ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آزادی بیان و آزادی رسانه‌ای برای فلسطینی‌ها

به گفته مرکز مادا، آزادی بیان‌ و عقیده و آزادی رسانه‌ای، اکنون و پس از جنگی که هفت اکتبر در نوار غزه آغاز شد، بیش از همیشه در معرض تهدید است. تاکنون ۴۳ خبرنگار در نوار غزه کشته شده‌اند (شامل دو خبرنگار که از روز اول جنگ ناپدید شده‌اند)، بسیاری خبرنگاران نیز زخمی شده‌اند و علاوه بر این‌ها غالب دفاتر و مراکز رسانه‌ای هدف بمب‌افکنی‌های اسرائیل بوده و نابود شده‌اند. می‌توان بمب‌افکنی مستقیم بر منازل خبرنگاران را هم به این فهرست افزود که طی آن برخی یا همه‌ی اعضای خانواده خبرنگاران کشته شده‌اند.

مادا، مرکزی که سال ۲۰۰۶ با همکاری میان خبرنگاران و شهروندان فلسطینی در جهت مبارزه برای آزادی بیان و آزادی عقیده تشکیل شد، امروز ۱۷ نوامبر/ ۲۶ آبان با ارسال نامه‌ای سرگشوده از گزارش‌گران ویژه سازمان ملل خواست تمامی اقدامات لازم برای شفاف‌سازی در خصوص نقض حقوق خبرنگاران فلسطینی از سوی نیروهای اشغال‌گر اسرائیلی را انجام دهد.

به گفته این مرکز، آزادی بیان‌ و عقیده و آزادی رسانه‌ای، اکنون و پس از جنگی که هفت اکتبر در نوار غزه آغاز شد، بیش از همیشه در معرض تهدید است. تاکنون ۴۳ خبرنگار در نوار غزه کشته شده‌اند (شامل دو خبرنگار که از روز اول جنگ ناپدید شده‌اند)، بسیاری خبرنگاران نیز زخمی شده‌اند و علاوه بر این‌ها غالب دفاتر و مراکز رسانه‌ای هدف بمب‌افکنی‌های اسرائیل بوده و نابود شده‌اند. می‌توان بمب‌افکنی مستقیم بر منازل خبرنگاران را هم به این فهرست افزود که طی آن برخی یا همه‌ی اعضای خانواده خبرنگاران کشته شده‌اند.

در همین حال اسرائیل خبرنگاران و رسانه‌های حاضر در کرانه باختری را نیز هدف قرار داده است. بیش از ۲۶ خبرنگار را دستگیر کرده و فهرست جنایت‌هایی که هر روز علیه آن‌ها مرتکب می‌شود طولانی‌تر از روز پیش است.

مرکز مادا در این نامه یادآوری می‌کند که این اولین بار نیست که خبرنگاران و رسانه‌ها در فلسطین هدف حمله قرار می‌گیرند و شواهدی وجود دارد که ثابت می‌کند ممنوعیت و تهدید کار رسانه‌ای نه یک اقدام اتفاقی که سیاستی کاملا سیستماتیک و رسمی از سوی نیروهای اشغال‌گر اسرائیلی است. مادا عنوان می‌کند که اسرائیل کار خبرنگاری را به‌طور رسمی ممنوع اعلام نمی‌کند اما با تهدید جان خبرنگاران عملا پوشش رسانه‌ای جنگ را ناممکن کرده است.

مرکز مادا در فهرستی موارد نقض آزادی بیان را شامل مواردی از جمله موراد زیر عنوان کرد:

 • کمپین‌های غیررسمی یا توافقاتی با شبکه‌های اجتماعی برای حذف پست‌ها و بلاک کردن صفحه‌ها، محتواهای خبری، و اکانت‌هایی که به هر نحو با فلسطینی‌‌ها در ارتباط‌اند. این اقدامی تبعیض‌آمیز و به وضوح نقض حق آزادی بیان و آزادی عقیده است.
 • حملات مستقیم اسرائیل به خبرنگارانی که داخل خاک فلسطین اشغالی مستقر هستند؛ از جمله بستن دفاتر رسانه‌ها و شبکه‌های رادیویی و قرار دادن آن‌ها در فهرست «سازمان‌های تروریستی» که باعث شده است بسیاری خبرنگاران شغلشان را ترک کنند.
 • ممانعت از کار سرویس‌های خبری در فلسطین، مانند آن‌چه درباره شبکه الجزیره و رسانه جی شاهد بودیم که تهدیدی جدی علیه وجود رسانه‌های فلسطینی است.
 • ضبط تجهیزاتی از جمله دوربین، تلفن‌های موبایل و لپ‌تاپ‌ها و تخریب تجهیزات رسانه‌ای گران‌قیمت که رسانه‌ها نمی‌توانند به راحتی تعمیر یا تامین کنند.
 • جلوگیری از پوشش خبری مخصوصا طی عملیات نظامی اسرائیل در کرانه باختری.
 • جلوگیری از سفر خبرنگاران و جلوگیری از حرکت آن‌ها در کرانه باختری به عنوان عملی تبعیض‌آمیز علیه خبرنگاران.
 • اعمال خشونت هدفمندی که منجر به کشته شدن و ناپدید شدن ۴۳ خبرنگار شد.

مادا از گزارش‌گران ویژه سازمان ملل درخواست محکومیت فوری موارد زیر را دارد:

 • محکومیت خشونت هدفمند نیروهای اشغال‌گر اسرائیل از هفت اکتبر ۲۰۲۳ در نوار غزه که تاکنون منجر به کشته شدن ۴۳ خبرنگار فلسطینی و مجروح شدن بسیاری دیگر شده است، اقدامی که به‌وضوح نقض تعهدات قانونی اسرائیل بر اساس قوانین بین‌المللی است.
 • ملزم کردن اسرائیل به پای‌بندی به تعهدات قانونی خود بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر در نوار غزه و فلسطین اشغالی، به ویژه در مورد حق حیات، ممنوعیت مجازات دسته جمعی و حق آزادی عقیده و بیان و حق تجمع مسالمت آمیز.
 • ملزم کردن اسرائیل به پایان دادن به فشار بر غول‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، یوتیوب و دیگران را برای حذف محتوای مربوط به فلسطین و احترام گذاشتن به حقوق دیجیتال فلسطینی‌ها و حق آزادی عقیده و بیان در رسانه‌های اجتماعی.
 • درخواست از اسرائیل برای توقف فوری اقدامات تبعیض آمیز و تنبیهی علیه خبرنگاران فلسطینی، از جمله پایان دادن به بازداشت‌های اداری و خودسرانه، اخراج از فلسطین، و بدرفتاری.
 • درخواست از اسرائیل برای صدور اجازه دسترسی و همکاری با تیم‌های خبرگزاری‌های خارجی با همکارانشان در داخل فلسطین.
 • پایان دادن به فرهنگ معافیت از مجازات برای اسرائیلی‌ها

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.