ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اتحادیه اروپا: اولین قانون خاک برای محافظت از امنیت غذایی و کاهش گرمایش زمین

اولین قانون خاک در اتحادیه اروپا در نظر دارد با تشویق مادی کشاورزان، کربن خاک را بالا ببرد و آنها را به استفاده از شیوه‌های کشاورزی پایدار ترغیب کند. هدف این قانون احیای خاک اروپا تا ۲۰۵۰ و کند کردن روند گرمایش زمین است.

کمیسیون اروپا اولین قانون خاک این قاره را در هفته اول ژوئیه ۲۰۲۳ ارائه داد. مهمترین هدف این قانون خنثی کردن برخی از آسیب‌هایی است که سیستم کشاورزی صنعتی به خاک و اکوسیستم وارد کرده است. هدف دیگر این قانون کاهش گرمایش جهانی از طریق احیای خاک است. 

به گزارش گاردین با وجود این‌که قوانین پیشنهادی مرتبط با احیای طبیعت و محدود کردن آفت‌کش‌ها، مدام با مخالفت‌های شدید مواجه بود، کمیسیون اروپا چهارشنبه، پنجم ژوئیه در بروکسل پیشنهادهایی را برای بازسازی خاک‌های تخریب شده ارائه کرد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، احیای خاک به جذب کربن از جو و تضمین تولید پایدار مواد غذایی یاری می‌رساند.

قانون جدید عملکرد کشورهای عضو اتحادیه را در حوزه سلامت خاک، استفاده از کود و فرسایش خاک نظارت می‌کند، اما از نظارت بر اهداف درون- کشوری برای بهبود کیفیت خاک کوتاهی می‌کند. این موضوع انتقاد صنعت کشاورزی  ـ غذایی اروپا را برانگیخت که از اتحادیه اروپا انتظار قدم‌های بزرگتری برای بهبود وضعیت "نگران کننده" خاک داشت. 

ویرجینیوس سینکویچیوس Virginijus Sinkevičius، کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با گاردین گفت که هدف نهایی این است که این قاره تا سال ۲۰۵۰ خاک‌های سالم داشه باشد. بیش از ۶۰ درصد از خاک‌های اتحادیه اروپا در وضعیت ناسالم قرار دارند. کمیسر محیط زیست اتحادیه گفت: 

اگر تخریب خاک‌های ما ادامه یابند، بزرگترین خطر برای امنیت غذایی و کشاورزان است. با تخریب خاک کشاورزان شیوه معاش خود را از دست خواهند داد. من به‌سختی می‌توانم تصور کنم که چگونه می‌توانیم بدون خاک حاصلخیز کشاورزی کنیم. اگر خاک‌ سالم داشته باشیم می‌توانیم از بدترین اثرات خشکسالی و سیل جلوگیری کنیم. 

با این حال، قانون جدید از نظر اجرایی به‌طور قانونی برای کشورهای اتحادیه الزامی نیست. به گفته سینکویچیوس این قانون راه‌های جدیدی را برای فرصت‌های درآمدزایی اضافه برای کشاورزان و مالکان زمین باز می‌کند. آنها می‌توانند از طریق یک طرح گواهی داوطلبانه برای سلامت خاک و هم‌افزایی قوی با کشاورزی در خاک پر از کربن و پرداخت‌ها برای خدمات اکوسیستمی‌، درآمد بیشتری کسب کنند. 

پس از سوخت‌های فسیلی استفاده از زمین دومین منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای و عامل اصلی از بین رفتن تنوع زیستی است. استفاده بیش از حد از کودها و تخریب زمین‌های پوده‌زار، عامل هر دو بحران هستند. تحقیقاتی که در اوایل این هفته منتشر شد نشان داد که حتی بهبودهایی جزئی در خاک‌های کشاورزی در سراسر جهان ممکن است کربن کافی را ذخیره کند تا دمای ۱٫۵ درجه سانتیگراد گرمایش جهانی حفظ شود. 

لایه‌های خاک زیرزمینی در زیر چمن دیده می‌شوند. دانشمندان بر این باورند یک چهارم گونه‌های روی کره زمین در خاک زندگی می‌کنند. به گزارش گاردین سازمان (One Planet Business for Biodiversity-(OP2B، نماینده اصلی صنعت کشاورزی-غذایی اروپا در بروکسل، گفت که این پیشنهادات آن‌طور که می‌بایست کافی نیستند. استفانیا آوانزینی Stefania Avanzini، مدیر OP2B در بیانیه‌ای گفت: اتحادیه اروپا برای مقابله با روند رو به وخامت خاک در اروپا باید گام‌های بزرگتری بردارد. 

این سازمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا خواست تا مطالبات این پیشنهاد را از این فراتر ببرند. آوازینی گفت: 

اهمیتی که کمیسیون برای کشاورزی و نقش مرکزی آن در مدیریت خاک قائل است برای ما بسیار ارزشمند است. با این حال، ما از کمیسیون بیشتر قدردان بودیم اگر به عظمت تلاش‌های مورد نیاز برای گذر به شیوه‌های مدیریت پایدار پی‌ببرد و بودجه لازم را برای حمایت از حرکت به سوی کشاورزی احیاکننده در مقیاس وسیع اختصاص دهد. 

در حمایت از احیای خاک فرسوده کشاورزی در سراسر جهان ۲۱ مارس سال ۲۰۲۲جنبشی جهانی به نام «سیاره آگاه - نجات خاک» به پیشگامی یوگی نامدار هندی، سادگورو، بنیان‌گذار بنیاد ایشا و چندین کنوانسیون در سازمان ملل از جمله کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی (UNCCD) آغاز شد. 

یوگی ۶۵ ساله در طی ۱۰۰ روز با موتورسیکلت خود به تنهایی ۳۰۰۰۰ کیلومتر را از اروپا تا خاورمیانه به ده‌ها کشور سفر کرد و با شهروندان، رهبران، سیاستمداران و دانشمندان حوزه خاک درباره اهمیت نجات خاک و راهکارهای آن گفت‌وگو کرد. در این جنبش بیش از چهار میلیارد شهروند به شکلی از اهمیت احیای خاک بگویند و مطالبه‌گری کنند.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.