Share

John-Kerry-10673562-1-402آقای جان کری وزیر خارجه‌ی آمریکا می‌گوید: اگر ایران ثابت کند برنامه‌ی اتمی‌اش مقاصد نظامی ندارد؛ توافق هسته ای با این کشور می‌تواند زودتر از شش ماه صورت گیرد.
هفته‌ی پیش حسن روحانی رییس جمهوری ایران در نیویورک گفته بود: تهران مایل است پرونده‌ی هسته ای ایران را ظرف سه تا شش ماه حل و فصل کند و به موازات آن باید تحریم‌های بین المللی علیه ایران برداشته شود .
وزیر خارجه‌ی آمریکا روز یکشنبه هفت مهرماه ۲۹ سپتامبر تاکید کرد: تحریم‌ها علیه ایران برداشته نمی‌شود مگر آن که روشن شود« روندی قابل ارزیابی؛پاسخگو و شفاف » آغاز شده است .
جان کری گفت: دسترسی بازرسان بین المللی به تاسیسات هسته ای فردو و امضای پروتکل‌های الحاقی که ضامن دسترسی بازرسان به تاسیسات ایران باشد در چهارچوب این روند خواهد بود و افزود : ایرانی‌ها می‌توانند به طور داوطلبانه غنی سازی را در سطح خاصی محدود کنند چرا که برای مقاصد صلح آمیز نیازی به غنی سازی در سطح بالا نیست.
همزمان عباس عراقچی معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی در تهران گفت : اصل غنی سازی موضوع مذاکره نخواهد بود اما ایران حاضر است در چهارچوب غنی سازی اورانیوم شامل سطح؛ میزان شکل و محل آن با قدرت‌های جهانی مذاکره کند .
این مذاکرات روز ۱۵ اکتبر در ژنو آغاز می‌شود .
ایرج ادیب زاده در بررسی این مسایل با آقای امیر طاهری روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی گفت‌وگو کرده و پرسیده است : چه چشم اندازی به مذاکرات ژنو دارید؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130930_MozakeratGeneva_Taheri_IrajAdibzadeh.mp3[/podcast]

Share