئیس قوه قضاییه، با درخواست او مبنی بر عفو یا تخفیف مجازات محکومانی که محکومیت آن‌ها تا تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ قطعیت یافته باشد، موافقت کرد. 

  در این میان، خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران با اشاره به احتمال آزادی ۳۲ زندانی سیاسی در روز‌های آینده، نوشت که «تعدادی از اهالی رسانه و فعالان دانشجویی» نیز مشمول عفو خواهند شد. 

  به نوشته این منبع، درخواست عفو تعدادی از زندانیان سیاسی از سوی رئیس قوه قضاییه و موافقت علی خامنه‌ای با آن، برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی رخ داده است. 

  زمانه تلاش کرده است تا با استفاده از منابع مختلف محلی، رسمی و غیررسمی، شمار زندانیان آزاد شده در روز‌های گذشته را استخراج کند. بر اساس لیست حاصل از این بررسی و ارزیابی، تا به حال حدود ۱۰۰ زندانی سیاسی آزاد شده‌اند یا به مرخصی آمده‌اند. 

  بر اساس آمار موجود در منابع حقوق بشری از جمله اطلس زندان‌های ایران و بدون در نظر گرفتن آمار هزاران شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان‌ ماه ۹۸، تا پیش از اعلام رسمی بحران کرونا بیش از ۶۰۰ زندانی سیاسی و عقیدتی احراز هویت شده در زندان‌های ایران در حبس بودند.

  اسامی زندانیان عقیدتی و سیاسی آزاد شده در روزهای گذشته:

  ■ ارس امیری، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کینگستون لندن و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ‌ماه، پس از گذراندن ۱۹ ماه حبس در بند زنان زندان اوین، به مرخصی اعزام شد: ارس امیری به مرخصی آمد (به‌ روز‌ رسانی)

   بزرگ‌ کنید
   کیومرث مرزبان

   دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، ‌مرزبان را در پرونده‌ای با اتهام‌های «ارتباط با دول متخاصم»، «توهین به مقدسات»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «توهین به رهبری و بنیانگذار انقلاب» و «توهین به مسئولان» به ۲۳ سال حبس محکوم کرد.

   محمدحسین آقاسی، ‌وکیل او گفته است‌ ۱۱ سال از این حکم لازم‌الاجراست. مرزبان شهریور ماه سال ۱۳۹۷ پس از بازگشت به ایران برای ملاقات با مادربزرگ بیمارش از سوی مأموران امنیتی سپاه پاسداران بازداشت شده بود.

    نادری که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری چهار ساله خود بود، به طور مشروط آزاد شد.

    اعطای آزادی مشروط به این زندانی سیاسی به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی‌مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که به واسطه عفو مشروط آزاد شده را هم سپری کند.

     او به دلیل فعالیت‌های حرفه‌ای ورزشی و قبول دعوت به کشور اسرائیل در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ پس از احضار توسط وزارت اطلاعات از استان خوزستان به تهران مراجعه کرده بود و در زمان ورود به فرودگاه مهرآباد در تهران توسط این ارگان امنیتی بازداشت شد.

     او از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به سه سال حبس محکوم شده بود.

      محمودی در ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۹۸ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام «همکاری با احزاب معاند» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

      توفیق محمودی پس از آزادی از زندان، مجددا در اواسط آبان‌ماه ۱۳۹۸ توسط مأموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود.

       بزرگ‌ کنید
       سپیده فرهان

       شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران اما با نقض اتهام «اخلال در نظم عمومی»، نهایتا او را به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم کرد.

       این فعال مدنی روز ۱۱ دی ماه ۱۳۹۸ در تهران بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت دو ساله خود راهی زندان اوین شده بود.

        این فعال مدنی در جریان اعتراضات سراسری دی‌ ماه ۱۳۹۶ در تبریز بازداشت شد و از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به هفت ماه حبس تعزیری محکوم شد.

        امیر ستاری رئوف از ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۷برای سپری کردن دوران محکومیت خود راهی زندان تبریز شده بود.

         او پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

          کاری پیش‌تر از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهر اردبیل بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر این شهر بابت اتهام «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» جمعا به دو سال حبس محکوم شده بود.

          یوسف کاری از ۱۷ شهریور سال گذشته برای اجرای حکم حبس روانه زندان مرکزی اردبیل شده بود.

