Share

روز دوشنبه ۲۲ مهرماه، به‌مناسبت گشایش دانشگاه‌ها در ایران، حسن روحانی در دانشگاه تهران حضور یافت و به سخنرانی پرداخت اما در بیرون سالن برگزاری مراسم، حراست دانشگاه تهران با همکاری ده‌ها نیروی امنیتی لباس شخصی از استقبال دانشجویان دانشگاه تهران از حسن روحانی جلوگیری کرده و چهار دانشجو را بازداشت کردند.

حسن روحانی در میان دانشجویان

به‌گزارش هفته‌نامه حاشیه چاپ ایران، به‌منظور جلوگیری از حضور دانشجویان در مراسم سخنرانی حسن روحانی از روز قبل کارت‌های دعوت ویژه با هماهنگی ریاست دانشگاه تهران تنها به تشکل‌های اصولگرای دانشجویی داده شده بود و امروز نیز نیروهای حراست دانشگاه تهران و لباس شخصی‌ها اطراف کتابخانه مرکزی را به وسیله داربست و زدن برزنت مسدود کرده بودند و اجازه رفت و آمد به دانشجویان دانشگاه تهران را نمی‌دادند.

این مراسم در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شد و جعفر توفیقی، سرپرست وزارت علوم نیز  حسن روحانی را همراهی می‌کرد.

بنا به گزارش‌ها بین دانشجویان و نیروهای حراست دانشگاه تهران و برخی لباس شخصی‌ها درگیری‌های پراکنده‌ای رخ داد که در پی آن سه دانشجوی پسر و یک دانشجوی دختر دستگیر شدند.

حسن روحانی: این دولت فشارهای محفلی بر دانشجویان را نخواهد پذیرفت

به گفته شاهدان عینی دانشجویان بازداشت‌شده در آغاز به ساختمان حراست دانشگاه تهران در خیابان ۱۶ آذر منتقل شدند و سپس به پلیس امنیت تهران تحویل داده شدند. تا لحظه ارسال این گزارش دانشجویان دستگیرشده همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند.

در تالار علامه امینی دانشگاه تهران، چند تن از دانشجویان به نمایندگی از تشکل‌های دانشجویی رسمی سخنرانی کردند که نماینده انجمن اسلامی ضمن ابراز امیدواری از بازتر شدن فضای دانشگاه‌ها و جامعه از آزادی زندانیان سیاسی استقبال کرد و خواستار ادامه یافتن این آزادی‌ها تا رفع کامل حصر رهبران مخالفان شد.

حسن روحانی نیز در سخنان خود گفت: “دانشگاه باید محیط آزاد نقد و اندیشه و اظهارنظر باشد.”

وی افزود: “این باعث سرشکستگی یک دولت است که دانشجویش و یا استادش به خاطر بهانه‌جویی عده‌ای دم فرو بندند و نتوانند اظهارنظر کنند.”

رئیس‌جمهور ایران با بیان این‌که “دانشگاه جای بیان اظهارنظر است” افزود: “این دولت فشارهای محفلی بر دانشجویان را نخواهد پذیرفت.”

روحانی گفت: “مگر دانشگاهی می تواند به مراتب والای علمی دست یابد اما استاد کلاس در بیان عقاید خود آزاد نباشد، بعضی تلاش می کنند ۷۵ یا ۷۶ میلیون جمعیت کشور را ضرب در دو کنند یعنی همه دو چهره داشته باشند یک جا که بحث نمره و ارتقای شغل است با یک چهره باشند و آن‌جا که زندگی آزاد است زندگی دیگری داشته باشند، ما این را نمی‌خواهیم.”

حسن روحانی تأکید کرد: “اگر جو امنیتی ایجاد کردید نفاق را توسعه داده‌اید.”

Share