Share

بهمن احمدی امویی، زندانی سیاسی، کارشناس اقتصادی و روزنامه نگار، چهارشنبه ۱۷ مهرماه به مرخصی آمد. این روزنامه نگار که در خرداد ماه سال ۸۸ به همراه همسرش ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار، فعال حقوق بشر و حقوق زنان، بازداشت شده بود، در تمام این مدت نتوانسته بود در بیرون از زندان همسرش را ملاقات کند.

1378459_10151955051799553_1993181576_n

ژیلا بنی یعقوب روز پنجشنبه نوشت: «بعد از سه سال و اندی من و بهمن هم زمان در خانه هستیم.» او در نوشته خود یادی از زندانیان سیاسی‌ای کرده که سال‌هاست بدون یک روز مرخصی در زندان‌اند:

«عبدالله مؤمنی در حالی که از درد شدید کلیه نمی‌تواند راه برود و برای تسکین دردش در بهداری اوین به او مورفین تزریق می‌کنند، از مرخصی درمانی و اعزام به بیمارستان محروم است. سیامک قادری همچنان بعد از سه سال یک روز هم به مرخصی نیامده. مجید توکلی چهار سال است که مادرش را ندیده، ضیا نبوی و رسول بداقی هم بدون یک روز مرخصی همچنان در زندان هستند. سعید متین‌پور و آرش سقر و علی زاهد سال‌هاست که پایشان را از زندان بیرون نگذاشته‌اند. کیوان صمیمی روزنامه نگار ۶۵ ساله، سه سال و نیم است که به مرخصی نیامده است.
عمر فقیه‌پور بیش از چهارده سال است که بدون یک روز مرخصی در زندان است، وقتی به زندان رفت دخترش سه ساله بود و حالا هفده ساله است و از چهارده سال پیش تاکنون حتی یک روز هم پدر را در خانه ندیده است … عثمان مصطفی‌پور ۲۳ سال می‌شود که در زندان ارومیه است.
محمد نظری بیست ساله بود که به زندان افتاد و الان چهل سال دارد و دریغ از یک روز مرخصی. او و رمضان سعیدی و بسیاری از زندانیان سیاسی کرد سال‌هاست که فراموش شده‌اند، همچنان که بسیاری از زندانیان عرب زبان و آذری و اهل سنت…
زندانیان بهایی که قصه پر غصه خود را دارند، فاران حسامی و کامران رحیمیان (زوج زندانی) وقتی فرزندشان دو ساله بود به زندان افتادند و الان آرتین چهارساله‌شان را مادریزرگ پیرش بزرگ می‌کند، آن‌ها نیز بدون مرخصی در زندان‌اند. آقای خانجانی با ۸۴ سال سن در زندان است و در پنج سال و نیم گذشته هرگز به مرخصی نیامده است… مریم منفرد سه دختر دارد و هرچقدر اصرار کرد نتوانست حتی چند ساعت مرخصی بگیرد تا سارایش را که به کلاس اول دبستان می‌رفت، تا مدرسه همراهی کند. شبنم و فرزاد مددزاده و کبری بنازاده نزدیک به پنج سال است که بدون یک روز مرخصی در زندان هستند. مهوش شهریاری و فریبا کمال آبادی نیز نزدیک شش سال است که در زندان هستند و هرگز از حق مرخصی استفاده نکرده‌اند».

منبع: فیس‌بوک ژیلا بنی یعقوب

Share