Share

ارس امیری، دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه کینگستون لندن و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا روز پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ‌ماه، پس از گذراندن ۱۹ ماه حبس در بند زنان زندان اوین، به مرخصی اعزام شد.

ارس امیری در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه نوشته بود به دلیل رد پیشنهاد همکاری با نهادهای اطلاعاتی محکوم و زندانی شده است

در ماه‌های اخیر و علی‌رغم همه‌گیر شدن ویروس جدید کرونا در ایران و برخی زندان‌ها، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با تقاضاهای مکرر این زندانی سیاسی برای مرخصی مخالفت کرده بود:‌ با تقاضای ارس امیری برای مرخصی، چندین بار مخالفت شده است

روز هفتم فروردین ماه دادخواستی برای طرح درخواست مرخصی ارس امیری از سوی جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران منتشر شد که حدود ۷۰۰ شهروند با امضای خود از آن حمایت کردند:

با درخواست مرخصی ارس امیری از زندان فوراً موافقت کنید

ارس امیری، دانشجوی فلسفه و هنر در دانشگاه کینگستون لندن، در سال‌های گذشته به واسطه رشته تحصیلی خود توانست هم‌زمان با تحصیلش با شورای فرهنگی بریتانیا همکاری داشته ‌باشد.

او چند روز پس از بازگشتش به ایران در روز ۲۳ اسفند ۹۶ از سوی مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۷ با قرار وثیقه سنگین ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

ارس امیری بار دیگر در روز ۱۷ شهریور ماه ۹۷ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

از مراحل دادرسی و روند رسیدگی به پرونده ارس امیری اطلاع دقیقی در دست نیست اما غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز ۲۳ اردیبهشت ماه ۹۸ با ادعای اینکه ارس امیری بیش از یک سال است در بازداشت است، اعلام کرد:

«در فرایند رسیدگی به پرونده قضایی، این فرد اعترافات صریحی را در زمینه موضوعاتی از قبیل نحوه جذب، همکاری با این شورای باصطلاح فرهنگی، تعالیمِ داده شده توسط سرویس امنیتی انگلیس به وی و همچنین مأموریت‌های ویژه فرهنگی‌اش انجام داد و اطلاعات خوبی را در زمینه سایر افراد جذب شده به این مجموعه در فرآیند دادرسی و تحقیقات ارائه و اقرار کرد و نهایتاً به موجب حکم دادگاه، به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد.»

اسماعیلی همچنین مدعی شده بود این زندانی سیاسی با «نام مستعار» به ایران رفت و آمد داشته است. این ادعا در حالی است که تمامی ورود و خروج‌های ارس امیری به کشور در طی سال‌های گذشته از طریق قانونی و با پاسپورت خودش صورت گرفته است.

خانواده ارس امیری اواخر اردیبهشت ۹۸ در گفت‌وگو با رسانه‌ها فاش کردند که «وزارت اطلاعات پیش از بازداشت این زندانی سیاسی از او خواسته بود تا در قبال دستمزد، اطلاعات فعالیت‌های شورای فرهنگی بریتانیا را به آنان منتقل کند.»

بنابر گفته‌های خانواده امیری، پس از رد این درخواست از سوی ارس، مأموران وزارت اطلاعات او را تهدید به بازداشت کرده‌ بودند.

در نهایت شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، ارس امیری را بابت اتهام «اداره شبکه براندازی» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. غلامحسین اسماعیلی اما در نشست‌های خبری خود او را «جاسوسی فرهنگی» خوانده بود.


  • در همین زمینه

ارس امیری به اتهام «جاسوسی فرهنگی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد

Share