Share

نزدیک به ۵۰ هزار تن از کارگران بخش صنعت نساجی و تولید پوشاک بنگلادش دست از کار کشیدند و با تظاهرات در خیابان‌ها خواهان افزایش حداقل دستمزد در این کشور شدند.

کارگران خواهان افزایش حداقل دستمزد به ۷۶ یورو در ماه شده‌اند.

در حال حاضر چهار میلیون نفر در بنگلادش با دستمزد ۲۸ یورو در ماه در بخش صادرات پوشاک کار می‌کنند. این رقم در برابر ۱۵ میلیارد یورو درآمد دولت از این بخش ناچیز است و به همین خاطر کارگران خواهان افزایش حداقل دستمزد به ۷۶ یورو در ماه شده‌اند.

این در حالی است که دولت بنگلادش با افزایش ۲۰ درصد دستمزد حداقل موافقت کرده است اما کارگران چنین شرایطی را “غیرانسانی و تحقیرآمیز” می‌دانند.

جنبش اعتراضی کارگری هر روز قدرت بیشتری در بنگلادش می‌گیرد و تاکنون بیش از ۳۰۰ کارخانه در نزدیکی داکا، پایتخت این کشور تعطیل شده‌اند.

کارگران معترض اتوبان‌ها را بستند و در مسیر تظاهرات خود به چند خودرو آسیب رساندند.

در همین حال دولت مذاکرات خود را با کارگران اعتصابی و صاحبان کارخانه‌ها آغاز کرده است.

صاحبان کارخانه‌ها به‌شدت با افزایش حقوق کارگران مخالف هستند و می‌گویند کشورهای غربی به‌دلیل ارزان بودن اجناس ما از بنگلادش پوشاک می‌خرند و اگر به حقوق کارگران افزوده شود اجناس نیز گران‌تر شده و مشتریان خود را از دست خواهند داد.

در ماه ژوئیه گذشته ریزش ساختمان چندین کارگاه پوشاک در اطراف داکا جان یک هزار و ۱۰۰ کارگر را گرفت.

از آن زمان اتحادیه اروپا بر بنگلادش فشار آورده است که اگر به شرایط امنیت کاری کارگران رسیدگی نشود مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

Share