          بزرگ‌ کنید
          محمد نجفی

           این وکیل دادگستری اولین بار به دلیل سخنرانی در مراسمی در منزل گوهر عشقی (مادر وبلاگ نویس جان باخته، ستار بهشتی) در سال ۹۵ از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

           در اواسط آذر ماه سال ۱۳۹۷ شعبه یک دادگاه انقلاب اراک او را از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور» به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

           این وکیل دادگستری همچنین در بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان شازند از بابت اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به دو  سال حبس و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود.

           او از روز ۱۲ فروردین‌ ماه ۱۳۹۸ تا روز اعزام به مرخصی در زندان مرکزی اراک محبوس بود.

           بزرگ‌ کنید
           صالح‌الدین مرادی

            این چهار زندانی عقیدتی در جریان حوادث معروف به ماجرای گلستان هفتم در بهمن‌ ماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و هرکدام به حبس‌های طولانی و مجازات‌های دیگر به شرح زیر محکوم شدند:

            کیانوش بیرانوند: هفت سال حبس تعزیری، دو سال تبعید به زهک سیستان و بلوچستان و دو سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی

            سعید خموشی: هفت سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق

            سعید سلطان‌پور: شش سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید، دو سال محرومیت اجتماعی و رسانه‌ای، دو سال ممنوعیت خروج از کشور

            احسان ملک محمدی: هفت سال حبس تعزیری، دو سال تبعید به زابل و ۷۴ ضربه شلاق

             او ۳۰ بهمن ۹۶ به دلیل شرکت در تجمع برای آزادی نعمت‌الله ریاحی در تهران بازداشت شد و از سوی دادگاه انقلاب تهران به هفت سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید، دو سال محرومیت اجتماعی و رسانه‌ای و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

              بزرگ‌ کنید
              زینب اسماعیلی

              زینب اسماعیلی مادر «محمدامین امیری» با نام سازمانی «هاوری لیلاخ» از اعضای یگان‌های مدافع خلق است. محمدامین امیری در سال ۲۰۱۴ در جریان دفاع یگان‌های مدافع خلق از شهر کوبانی در مقابل حمله نیروهای داعش جان باخت. زینب اسماعیلی روز هشتم اسفند ماه سال ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی مستقر در دهگلان بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود.

               بزرگ‌ کنید
               مایکل آر وایت

               این شهروند آمریکایی که در ماه ژوییه سال ۲۰۱۸/ خرداد ۱۳۹۷ برای دیدن دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، از سوی نیروهای امنیتی به اتهام «توهین به ولی فقیه» و «انتشار عکس‌های خصوصی خود» بازداشت و در دادگاه به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

                سابقه فعالیت مدنی و محکومیت این چهار زندانی سیاسی به نام‌های گوران قربانی، آرمان غفوری، عادل پیروزی و سلمان افرا:

                گوران قربانی، فعال محیط زیست و از اعضای انجمن سبز چیا، روز ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۸ توسط مأموران اداره اطلاعات مریوان بازداشت و در آبان‌ ماه ۹۸ از سوی دادگاه انقلاب مریوان بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌ سال حبس تعزیری محکوم شد.

                آرمان غفوری در اواخر اسفند ماه ۱۳۹۶ به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی علیه حمله ارتش ترکیه به شهر عفرین سوریه در مریوان بازداشت شد.

                عادل پیروزی در آبان سال ۹۷ به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد از سوی دادگاه انقلاب مریوان به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

                سلمان افرا در تاریخ ۲۷ آبان‌ ماه ۹۷ از سوی مأموران اداره اطلاعات مریوان احضار و بازداشت شد و توسط دادگاه انقلاب این شهر به اتهام «همکاری با گروه‌های معاند» به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شد.

                 بزرگ‌ کنید
                 نازنین زاغری

                  مرخصی نازنین زاغری برای دو هفته دیگر تمدید شد و او تا اواخر فروردین ۹۹ بیرون از زندان خواهد بود. این احتمال وجود دارد که مرخصی او باز هم تمدید شود.

