Share

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران  و مرکز اسناد حقوق بشر ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از افزایش اجرای حکم اعدام در ایران، از مقام‌های ایرانی خواستند روند فزاینده استفاده از حکم اعدام برای مجازات متهمان را متوقف کنند.

این دو سازمان حقوق بشری گفته‌اند که با نزدیک شدن روز جهانی علیه مجازات اعدام در تاریخ ۱۸ مهرماه، قوۀ قضاییۀ ایران باید قوانین و مقررات صدور احکامی که مجازات مرگ را تجویز می‌کنند، بررسی کند و این مقررات را مطابق استانداردهای بین‌المللی مورد تجدید نظر قرار دهد.

از زمان تحلیف حسن روحانی تاکنون حداقل ۱۲۵ حکم اعدام در ایران اجرا شده است

بنا به این بیانیه در دو هفته بین ۲۰ شهریورماه تا سوم مهرماه، ۵۰ نفر در ایران به خاطر جرائم مربوط به موادمخدر در ایران اعدام شده‌اند که این یک رکورد تازه در اعدام مجرمان به‌شمار می‌رود.

در این بیانیه مشترک آمده است: “با وجود این‌که آقای روحانی با وعده برای ایجاد تغییرات و اصلاحات در زمینه حقوق ملت انتخاب شد، از زمان تحلیف وی در تاریخ ۱۳ مرداد سال جاری تاکنون حداقل ۱۲۵ حکم اعدام اجرا شده است و ده‌ها زندانی دیگر نیز محکوم به اعدام شده‌اند و یا در انتظار اعدام به‌سر می‌برند.

در ایران تعداد سرانه اعدام سالیانه بیش از هر کشور دیگری در جهان است.

به‌گفته این دو سازمان حقوق بشری، تاکنون در سال ۲۰۱۳ (از ۱۲ دی ۱۳۹۱ تاکنون)، ایران بیش از ۴۰۲ نفر را اعدام کرده است.

ایران همچنین ده‌ها مورد از این اعدام‌ها را در ملاء عام انجام می‌دهد به نحوی که ۵۳ مورد از این اعدام‌ها در ملاء عام صورت گرفته است.

Share