ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسرائيل به بمباران غزه از جمله مدرسه‌ها و بیمارستان‌ها ادامه می‌دهد ــ احتمال آتش‌بس پنج‌روزه

در بحبوحه حملات ارتش اسرائیل به غزه، واشنگتن‌پست از احتمال آتش‌بس پنچ روزه و آزادی شماری از گروگان‌ها خبر داده است. همزمان سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این خبر گفته هنوز توافقی صورت نگرفته است، اما تلاش برای دستیابی به آن ادامه خواهد داشت.

حملات هوایی ارتش اسرائیل به غزه وارد هفتمین هفته شد. در پی حملات ارتش اسرائیل به اردوگاه آوارگان نصیرت و یک اردوگاه آوارگان دیگر دست‌کم ۳۱ فلسطینی کشته شدند. الجزیره گزارش کرده است دو خبرنگار در میان قربانیان هستند.

تاکنون ۴۵ خبرنگار در نوار غزه کشته شده‌اند (شامل دو خبرنگار که از روز اول جنگ ناپدید شده‌اند)، بسیاری خبرنگاران نیز زخمی و بیشتر دفاتر و مراکز رسانه‌ای هدف بمب‌افکنی‌های اسرائیل قرار گرفته و نابود شده‌اند.

تداوم بمباران غزه- احتمال آتش‌بس موقت

همزمان ده‌ها نفر دیگر از جمله کودکان که از قربانیان اصلی این جنگ بوده‌اند در حملات هوایی اسرائیل به مدارس الفاخوره در اردوگاه آوارگان جبالیا و مدرسه دیگری در تل الزعتر در شمال غزه که هر دو زیر نظر اداره سازمان ملل قرار دارند، کشته شده‌اند.

پس از ورود ارتش اسرائیل به غزه، بیمارستان شفا، بزرگترین مرکز درمانی غزه به اشغال ارتش اسرائیل درآمده است و هم‌اکنون پزشکان و بیماران این بیمارستان به‌ویژه کودکان زخمی و نوزادانی که تازه به دنیا آمده‌اند در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته‌اند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده که ۲۵ کارمند بهداشت و ۲۹۱ بیمار، از جمله ۳۲ نوزاد در وضعیت بحرانی، در این بیمارستان باقی مانده‌اند.

روز شنبه ۱۸ نوامبر/ ۲۶ آبان، نمایندگان سازمان بهداشت جهانی (WHO) از بیمارستان شفا بازدید کردند. آن‌ها این بیمارستان را که به اشغال ارتش اسرائیل درآمده به عنوان «منطقه مرگ» توصیف و نیز اعلام کردند که نشانه‌هایی از «تیراندازی و گلوله‌باران و یک گور دسته جمعی» در ورودی وجود داشته است.

شاهدان به الجزیره گفته‌اند، علی‌رغم ادعای اسرائیل که بیماران، کادر پزشکی و آوارگان جنگ داوطلبانه این بیمارستان را ترک کرده‌اند، آن‌ها مجبور به ترک بیمارستان الشفا شده‌اند.

پیش‌تر نیز پزشکان بیمارستان شفا به الجزیره گفته‌ بودند که ارتش اسرائیل به کسانی که در داخل این مجتمع پزشکی هستند اعلام کرده است که این بیمارستان را تخلیه کنند. ارتش اسرائیل صدور چنین دستوری را تکذیب می‌کند و می‌گوید به آن‌ها که داوطلب ترک بیمارستان بوده‌اند پیشنهاد عبور امن به سمت ساحل دریا را داده است.

از سویی دیگر گزارش‌ها حاکی از آن‌اند که اسرائیل و حماس با میانجی‌گری آمریکا به توافق، نزدیک شده‌اند.

طرح کلی این توافق به نوشته واشنگتن‌پست در طول هفته‌ها مذاکرات در دوحه قطر، بین اسرائیل و ایالات متحده تنظیم شده است.

واشنگتن‌پست به نقل از منابع خود گزارش کرده است که آزادی گروگان‌ها می‌تواند ظرف چند روز آینده آغاز شود.

بر اساس این توافق، هم‌چنین احتمال دارد برای حداقل پنج روز آتش‌بس صورت بگیرد و کمک‌های بشردوستانه بیشتری به غزه برسد.

با این حال، سخنگوی کاخ سفید به رویترز گفته که هنوز توافقی بر سر آزادی گروگان‌ها بین اسرائیل و حماس حاصل نشده است.

سخنگوی کاخ سفید هم‌چنین گفته است که اسرائیل و حماس هنوز به توافقی در مورد آتش‌بس موقت نرسیده‌اند و ایالات متحده به تلاش خود برای دستیابی به توافق ادامه می‌دهد.

برت مک‌گورک، مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید که به خاورمیانه سفر کرده در کنفرانس امنیتی بین‌المللی روز شنبه ۱۸ نوامبر در بحرین گفت که مذاکرات فشرده بوده است.

او هم‌چنین در ادامه گفت که آزادی گروگان‌ها که گمان می‌رود ۲۳۹ نفر باشند، منجر به توقف قابل توجهی از جنگ و نیز افزایش کمک‌های بشردوستانه خواهد شد.

در همین ارتباط نیز، بنیامین نتانیاهو شامگاه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:

در مورد گروگان‌ها، شایعات غیرمستند بسیاری وجود دارد. من می‌خواهم به صراحت بگویم، تا کنون، توافقی صورت نگرفته است. اما می‌خواهم قول بدهم، هر زمانی چیزی برای گفتن وجود داشت، ما در مورد آن به شما گزارش خواهیم داد.

کُشتار غیرنظامیان فلسطینی به طور پیوسته فشار بر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر را در هفته‌های اخیر به شدت افزایش داده است.

بیش از ۱۰۰ کشور خواستار یک آتش‌بس فوری‌اند.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.