                   این دو شهروند بلوچ پیش‌تر و در خردادماه ۱۳۹۷ از سوی دادگاه انقلاب سرباز به دلیل برگزاری نماز تراویح رمضان در شهرستان جاسک هر کدام به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

                   بزرگ‌ کنید
                   حسین کروبی

                    امیر نوری با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی و بشیر ریاحی با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، هر دو از زندان تهران بزرگ (فشافویه) به صورت موقت آزاد شدند.

                    • حمید حاج جعفر کاشانی، داور فوتسال و زندانی سیاسی، روز ۲۴ اسفند ماه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

                    او در اوایل تیر ماه ۹۶ از سوی دادگاه انقلاب تهران بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

                    • مهدی ایزدپناه، درویش گنابادی، روز ۲۲ اسفند ماه از زندان شیبان اهواز به مرخصی اعزام شد.
                    • پنج شهروند بهایی به نام‌های اسدالله جابری، فریده جابری، احترام شیخی، فرخ‌لقا فرامرزی و مینو ریاضتی روز ۲۲ اسفند، با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان بوشهر آزاد شدند.
                    • ۹ شهروند بهایی و زندانی عقیدتی به نام‌های بهمن صالحی، خلیل ملاکی، بیژن احمدی، ساغر محمدی، شیدا عابدی، سهراب ملاکی، فیروز احمدی، سیمین محمدی و مریم مختاری روز ۲۲ اسفند از زندان بیرجند به مرخصی آمدند.
                    • لیلا حسین زاده روز ۲۱ اسفند با تودیع وثیقه ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین به مرخصی آمد.

                    شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران این فعال دانشجویی را به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» با تخفیف به دو سال و شش ماه حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ دو سال و شش ما از این حکم قابلیت اجرا دارد.

                     اصلانی در تاریخ هفتم بهمن ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

                     بزرگ‌ کنید
                     هنگامه شهیدی
                      بزرگ‌ کنید
                      پروین محمدی

                        نظر بدهید

                        در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

                        نظرها

                        • ابتلا ۵۰ زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه به ویروس کرونا و وحشت از شورش زندانیان

                         ابتلا ۵۰ زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه به ویروس کرونا و وحشت از شورش زندانیان ▪️شماری از زندانیان از جمله ۵۰ زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. مسئولان زندان در هراس و وحشت از شورش زندانیان آنها را به قتل تهدید کرده است. به گفته منابع مطلع ۵۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۱۵ زندان ارومیه به ویروس کرونا مبتلا شده اند که اسامی ۱۱ نفر از آنها به شرح زیر می‌باشد: ۱-بهنام فروزنده دل فرزند رضا ۲- محمدحسین ایرج‌نیا فرزند احمد ۳-اكبر كامل‌منگل فرزند محمدعلی ۴-امید افراسیابی فرزند یدالله ۵-احمد منوچهری فرزند كوروش ۶-كریم اشرفی فرزند علیرضا ۷-حجت نوری فرزند یدالله ۸-حمید معظم فرزند محسن ۹-نوید بیگی فرزند مجید ۱۰-صابر كاسب ۱۱-حامد فیروزه فرزند محمدرشا ▪️علاوه بر این در بند ۳ و ۴ زندان مرکزی ارومیه نیز ۱۲ نفر به کرونا مبتلا شده اند که اسامی ۷ نفر از آنها به‌شرح زیر می‌باشد: ۱-رحیم شیخكانلو ۲-شیرزاد پایون ۳-جعفر مسعودی نیا ۴-فرهاد رحیمی ۵-ارسلان عیوضی ۶-رمضان شیخ كانلی ۷-حیدر غیرتمند @ordoyekar

                        • منیره

                         هفته گذشته امیر چمنی در تبریز دستگیر شد. او روزنامه نگار و فعال حقوق کارگران است.

                        • "نوزده نفر از بند زنان اوین از حق مرخصی محرومند"

