Share

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در صفحه فیس‌بوک خود از آن‌چه که روزنامه کیهان روز گذشته درباره سخنانش در جلسه غیرعلنی مجلس نوشت، انتقاد کرد و گفت از این پس در جلسات علنی اظهارنظر رسمی خواهد کرد.

روز یکشنبه گذشته محمدجواد ظریف در جلسه غیرعلنی با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارشی از سفر هیئت ایرانی به نیویورک ارائه داد.

روزنامه کیهان روز گذشته در رابطه با این جلسه در تیتر اول خود نوشت: “برخورد صادقانه وزیر خارجه، ظریف: مکالمه روحانی با اوباما و دیدار طولانی من با جان کری نابه‌جا بود”.

ظریف: کسانی که ادعای ولایتمداری دارند جلوتر از رهبری حرکت می‌کنند و هیچ از خود نمی‌پرسند که اگر ایشان مصلحت می‌دیدند خودشان مصادیق را روشن می‌فرمودند

روز گذشته مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تیتر بزرگ روزنامه کیهان چاپ سه‌شنبه ۱۶ مهرماه را “فاقد صحت” دانست.

وزیر امور خارجه ایران نیز در فیس‌بوک خود نوشته است که با دیدن “تیتر یک روزنامه”، ” کمردرد و پادرد شدیدی” گرفته و پس از مراجعه به پزشک معلوم شده که مشکلش “عصبی” بوده است.

به‌جز روزنامه کیهان برخی از نمایندگان مجلس نیز همین ادعای روزنامه کیهان را تکرار کرده بودند.

ظریف در فیس‌بوک خود نوشته است: “یاد گرفتم که هرچه می‌خواهم بگویم علنی و عمومی بگویم و گرنه بازار سوءاستفاده بسیار داغ است.”

وی افزوده است: “باعث تأسف است که یک و نیم ساعت بحث جدی، صمیمانه و خصوصی با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، که صراحتا توافق شده بود محرمانه و غیرقابل نقل خواهد ماند، در چند جمله خلاصه شد که هیچ ارتباطی با بحث مفصل من نداشت و به مطبوعات درز داده شد.”

تیتر شماره امروز، چهارشنبه ۱۷ مهرماه روزنامه کیهان

ظریف با انتقاد از “کسانی که ادعای ولایتمداری دارند”، گفته است این افراد “جلوتر از رهبری حرکت می‌کنند و هیچ از خود نمی‌پرسند که اگر ایشان مصلحت می‌دیدند خودشان مصادیق را روشن می‌فرمودند.”

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۱۳ مهرماه با اشاره به سفر اخیر حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به نیویورک، برخی از رویدادهای این سفر را “نابه‌جا” دانسته بود.

وزیر امور خارجه ایران در انتهای نوشته خود در فیس‌بوک آورده است: “من درس مهمی را آموختم. دوستان عزیزی که مطالب جلسه محرمانه را بدون توجه به محتوای مطلب به سلیقه خود به بیرون منعکس کردند، منبعد تنها توقع اظهارنظر رسمی در جلسات علنی از بنده داشته باشند.”

این در حالی است که روزنامه کیهان امروز چهارشنبه ۱۷ مهرماه بار دیگر تیتر بزرگ خود را به جلسه غیرعلنی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با محمدجواد ظریف اختصاص داده و به‌نقل از اعضای این کمیسیون نوشته است: “برخورد صادقانه ظریف خط سازش را به هم ریخت”.

Share