ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نظرسنجی زمانه: ایران دموکراسی می‌‌خواهد

۸۶ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که ایران نظام دموکراتیک می‌خواهد و در مقابل ۱۴ درصد معتقدند در ایران امروز یک نظام اقتدارگرا کاراتر است. ۶۰ درصد خواهان یک جمهوری دموکراتیک اند. ۲۶,۵ درصد اما یک پادشاهی مشروطه را ترجیح می‌دهند که در آن شاه نقشی تشریفاتی داشته باشد. ۵,۵ درصد طرفدار پادشاهی مطلقه‌اند و ۲,۵ درصد نظام مطلوب‌شان جمهوری اسلامی است. ۵,۵ درصد گفته‌اند که خواستار نظامی غیر از این گزینه‌ها هستند.

موضوع چهل و ششمین نظرسنجی زمانه «دموکراسی یا اقتدارگرایی» بود که از تاریخ ۱۹ شهریور (۱۰ سپتامبر)  تا ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) میان اعضای پنل نظرسنجی زمانه و دیگر مخاطبان زمانه برگزار شد.

۸۳۷ نفر در نظرسنجی زمانه شرکت کردند که از میان آنها ۷۱۴ نفر به تمام سوالات پاسخ دادند.

۷۳ درصد شرکت‌کنندگان داخل ایران و ۲۷ درصد ساکن خارج ایران بودند.

 ۸۶ درصد پاسخ‌دهندگان جنسیت خود را مرد معرفی کرده‌اند و  ۱۳  درصد گفته‌اند که زن هستند و ۱ درصد نیز گزینه «جنسیت دیگر» را انتخاب کرده‌اند.

نظام دموکراتیک یا نظام اقتدارگرا؟

۷۴ درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه گفته‌اند که نظام دموکراتیک به طور کلی از نظام‌های اقتدارگرا کاراتر هستند. ۴,۵ درصد به نظام‌های اقتدارگرا رای داد‌ه‌اند و ۲۱,۵ درصد گفته‌اند که پاسخ کلی نمی‌توان داد: گاه دموکراتیک و گاه اقتدارگرا.

در پاسخ به سوالی مشابهی اما معطوف به وضعیت خاص امروز ایران، ۸۶ درصد گفته‌اند که ایران نظام دموکراتیک می‌خواهد و در مقابل ۱۴ درصد معتقد اند در ایران امروز یک نظام اقتدارگرا کاراتر است.

برای ایران امروز کدام کاراتر است؟

درصد
نظام دموکراتیک۸۶
نظام اقتدارگرا۱۴

آنهایی که نظامی اقتدارگرا را برای ایران ترجیح می‌دهند  دلایل متنوعی دارند.

درصد
بستر اقتصادی و سیاسی دموکراسی مهیا نیست۲.۵
مردم به بلوغ فرهنگی برای پذیرش دموکراسی نرسیده‌اند۶.۵
کلا مخالف دموکراسی هستم۱.۵
تمدن ایرانشهری با دموکراسی سازگار نیست۱.۵
به دلایل دیگری نظام اقتدارگرا را ترجیح می‌دهد۲

جمهوری اسلامی و نظام سلطنت پهلوی؟

۹۰ درصد  پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه معتقد اند که جمهوری اسلامی یک نظام اقتدار گراست. ۷,۵ درصد آن را تلفیقی دموکراسی و اقتدارگرایی دانسته‌اند.

۵۸,۵ درصد  پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه گفته‌اند که نظام سلطنتی پهلوی یک نظام اقتدارگرا بود. ۳۲ درصد آن را تلفیقی دموکراسی و اقتدارگرایی دانسته‌اند.

نظام جمهوری اسلامیدرصد
دموکراتیک۲.۵
اقتدارگرا۹۰
تلفیقی از دموکراسی و اقتدارگرایی۷.۵
نظام سلطنتی پهلویدرصد
دموکراتیک۹.۵
اقتدارگرا۵۸.۵
تلفیقی از دموکراسی و اقتدارگرایی۳۲

کدام دموکراسی؟

آنهایی که یک نظام دموکراتیک را برای ایران امروز ترجیح می‌دهند، البته همه در مورد معنای نظام دموکراتیک توافق ندارند و همه یک چیز را نمی‌خواهند. 

۲۱,۵ درصد گفته‌اند در نظام دموکراتیک مورد نظرشان شهروندان همه تابع یک یک دولت مرکزی مستقر در پایتخت هستند، ۵۷ درصد اما معتقد اند که در یک نظام دموکراتیک مطلوب، در عین اینکه همه شهروند و برابر هستند، دولت تمرکزگرا نیست و اقلیت‌ها از حقوق ویژه خود برخوردارند.

درصد
نظام دموکراتیک مرکزگرا۲۱.۵
نظام دموکراتیک غیر مرکزگرا۵۷
نظام دموکراتیک، آری اما نظر دیگری دارم۷.۵
نظام اقتدارگرا۱۴

جمهوری یا سلطنت؟

۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه گفته‌اند که خواهان یک جمهوری دموکراتیک اند. ۲۶,۵ درصد یک پادشاهی مشروطه را ترجیح می‌دهند که در آن شاه نقشی تشریفاتی داشته باشد. ۵,۵ درصد طرفدار پادشاهی مطلقه‌اند و ۲,۵ درصد جمهوری اسلامی نظام مطلوب‌شان است. ۵,۵ درصد گفته‌اند که خواستار نظامی غیر از این گزینه‌ها هستند. 

درصد
جمهوری دموکراتیک۶۰
پادشاهی مشروطه۲۶.۵
پادشاهی مطلقه۵.۵
جمهوری اسلامی۲.۵
نظامی دیگر۵.۵

نظرسنجی‌های آینده

پنل نظرسنجی زمانه هم‌زمان با روز جهانی آزادی مطبوعات (سوم مه) راه‌اندازی شد. بنیاد رسانه‌ای زمانه تاکنون ۴۶ نظرسنجی برگزار کرده است.

رساندن صدای شما بدون کم‌و‌کاست در مورد مسئله‌های اساسی کشور وظیفه ماست و پنل نظرسنجی زمانه در همین راستا راه‌اندازی شده است. به همین دلیل از شما خواهش می‌کنیم که برای شرکت در نظرسنجی‌های آینده و نیز برای پیشنهاد موضوعات مورد نظرتان برای نظرسنجی در پنل ما عضو شوید. برای عضویت در پنل کافی است به چند سوال در این لینک پاسخ دهید. اطلاعات شما به صورت امن و ناشناس ذخیره خواهند شد و در اختیار هیچ طرف دیگری قرار نخواهد گرفت. پس از عضویت در پنل، در هر نظرسنجی ایمیلی با لینک آن برای شما فرستاده خواهد شد.

برای ارتباط با پنل نظرسنجی از ایمیل روبرو استفاده کنید: panel@radiozamaneh.com

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • mashang

    جمهری دمکراتیک ،پارلمانتاریسمی که تمامی عقاید وایده های مخالف وموافق در غالب احزاب مختلف دارای حق رأی اند و نظارت و کنترل دولت را بعهده دارند