ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اعتراض تقی رحمانی به سناریوسازی برای نرگس محمدی: مرخصی دهند تا راستی‌آزمایی کنیم

همسر نرگس محمدی فیلم پخش شده از او در صداوسیما را دوربین مخفی خواند. گزارش‌گران بدون مرز از جاوید رحمان خواست فورا همه تلاشش را برای درمان و آزادی نرگس محمدی انجام دهد.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، فیلم پخش شده درباره همسرش از تلویزیون جمهوری اسلامی را «دوربین مخفی» و «سناریو سازی» صدا و سیما توصیف کرد و خواستار اعزام به مرخصی این زندانی سیاسی شد. همزمان سازمان گزارش‌گران بدون مرز با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر از جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواست تا «به ‌فوریت» همه تلاش خود را برای درمان و آزادی نرگس محمدی انجام دهد. همزمان هشتگ «صدای نرگس باش» از سوی کاربران شبکه اجتماعی توئیتر مورد توجه قرار گرفته است.

نرگس محمدی

سازمان گزارش‌گران بدون مرز اما در توئیت خود نوشته است:

«نرگس محمدی کنش‌گر و گزارش‌گر حقوق بشر در زندان دچار کووید-۱۹ شده است. وی که بیش از این بیمار و از حق درمان محروم بوده است، امروز جانش در خطر است. جاوید رحمان گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران باید به فوریت اقدام و همه تلاش خود را برای درمان و آزادی او انجام دهد.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

از سوی دیگر تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی در گفت‌وگو با «کمپین حقوق بشر ایران» در واکنش به فیلم منتشر شده از سوی تلویزیون جمهوری اسلامی، خواستار اعطای مرخصی به همسرش شد و اعلام کرد: 

«این فیلم یک‌طرفه است، سناریو نویسی است. به نرگس مرخصی بدهند راستی آزمایی کنیم. بگذارند پزشک مستقل و خانواده را ببیند و اگر راست می‌گویند ۳۰ ثانیه با خود نرگس مصاحبه بکنند.»

رحمانی درباره صحت ویدئوی پخش شده از نرگس محمدی گفت:

«این ویدئو با دوربین مخفی فیلمبرداری شده و مهم زمان این فیلمبرداری مخفی است که مشخص نیست مربوط به چه زمانی است.»

بخش خبری ۲۰:۳۰ در تلویزیون جمهوری اسلامی شامگاه ۲۶ تیر با انتشار فیلمی از زندان زنجان که در آن نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی را در حال معاینه پزشکی نشان می‌داد، مدعی شد او به کرونا مبتلا نشده است.

پخش این فیلم از سوی صدا و سیما در حالی‌ صورت گرفت که این زندانی سیاسی در نامه‌ای که روز ۲۳ تیر ماه از درون زندان منتشر کرده بود از ابتلای خود و ۱۱ تن دیگر از هم‌بندی‌هایش به ویروس کرونا خبر داده بود.

تقی رحمانی اما در گفت‌و‌گو با کمپین حقوق بشر ایران گفت:

«وکلای نرگس را برای دیدار با نرگس به زندان راه نمی‌دهند. دادستان اجازه نمی‌دهد اما فیلم مخفی پخش می‌کنند. بگویند فیلم متعلق به چه زمانی است و بروند با خود نرگس مصاحبه کنند و مصاحبه خود او را پخش کنند تا همه ببینیم حال نرگس چطور است و خود او چه می‌گوید.»

به‌ گفته رحمانی، در حالی که ابتلای همسرش به کرونا و وضعیت زندان زنجان بازتاب داخلی و خارجی داشته، روش جمهوری اسلامی همچنان «سناریو بافی» است.

در ویدئویی که روز گذشته در کانال تلگرامی متعلق به تقی رحمانی منتشر شد اما کیانا و علی رحمانی، دو فرزند نرگس محمدی در یک ویدئو از همه می‌خواهند «صدایشان باشند تا آنها بتوانند صدای مادرشان را بشنوند.»

فرزندان این زندانی سیاسی در این ویدئو می‌گویند «۱۱ ماه» است که حتی صدای مادرشان را نشنیده‌اند.

شامگاه دوشنبه ۲۳ تیر و پس از آنکه نرگس محمدی با انتشار نامه‌ای از درون زندان اعلام کرد به کرونا مبتلا شده، جمعی از زندانیان سیاسی سابق و خانواده‌های زندانیان سیاسی فعلی، با راه‌اندازی کارزاری با عنوان «نه به شکنجه با کرونا» ضمن ابراز نگرانی خود از وضعیت نامطلوب زندانیان، خواستار آزادی فوری همه زندانیان سیاسی در ایران شدند.

فعالان این کارزار اعلام کردند فعالیت‌های خود را با تمرکز بر وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی شروع کرده و به تلاش برای اطلاع‌رسانی در مورد دیگر زندانیان سیاسی ادامه خواهند داد.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.