Share

roadدر این برنامه رادیویی مروری خواهیم داشت بر رویدادهای فرهنگی چند ماه گذشته در سمرقند در گفت‌وگو با ادش استد، نویسنده و روزنامه‌نگار باسابقه تاجیک در ازبکستان.

ادش استد در دهه هفتاد میلادی با گروهی از روشنفکران تاجیک به دوشنبه سفر کرد و در راستای احیای زبان و ادبیات فارسی در تاجیکستان فعالیت کرد. اما با شروع جنگ‌های داخلی در این کشور دوباره به زادگاهش سمرقند در ازبکستان برگشت و آنجا نیز به فعالیت‌های فرهنگی و ادبی خود ادامه داد.

ادش استد که خود نویسنده ده‌ها قصه و داستان برای نوجوانان است و از پایه‌گذاران ادبیات تخیلی تاجیک محسوب می شود، در گفت‌وگو با رادیو زمانه گفت که در حال حاضر حدود ده-دوازده شاعر و ادیب همچنان فعال هستند. آن‌ها قلم خود را زمین نگذاشته‌اند و در حال تولید آثار ادبی و هنری هستند.

ادش استد از وبلاگنویسان فعال سمرقند نیز هست و می‌گوید که برخلاف نظر چند سال پیش خود گرایش جوانان سمرقندی به اینترنت افزایش پیدا کرده است.
انتشار مجموعه اشعار شاعران فارسی‌زبان که درباره سمرقند سروده شده‌اند، از جمله رویدادهای فرهنگی چند ماه گذشته است که ادش استد به آن اشاره می‌کند. این مجموعه عبارت از اشعار شاعران کلاسیک و معاصر ایران و افغانستان و آسیای میانه است و با تنظیم اصل‌الدین قمرزاده، یکی از فعالان فرهنگی سمرقندی در تاشکند، پایتخت ازبکستان منتشر شده‌است.

درباره رویدادهای دیگر فرهنگی و وضعیت مراکز ادبی امروز سمرقند در برنامه این هفته «با همسایگان» می‌توانید بیشتر بشنوید.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131009_Ba_Hamsaygan_Adash_Istad_Shahzadeh.mp3[/podcast]

Share