Share

۶۳ زندانی که به “توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی” متهم شده‌اند؛ قرار است به زودی در دادگاه انقلاب کرمان محاکمه شوند.

دادخدا سالاری٬ رئیس دادگاه انقلاب کرمان، در این باره به خبرگزاری فارس گفته است: “اعضای این باند که همگی آنها توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند؛ با برنامه‌ریزی، قصد توطئه علیه نظام جمهوری اسلامی داشته‌اند.”

به گفته این مقام قضایی در استان کرمان، مقادیر زیادی اسناد و مدارک درون‌گروهی و تشکیلاتی هم از این دستگیرشدگان به دست آمده است.

رئیس دادگاه انقلاب کرمان، به گرایش و وابستگی سیاسی این افراد اشاره‌ای نکرده است؛ اما در همین گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، “تشکیل گروه‌های متعدد مخفی و غیر قانونی برای اقدام علیه امنیت داخلی کشور، اجرای اهداف بیگانگان در کشور، زمینه‌سازی و اقدام علیه نظام جمهوی اسلامی، اهانت به ائمه اطهار و مقدسات اسلامی، توهین به نبی مکرم اسلام و توهین به مسئولان نظام جمهوری اسلامی” را از عناوین اتهامی این افراد معرفی کرده است.

هنوز از نام و هویت این افراد و این که چه زمانی بازداشت شده‌اند و آیا به وکیل دادگستری، دسترسی داشته‌اند یا خیر؟ اطلاعی منتشر نشده است.

رسیدگی‌های سیاسی-امنیتی در دادسراها و دادگاه‌های انقلاب، معمولا به طور غیرعلنی و غیرشفاف برگذار می‌شود.

شفاف نبودن دادرسی‌های سیاسی و عدم رعایت موازین دادرسی منصفانه، از جمله مواردی است که به طور مکرر، مورد اعتراض فعالان و نهادهای نظارتی حقوق بشری است.

 

Share