Share

دولت هلند امروز جمعه ۱۲ مهرماه (چهارم اکتبر) علیه بازداشت فعالان گرین‌پیس در روسیه دست به اقدام حقوقی زد.

فرانس تیمرمن، وزیر امور خارجه هلند: تحقیق قضایی بر اساس کنوانسیون حقوق دریایی آغاز می‌شود

به‌گزارش رویترز، فرانس تیمرمن، وزیر امور خارجه هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور نوشت: “هلند امروز تحقیق قضایی [درمورد بازداشت فعالان گرین‌پیس در روسیه را] بر اساس کنوانسیون حقوق دریایی آغاز کرد.”

۳۰ فعال گرین‌پیس از ۱۸ کشور مختلف دنیا، از جمله هلند، آمریکا، فرانسه، سوئیس، فنلاند، بریتانیا، لهستان و روسیه روز ۱۸ سپتامبر قصد داشتند سکوی نفتی گازپروم را در قطب شمال را اشغال کنند که توسط نیروهای امنیتی روسیه بازداشت شدند.

ژان فرانسوا ژولیار، مدیر اجرایی گرین‌پیس فرانسه از فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور این کشور خواست تا برای آزادی فعالان محیط زیست در روسیه تلاش کند

این طرفداران محیط زیست علیه حفر چاه نفتی اقدام به این حرکت اعتراضی کردند. آن‌ها معتقدند حفر چنین چاهی سبب آسیب‌های زیست‌محیطی خواهد شد.

تمامی دستگیرشدگان، از جمله دو تن از آن‌ها که هلندی بودند روز پنج‌شنبه گذشته از سوی دادگاهی در شهر مورمانسک در شمال روسیه متهم به “دزدی دریایی” شدند که ممکن است خطر ۱۵ زندان برای آن‌ها داشته باشد.

وزیر امور خارجه هلند در نامه خود به پارلمان افزوده است اگر روند قضایی مورد نظر این کشور منجر به آزادی فعالان گرین‌پیس نشد آنگاه دولت از دادگاه حقوق دریایی خواهد خواست اقداماتی برای آزادی آن‌ها صورت دهد.

 کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق دریایی در پایان سال ۱۹۸۲ امضا و از سال ۱۹۹۴ به‌مورد اجرا گذاشته شد.

این کنوانسیون روش حل اختلافات را در نظر گرفته است.

دادگاه حقوق دریایی که مقر آن در شهر هامبورگ آلمان است از سال ۱۹۹۶ برای رسیدگی به اختلاف‌های دریایی کشورها آغاز به‌کار کرده است.

امروز در پاریس، ژان فرانسوا ژولیار، مدیر اجرایی گرین‌پیس فرانسه از فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور این کشور خواست تا برای آزادی فعالان محیط زیست در روسیه تلاش کند.

Share