ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نرگس محمدی: با سرم و آمپول سر پایم کردند تا فیلم بگیرند

به گفته نرگس محمدی، مسئولان زندان زنجان روز ۲۵ تیر با تزریق سرم و آمپول او را سر پا نگه داشته و به اجبار پیش دکتر زندان برده‌اند و بدون اطلاع او فیلم گرفته‌اند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان زنجان با انتشار یادداشتی از درون زندان، وضعیت بیماری خود را در روزهای پیش و پس از صحنه‌سازی صداوسیمای جمهوری اسلامی شرح داده است. بر پایه این یادداشت، مسئولان زندان روز ۲۵ تیر ماه با تزریق سرم و آمپول او را سر پا نگه داشته‌اند و به اجبار پیش دکتر زندان برده‌اند تا معاینه‌ شود و بدون اطلاع از او فیلم گرفته‌اند.

تصویری از نرگس محمدی، پیش از دوران حبس و زندان

این زندانی سیاسی اعلام کرده که مسئولان زندان یک‌ روز پیش از آن هم برای این صحنه‌سازی تلاش کرده‌اند اما به‌ دلیل «درگیر شدن ریه‌ها» به ویروس کرونا، «تنگی نفس» و «سرفه»، فیلم گرفته شده از او احتمالا قابل پخش نبوده است.

بخش خبری ۲۰:۳۰ در شبکه دوم صداوسیمای جمهوری اسلامی روز ۲۵ تیر با انتشار فیلمی از زندان زنجان که در آن نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی را در حال معاینه پزشکی نشان می‌داد، مدعی شد که او به بیماری کووید-۱۹ مبتلا نشده است.

پخش این فیلم از سوی صداوسیما در حالی بود که این زندانی سیاسی روز ۲۴ تیر با انتشار نامه‌ای از درون زندان از ابتلای خود و ۱۱ تن دیگر از هم‌بندی‌هایش به ویروس کرونا خبر داده بود.

پیش از این تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر این زندانی سیاسی که در فرانسه به سر می‌برد، فیلم منتشر شده از سوی تلویزیون جمهوری اسلامی را «دوربین مخفی» و «سناریو بافی» توصیف کرده و گفته بود:

«وکلای نرگس را برای دیدار با نرگس به زندان راه نمی‌دهند. دادستان اجازه نمی‌دهد اما فیلم مخفی پخش می‌کنند. بگویند فیلم متعلق به چه زمانی است و بروند با خود نرگس مصاحبه کنند و مصاحبه خود او را پخش کنند تا همه ببینیم حال نرگس چطور است و خود او چه می‌گوید.»

نرگس محمدی اما در ادامه یادداشت خود درباره فیلم مخفیانه‌ای که توسط مسئولان زندان زنجان از او گرفته شده، نوشته است:

«تازه همان را هم نتوانسته‌اند کامل پخش کنند. سرفه امان نمی‌داد. حرف زندانبان خودشان هم قابل پخش نبود.»

این زندانی سیاسی اما نه تنها در طول دوران زندان و به ‌ویژه در ماه‌های پس از شیوع کرونا از استفاده از حق مرخصی خود محروم مانده، بلکه به ‌گفته خانواده‌اش اکنون حدود «۱۱ ماه» است که از شنیدن صدای فرزندان خود به‌ صورت تلفنی هم محروم شده است.

کیانا و علی رحمانی، دو فرزند نرگس محمدی در ویدئویی که روز ۳۰ تیر ماه در کانال تلگرامی متعلق به تقی رحمانی منتشر شد، از همه خواسته بودند «صدایشان باشند تا آنها بتوانند صدای مادرشان را بشنوند.»

فرزندان این زندانی سیاسی در این ویدئو می‌گویند «۱۱ ماه» است که حتی صدای مادرشان را نشنیده‌اند.

این زندانی سیاسی اما در یادداشت خود در پاسخ به پیشنهاد هم‌بندی‌هایش مبنی بر اعتصاب غذا در اعتراض به قطع ارتباط تلفنی او با خانواده‌اش، نوشته:

«بعضی‌ها می‌گویند اعتصاب غذا کن تا تلفن به علی و کیانا را بهت بدهند. اما نمی‌خواهم با مطالبه فردی اعتصاب غذا کنم. به دادیار گفتم فقط مانده شیر آب را هم به رویم ببندید. زندانی‌ام کردید، بچه‌هایم را گرفتید، کتکم زدید، تبعید کردید و از هیچ شکنجه‌ای فروگذار نکردید. آب را هم ببندید.»

او در پایان یادداشتش هم نوشته:

«من نگران اینها نیستم. هیچ مطالبه فردی‌ای ندارم. من بعد از کشتارهای دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ یک جای دیگر ایستاده‌ام. اصلاح‌طلبی عهد ما نبود، راهکار ما بود برای عهد دیگری. من به آن عهد وفادارم. و هیچ سر آشتی ندارم.»

جمعی از زندانیان سیاسی سابق و خانواده‌های زندانیان سیاسی فعلی، شامگاه دوشنبه ۲۳ تیر و پس از اینکه نرگس محمدی با انتشار نامه‌ای از درون زندان اعلام کرد به کرونا مبتلا شده، با راه‌اندازی کارزاری با عنوان «نه به شکنجه با کرونا» ضمن ابراز نگرانی خود از وضعیت نامطلوب زندانیان، خواستار آزادی فوری همه زندانیان سیاسی در ایران شدند.

راه‌اندازی این کمپین اما مقامات قضایی را وادار کرد در واکنش به درخواست‌های کاربران، اعلام کنند ابتلا به کرونای این زندانی سیاسی «شایعه» است.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • گیو

    خامنه‌ایِ دجال، این پیر مستبد و فرتوت، نه تنها زندانیان سیاسی را آزار و شکنجه می‌دهد، بلکه به خانواده‌های آنها هم رحم نمی‌کند. این جنایتکار قرن بیست ویکم حتی به کودکان هم ترحمی ندارد. این قوم داعشیِ پیروانِ مظلوم نمایی در ظاهر، و ظلم و تحجر بی سابقه در دخمه‌ها و سیاه چال‌های امام زمانی، روی هر چه بی دین و ضد دین و جنایتکار را در تاریخ این کره خاکی سفید کرده‌اند. برای آنها چیزی مهم‌تر از قدرت و پول نیست. برای این لاتها و شارلاتانهای هیأتی، پولِ غارت شده از مردم و قدرت تکیه کرده به زور اسلحه از اوجب واجبات است.