Share

دانشگاه تهران با آیین‌نامه جدید خود بیش از ۴۰ تن از دانشجویان نخبه را از ادامه تحصیل در مقطع دکترا در قالب استعداد درخشان، محروم کرده است.

به‌گزارش روزنامه قانون، چاپ ایران، این دانشجویان مراحلی چون ثبت‌نام، شرکت در مصاحبه‌های کتبی و شفاهی، امتحان و سپس بررسی رزومه‌های علمی‌ را پشت سر گذاشته بودند و حتی قبولی آن‌ها در ابتدای تیرماه از سوی دانشکده‌های مختلف نیز تأیید شده بود اما ۳۰ شهریورماه، دو روز مانده به آغاز کلاس‌ها، از سوی اداره آموزش کل دانشگاه تهران و با تأیید و تأکید فرهاد رهبر، رئیس این دانشگاه به آنان اعلام شد که قبولی آنان رد شده است.

این تصمیم با استناد به آیین‌نامه جدید پنجم مرداد ۱۳۹۲، یعنی چهار ماه پس از ثبت‌نام و دو ماه بعد از آزمون‌ها و اعلام قبولی دانشجویان، گرفته شده است.

این تصمیم در حالی گرفته شده است که برخی از این دانشجویان که از دانشگاه‌های دیگر نیز پذیرش گرفته بودند با توصیه اداره آموزش دانشگاه تهران، از آن قبولی‌های دیگر انصراف دادند برخی نیز دارای بورسیه‌های داخل و یا خارج بودند که به همین دلیل از بورس صرف نظر کردند تا مهرماه وارد دانشگاه تهران شوند.

در مورد علت عدم پذیرش دانشجویان به آن‌ها گفته شده است که یا یکی از شرط‌های آیین‌نامه جدید را احراز نکرده‌اند و یا دوران تحصیل‌شان طولانی بوده است.

بنا به این گزارش دانشجویانی که در این روند حقوق آن‌ها تضییع شده است پس از قطع امید کامل از سوی دانشگاه و اصرار فرهاد رهبر بر اجرای آیین‌نامه جدید، از وزارت علوم و سرپرست آن جعفر توفیقی درخواست کرده‌اند وارد عمل شده و مانع از تضییع حقوق آنان شود.

Share