Share

بخش خبری ۲۰:۳۰ در تلویزیون دولتی ایران با انتشار فیلمی از زندان زنجان که در آن نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی را در حال معاینه پزشکی نشان می‌داد، مدعی شد که او به کرونا مبتلا نشده است.

پخش این فیلم از سوی صدا و سیما در حالی‌ست که این زندانی سیاسی در نامه‌ای که روز ۲۴ تیر ماه از درون زندان منتشر کرد از ابتلای خود و ۱۱ تن دیگر از هم‌بندی‌هایش به ویروس کرونا خبر داده بود.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی با تأیید ابتلای همسرش به کرونا از مقامات قضایی ایران خواسته برای مراقبت‌های پزشکی، همسرش را به مرخصی اعزام کنند

این زندانی سیاسی در نامه خود با اشاره به شرایط سخت و طاقت فرسای زندان، از عدم دسترسی‌اش به رسیدگی پزشکی و همچنین فشارهای وارده بر خود از سوی وزارت اطلاعات و مسئولان زندان خبر داده و اعلام کرده بود: «هفته گذشته با وخامت حال‌مان و پیگیری خانواده تست کرونا از ما گرفته شد ولی جواب تست هرگز به ما ابلاغ نگردید. امروز به ناگهان تعدادی به داخل بند آمده و بند را تفکیک کردند.»

جمعی از زندانیان سیاسی سابق و خانواده‌های زندانیان سیاسی فعلی با همراهی هزاران نفر از کاربران فارسی زبان در شبکه‌های اجتماعی، شامگاه دوشنبه ۲۳ تیر با راه اندازی کارزاری با عنوان «نه به شکنجه با کرونا» ضمن ابراز نگرانی خود از وضعیت نامطلوب زندانیان سیاسی در ایران اعلام کرده‌اند فعالیت‌های خود را با تمرکز بر وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی شروع کرده و به تلاش برای اطلاع‌رسانی در خصوص دیگر زندانیان سیاسی ادامه خواهند داد.

بیشتر بخوانید: اعتراض جمعی به قوه قضاییه با کارزار «نه به شکنجه با کرونا»

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی هم در روزهای اخیر ضمن تأیید ابتلای همسرش به کرونا از مقامات قضایی ایران خواسته است برای مراقبت‌های پزشکی، همسرش را به مرخصی اعزام کنند.

رحمانی همچنین در کانال تلگرامی خود درباره وضعیت همسرش نوشته: «علائم ویروس کرونا از جمله درد شدید عضلانی، بی‌حالی مفرط، از دست دادن حس بویایی در بدن نرگس بروز پیدا کرده ولی با بی‌توجهی مسئولین زندان وضعیت او وخیم‌تر شده است.»

مهدی محمدی، برادر نرگس محمدی نیز روز پنج شنبه ۲۵ تیرماه درنامه‌ای «خطاب به مردم» ابتلای خواهرش به بیماری کرونا را تأیید کرده و در واکنش به تکذیب خبر ابتلای این زندانی سیاسی به کرونا از سوی سخنگوی قوه قضاییه، نوشته است: «بر اساس نظرات پزشکان و مشاهدات علائم در نرگس، وی قطعا به کرونا مبتلا شده است.»

مهدی محمدی در ادامه نوشته: «موید این مسئله ابتلای پنج نفر از عزیزان پرسنل پزشکی زندان زنان، از مسئول اندرزگاه بند نسوان تا مسئول بهداشت زندان است.»

به‌نوشته او، در حال حاضر حتی مسئول بهداشت زندان در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار دارد.

او در ادامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه نوشته: «چرا جواب آزمایشات را به [نرگس محمدی] یا به خانواده‌اش اعلام نمی‌کنند؟ چرا شش نفری که جواب‌شان منفی بوده را از بند خارج کرده و این ۱۲ زندانی را حبس در حبس و قرنطینه کرده‌اند؟»

برادر این زندانی سیاسی همچنین با اشاره به متن نامه نرگس محمدی که در آن از سعید نمکی، وزیر بهداشت خواسته بود برای بررسی شرایط بهداشتی زندان زنجان، نماینده‌ای را به آنجا بفرستد، نوشته: «پیش از این نرگس محمدی از آقای نمکی، وزیر بهداشت، درخواست بازدید از زندان زنجان را داده است. چرا ایشان شخصی را برای بازدید نفرستاده و هیچ پیگیری‌ای در این خصوص انجام نداده‌اند؟»

غلامحسین اسماعیلی اما در نشست خبری روز ۲۴ تیر ماه با «شایعه» قلمداد کردن خبر ابتلای نرگس محمدی به کرونا، گفته بود این خبر را تأیید نمی‌کند.

همچنین ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در گزارشی که روز ۲۵ تیرماه منتشر کرده، با تکذیب خبر ابتلای نرگس محمدی به بیماری کرونا در زندان زنجان، واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به این خبر را «موج اینترنتی رسانه‌ای» از سوی جریانات رسانه‌ای ضدانقلاب قلمداد کرده بود.

در همین زمینه:

Share