Share

20130927_Hamkelasi_FarshadMohammadiدر هفته ای که گذشت، بیش از ۶۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه ارومیه طی نامه ای به جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، از او خواسته‌اند تا هر چه سریع‌تر نسبت به تغییر ریاست این دانشگاه اقدام کند و رییس فعلی این دانشگاه را از سمت خود برکنار کند.
این دانشجویان در نامه خود به وضعیت این دانشگاه در طول هشت سال مدیریت دکتر صدقی رییس فعلی این دانشگاه، از تبدیل فضای دانشگاه به محیطی پادگانی، اختصاص قدرت فراقانونی به حراست دانشگاه، مواردی از برخورد فیزیکی با دانشجویان توسط نیروهای حراست، تعطیلی تشکل‌های دانشجویی، توقیف نشریات دانشجویی منتقد، تحت فشار قرار دادن اساتید، به کار گرفتن افراد نالایق در سطوح عالی مدیریت و مرگ چهار نفر از دانشجویان این دانشگاه در پاییز ۸۸ اشاره کرده‌اند و در نهایت برکناری رییس این دانشگاه به عنوان مسئول این اتفاقات را خواستار شدند.

از سوی دیگر، در هفته ای که گذشت عبدالحسین فریدون، مشاور وزارت علوم خبر از آن داد که کمیته ای برای رسیدگی به شکایات و مشکلات دانشگاهیان سراسر کشور در وزارت علوم و تحقیقات تشکیل شده است.
عبدالحسین فریدون به خبرگزاری مهر گفت که وظیفه این کمیته، جمع آوری درخواست‌های رسیدگی به مشکلات و شکایات دانشگاهیان است تا درخواست‌های مذکور را به واحد و معاونت‌های مختلف برای رسیدگی و پیگیری ارسال کند.

اما همزمان با سفر رئیس جمهوری ایران به نیویورک به منظور سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هشت تن از فعالان سابق دانشجویی و اعضای دفتر تحکیم وحدت با نگاشتن نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی تلاش داشته‌اند تا مطالباتی را از دولت یازدهم مطرح کنند.
در این نامه ضمن اشاره به سرکوب‌ها و فشارهای امنیتی در هشت سال گذشته، آمده است «جامعه مدنی قدرتمند پشتیبان دولت درستکار، با برنامه و سالم است نه رقیب و دشمن آن. البته به همان میزان که جامعه از دولتی قوی و کارآمد دفاع و با آن همکاری می‌کند در مقابلِ فساد، سرکوب و ناکارآمدی دولت‌ها نیز می‌ایستد».
نویسندگان این نامه ضمن بر شمردن برخی از حوادث و فشار های وارد شده بر دانشجویان در سال‌های گذشته، از حسن روحانی خواسته‌اند که تلاش لازم را بر آزادی دانشجویان زندانی به کار برد، ستاره دارها را به دانشگاه برگرداند و مسئله نقض حق تحصیل را به شکل سیستماتیک برای همه ایرانیان با هر عقیده و آیینی حل کند، به تشکل‌های مستقل دانشجویی اجازه فعالیت رسمی در دانشگاه بدهد و اداره دانشگاه را به دست اساتید و دانشجویان بسپارد.
همچنین در این نامه تاکید شده است «اگر چه به عنوان بخشی از نیروهای تحول خواه خواهان گذار به دموکراسی ملتزم به حقوق بشر در ایران بوده و با شما در نظر و خط مشی اختلاف داریم؛ اما تا زمانی که شما در مسیر احقاق حقوق ملت ایران قدم بردارید با شما همراه خواهیم بود. ».
در ارتباط با این موضوع فرشاد محمدی با یکی از امضا کنندگان این نامه، مهدی عرب شاهی، فعال سابق دانشجویی و دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت گفتگو کرده است.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130928_Hamkelasi_FarshadMohammadi.mp3[/podcast]

Share