                         سپیده فرهان: در این روزهای پر خطر همچنان نوزده نفر از بند زنان اوین از حق مرخصی محرومند ▪️سپیده فرهان فعال دانشجویی که دیروز دوشنبه 18 فروردین 99 از زندان اوین به مرخصی آمد در یادداشتی در ایسنتاگرام نوشته: در این روزهای پر خطر همچنان نوزده نفر از بند زنان اوین از حق مرخصی محرومند .محرومیت از مرخصی تنها یکی از محدودیت های اعمال شده بر آنهاست. از آغاز شیوع کرونا تمام ملاقات های حضوری لغو شده، دیدار زندانیان با خانواده هایشان به ملاقات کابینی محدود شده که زمان آن هم به سی دقیقه کاهش یافته و گاه میان مکالمه ی زندانیان با خانواده هایشان تلفن های کابین قطع میشوند. ▪️همچنین مریم اکبری منفرد بدلیل گزارش مغرضانه یکی از زندانبانان قبل از شیوع کرونا سه جلسه از ملاقات محروم شده بود و آتنا دائمی قریب به یک سال است که خانواده ی خود را جز از پشت شیشه های کابین ملاقات نکرده. پذیرش ریسک بالای ملاقات در شرایط فعلی از جانب خانواده ها و زندانیان نه تنها توجه مسوولان زندان اوین را برنمی انگیزد بلکه آنها را به کاهش فشار ها حداقل از بابت تلفن هم ترغیب نمیکند. ▪️تلفن زندانیان سه نوبت ده دقیقه ای در روزهای زوج است که نیمی از آن هم بدلیل پیغام گیر تلفن اتلاف میشود.علی رغم خواسته ی بند که بارها مطالبه شده بود تا دست کم زمان تماس ها افزایش پیدا کند یا هرروز اجازه ی تماس داده باشیم این حق را هم از ما دریغ کردند. ▪️یکی دیگر از مشکلات نگران کننده تاخیر در ارسال مواد ضدعفونی کننده به بند و وضعیت نامطلوب بهداری ست که به هیچ عنوان اجازه ی ورود پزشک به بند داده نمیشود.زندانیان در شرایط بحرانی مجبورند خطر ابتلا به کرونا را به جان بخرند و به بهداری مراجعه کنند (خبرها حاکی از آن بود که چند زندانی مبتلا از بند آقایان از طریق بهداری به بیمارستان منتقل شده بودند)و در بیشتر موارد بدلیل خطراتی که کل بند را تهدید میکند زندانیان از مراجعه سر باز میزنند. ▪️مسئله ی دیگر قرنطینه ی بند است که فاقد استانداردهای لازم است. پرسنل زندان از ارائه کوچکترین خدمات به زندانیانی که قرنطینه هستند سر باز میزنند.به عنوان نمونه تامین آب جوش، ظرف و ظروف زندانیان و حتی شارژ کارت تلفن آنها را به بند تحمیل میکنند و اگر بند متقبل این هزینه ها نشود این زندانیان حتی از کوچکترین امکانات هم محرومند. ▪️در میان زنان بند دو نفر حکم زیر پنج سال دارند که بر اساس بخش نامه ی قوه قضاییه مشمول مرخصی میشدند اما با اعزام آنها به مرخصی مخالفت شده، راحله احمدی با حکم زیر پنج سال و نگین قدمیان با حکم پنج سال که بیش از یک سوم دوران محکومیت خود را نیز سپری کرده است. اعزام تمامی زندانیان به مرخصی در زمان اوج گیری بیماری کرونا الزامی ست و این ویروس مهلک به میزان محکومیت افراد توجهی ندارد.کما اینکه شبنم نعمت زاده با ۲۰ سال حکم در اولویت قرار گرفت! ▪️در میان شورش های به حق زندان های دیگر و کشته شدن نا حق زندانیان زنان بند اوین را از یاد نبریم: مریم اکبری منفرد ارس امیری یاسمن اریانی راحله احمدی نیلوفر بیانی الهام برمکی رضوانه خان بیگی آتنا دائمی زهرا زهتابچی نسرین ستوده منیره عرب شاهی فریبا عادل خواه نگین قدمیان سپیده کاشانی صبا کرد افشاری مژگان کشاورز سمانه نوروز مرادی و دو خانم دیگر که به تازگی از قرنطینه به بند منتقل شده اند @ordoyekar

                        • جلوگیری از آزادی سعید شیرزاد

                         جلوگیری از آزادی سعید شیرزاد ▪️سعید شیرزاد پس از تحمل شش سال زندان به جرم «فعالیت برای کودکان کار و خیابان» باید روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین، از زندان آزاد می‌شد، اما نشد. گفته‌اند به خاطر این‌که در جریان مرخصی به خاطر درگذشت مادرش دیرتر از موعد قانونی به زندان بازگردانده شد فعلا باید در زندان بماند @ordoyekar