ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تنها دو روز پس از پایان آتش‌بس موقت، اسرائیل به جنوب غزه و جنوب دمشق حمله کرد

همزمان با تشدید حملات به غزه و تبادل آتش در مرز لبنان، حمله اسرائیل به حومه دمشق هم رخ داد. سپاه پاسداران از کشته‌شدن دو نیرویش به دست اسرائیل گفت ولی زمان و نحوه کشته‌شدنشان را اعلام نکرد.

با پایان وقفه‌ی هفت روزه و بعد شکست مذاکرات بر سر تمدید مجدد آن، اسرائیل حملات هوایی‌اش را از صبح دیروز یکم دسامبر/۱۰ آذر از سر گرفته است.

این حملات جنوب غزه و مناطقی چون خان یونس و رفح را هدف گرفته‌اند و به گفته‌ی مقامات بهداشت حماس، نزدیک به ۲۰۰ کشته و ۶۰۰ زخمی به جا گذشته‌اند. هنوز امکان تایید‌ مستقل تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها وجود ندارد اما طبق ادعای مقام‌های بهداشتی، اغلب جان‌باختگان و آسیب‌دیدگان زنان و کودکان هستند. به گزارش آژانس خبری فرانسه (AFP)، اسرائیل حمله به بیش از ۴۰۰ هدفش در نوار غزه از پایان وقفه تا کنون را تایید کرده است.

اسرائیل هشدارهایی برای تخلیه‌ی مناطق جنوبی غزه منتشر کرده که فلسطینی‌ها را در بن‌بستی بی‌بازگشت قرار داده است. بسیاری از کسانی که اکنون در خان یونس و رفح، در جنوب غزه، پناه گرفته‌اند پیش‌تر و در پی هشدارهای اسرائیل با موضوع حملات هوایی‌اش به شمال غزه، جابه‌جا شده‌اند و حالا در پی هشدارهای جدید مبنی بر تخلیه جنوب، نمی‌دانند به کجا پناه ببرند.

اسرائیل و حماس هر یک دیگری را مقصر تمدید نشدن وقفه در جنگ می‌خوانند. در این وقفه‌ی هفت روزه، صدها گروگان و ۲۴۰ زندانی آزاد شدند و روند کمک‌رسانی بشردوستانه به نوار غزه تا حدودی سریع و آسان پیش رفت. حال با ادامه‌ و شدت گرفتن حملات اسرائیل، کمک‌رسانی به فلسطینی‌ها سخت شده و دیگر دشوار می‌توان به جایی پناه برد.

حملات هوایی به جنوب دمشق، تایید مرگ دو پاسدار

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، دو نظامی سوریه‌ای در پی حملات هوایی اسرائیل به یک پایگاه‌های نظامی مورد استفاده حزب‌الله لبنان در منطقه‌ی سیده زینب، در جنوب دمشق، کشته شده‌اند. حملات بین ساعت ۱ تا ۲ بامداد به وقت محلی انجام شد. اسرائیل هنوز به سوالات آژانس خبری فرانسه درباره‌ی این حملات پاسخی نداده است اما وزیر دفاع سوریه آن را تایید کرده و خبرنگاران آژانس خبری فرانسه هم از شنیده‌شدن صدای بمباران خبر می‌دهند.

علاوه بر این، تلویزیون رسمی سوریه این حملات را «هجوم اسرائیل به نزدیکی پایتخت» توصیف کرد و همچنین امروز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از کشته شدن دو تن از اعضای سپاه پاسداران در حین ماموریت مستشاری در سوریه خبر داد، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام این اعضا را « محمدعلی عطایی شوچه» و «پناه تقی زاده» اعلام کرده است اما از تاریخ کشته شدن آن‌ها چیزی نگفته است. پیش‌تر نیز در ۸ نوامبر/ ۱۷ آبان اسرائیل به پایگاه‌های نظامی حزب‌الله حمله برده بود که گفته می‌شد سه نفر از نظامیان نزدیک به ایران در پی این حملات کشته‌ شده‌اند.

به گزارش مدیاپارت، حملات اسرائیل به سوریه از سال ۲۰۱۱ و در پی جنگ داخلی در این کشور شروع شده و از زمان آغاز جنگ میان حماس و اسرائیل در هفتم اکتبر شدت گرفته‌ است. روز ۲۶ نوامبر/ پنجم آذر نیز اسرائیل با حملات هوایی فرودگاه دمشق را به تعطیلی کشاند. اسرائیل اغلب درباره‌ی عملیاتش در سوریه اظهارنظری نمی‌کند اما ادعا دارد که می‌خواهد دشمن قسم‌خورده‌اش ایران را از نزدیک شدن به مرزهایش باز دارد.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.