Share

صادرات خودرو در ایران در شش ماهه نخست سال جاری، به لحاظ ارزشی ۹۰ درصد کاهش داشته است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، در شش ماهه نخست سال جاری پنج هزار و ۲۰۸ دستگاه خودرو به ارزش ۱۶ میلیون دلار صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۹۱ درصد و به لحاظ ارزشی ۹۰ درصد کاهش داشته است.

همچنین بنابراین گزارش، میانگین قیمت هر خودرو سواری صادراتی در این مدت ۳ هزار ۸۷ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۴۵ درصدی داشته است.

این در حالی است که در این مدت ۲۲ هزار و ۲۲۲ دستگاه خودرو به ارزش ۴۶۴ میلیون دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۶ درصد و به لحاظ ارزشی ۸ درصد افزایش داشته است.

میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی در این مدت مبلغ ۲۰ هزار و ۸۷۹ دلار بوده است که نزدیک به ۶.۵ برابر هر خودروی صادراتی است و نسبت به سال گذشته با کاهش ۵.۶ درصدی مواجه بوده است.

صنعت خودرو ایران در وضعیت بحرانی قرار دارد. بر اساس گزارش فروردین‌ماه امسال سازمان تولیدکنندگان وسایل نقلیه که معتبرترین سازمان بین‌المللی در این حوزه به‌شمار می‌رود، تولید خودروی ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی ۴۰ درصد کاهش داشت و به این ترتیب از نظر کاهش تولید در مقام نخست کشورهای تولیدکننده خودروی جهان ایستاد.

Share