Share
رضا علیجانی

رضا علیجانی

در ادامه روند آزادی برخی از زندانیان سیاسی در ایران، عیسی سحرخیز، از چهره‌های شناخته شده مطبوعاتی کشور از زندان آزاد شد. روندی که به نظر می‌رسد در ادامه برخی از تحولات در عرصه سیاست داخلی و خارجی، نوید بخش فضایی بازتر در عرصه سیاسی کشور باشد. اما روز چهارشنبه رئیس قوه قضائیه در ایران در اظهاراتی که تناسب چندانی با فضای سیاسی فعلی کشور نداشت، به تهدید مخالفان و منتقدان حکومت پرداخته و اعلام کرد که آزادی برخی از زندانیان امنیتی ارتباطی با مسئله انتخابات اخیر ندارد و همچنین تاکید کرد که نظام اجازه ورود دوباره به عرصه سیاسی کشور را به فتنه گران نخواهد داد. صادق لاریجانی همچنین تاکید کرده که شورای نگهبان از ورود حامیان جنبش سبز به مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری جلوگیری خواهد کرد.
اما این اظهارات در چنین شرایطی به چه دلائلی اتخاذ شده‌اند؟ آیا این مسئله نشانه‌ای از بروز اختلاف در هیئت حاکم ایران بر سر گشودن نسبی فضای سیاسی است؟ آیا ممکن است رئیس قوه قضائیه از عواقب آزادی زندانیان سیاسی و گشایش نسبی در فضای سیاسی نگران باشد؟ آیا این اظهارات می‌تواند به معنای متوقف شدن روند آزادی زندانیان سیاسی تلقی شود؟
درباره این موضوع با رضا علیجانی، تحلیلگر مسائل سیاسی در پاریس گفتگو کردیم و نظر ایشان را نسبت به دلائل اظهارات اخیر رئیس قوه قضائیه ایران جویا شدیم.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131004_RezaAlijani_IsmaeilJalilvand.mp3[/podcast]

Share