Share

یک هفته پس از قتل پاولوس فیساس، خواننده رپ توسط یک عضو گروه نئونازی “طلوع طلایی”، هزاران نفر از یونانی‌ها عصر روز گذشته، چهارشنبه سوم مهرماه (۲۵ سپتامبر) به خیابان‌ها آمدند و خواهان ممنوعیت این حزب و نابودی “هیولای فاشیسم” شدند.

با فشارهای مردمی سرانجام مقام‌های دولتی در برابر خشونت‌های گروه “طلوع طلایی” واکنش نشان دادند.

به‌گزارش شبکه “فرانس ۲۴” فرانسه، دست‌کم ۱۰ هزار نفر در تظاهرات آتن شرکت داشتند و در بیشتر شهرهای یونان نیز هزاران نفر در اعتراض به فعالیت‌های نئونازی‌ها به خیابان‌ها آمدند.

با گذشت چند ماه از انفعال و گاه خشنودی مقام‌های دولتی در برابر خشونت‌های اعضای گروه “طلوع طلایی” به‌ویژه علیه خارجیان، سرانجام از چند روز پیش با فشارهای مردمی در این‌باره، واکنش‌هایی از سوی مقام‌های یونانی دیده می‌شود.

حزب “طلوع طلایی” از انتخابات ماه ژوئن ۲۰۱۲ موفق شد وارد پارلمان یونان شود

روز چهارشنبه رسانه‌های یونان خبر دادند که دستگاه قضائی دستور تشکیل پرونده در ارتش، پلیس و پایگاه‌های آنان در مورد طرفداران نئونازی‌ها را صادر کرده است.

از سوی دیگر قرار است دفاتر حزب “طلوع طلایی” نیز مورد بازرسی قرار گیرد.

اوایل این هفته، دو تن از اعضای ارشد پلیس در جنوب و مرکز یونان استعفا داده و چند تن از مقامات پلیس در جزیره‌ای در شمال آتن، از کار برکنار شدند. آن‌ها بازرسی احتمال وجود سلاح در دفاتر شعبه محلی “طلوع طلایی” رد کرده بودند.

حزب “طلوع طلایی” از انتخابات ماه ژوئن ۲۰۱۲ موفق شد وارد پارلمان یونان شود و حدود ۱۸ کرسی از ۳۰۰ کرسی آن را به‌دست آورد.

گفته می‌شود از ماه نوامبر چهار کشته و ده‌ها زخمی نتیجه فعالیت‌های گروه‌های نئونازی در یونان بوده است.

پاولوس فیساس، با نام هنری “کیلا – پی” خواننده‌ای ضدفاشیست بود و قتل وی موج تازه‌ای از خشم و اعتراض عمومی را در یونان برانگیخت.

Share