Share

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران جزئیات تازه‌ای را به‌نقل از شاهدان عینی از حمله مأموران جمهوری اسلامی به یک جشن تولد در کرمانشاه منتشر کرد. این اظهارات حاکی از آزار و اذیت و رفتار تحقیرآمیز مأموران با بازداشت‌شدگان است.

به‌گفته شاهدان عینی در این جشن تولد ۷۵ مرد حضور داشتند و صاحب تالار پذیرایی نیز از این موضوع آگاهی داشت.

۶۰ یا ۷۰ مأمور سپاه و بسیج، مسلح به کلاشنیکف، اسپری فلفل، کابل و تِیزِر پس از شام حدود ساعت ۱۲ و ۱۵ دقیقه نیمه‌شب به این تالار حمله کرده و شرکت‌کنندگان در این میهمانی را کتک می‌زنند.

به‌گفته یک شاهد عینی مأموران به‌هنگام کتک‌زدن مهمان‌ها، آن‌ها را “کره‌خرهای همجنس‌باز” خطاب می‌کردند.

افراد بازداشت‌شده مدام کتک می‌خورند و تحت بازجویی قرار می‌گیرند. آن‌ها را به اتاقک‌های کوچک تاریک که کمی از یک کیوسک تلفن بزرگ‌تر بود، می‌برند

مأموران مهمان‌های جشن تولد را به‌شدت کتک زده، تلفن‌های همراه و دوربین‌هایشان را از آنها گرفته و ۱۷ نفر را که لباس‌های رنگی پوشیده بودند یا ظاهرشان مانند “اهل حق” بود به کلانتری محل منتقل کردند.

بنا به این گزارش، افراد بازداشت‌شده که تمام مدت چشم‌بند داشتند سپس به یک بازداشتگاه نامعلوم منتقل شده و در آن‌جا لخت می شوند و لباس خاکستری‌رنگ زندان که مخصوص زندانیان اعدامی است را به تن آن‌ها می‌کنند.

این افراد به‌طور مداوم تحت بازجویی قرار می‌گیرند و به اتاقک‌های کوچک تاریک که کمی از یک کیوسک تلفن بزرگ‌تر بود، برده می‌شوند.

آن‌ها را در این بازداشتگاه مدام کتک زده و متهم به “همجنس‌بازی و شیطان‌پرستی” می‌کنند.

مهمان‌های باقی مانده در تالار پذیرایی نیز از سوی مأموران تحقیر شده و پس از امضای تعهدنامه‌ای که اجازه خواندن متن آن را نداشتند، آزاد می‌شوند.

سرانجام همه بازداشت‌شدگان تا روز دوشنبه ۲۲ مهرماه با سپردن وثیقه‌های سنگین آزاد می‌شوند.

روز ۱۸ مهرماه جاری، تارنمای سپاه پاسداران استان کرمانشاه (نبی اکرم) از متلاشی شدن “یک شبکه چند ده نفری همجنس‌بازی و شیطان‌پرستی” در شهر کرمانشاه خبر داد.

 این گزارش افزود که “چند تبعه خارجی از کشورهای عراق و بعضی از کشورهای منطقه” نیز در این شبکه شرکت داشتند و چند ماه تحت نظر نیروهای امنیتی سپاه پاسداران بوده‌اند.

به نظر می‌رسد قصد سایت وابسته به سپاه از استفاده عنوان “همجنس‌باز” که معادل منفی “همجنس‌گرا” است، برای شرکت‌کنندگان در این میهمانی و بازداشت‌شدگان اخیر در واقع معرفی آن‌ها به عنوان افراد منحرف و مجرم بوده است.

این در حالی است که از سال ۱۹۹۰ میلادی سازمان بهداشت جهانی همجنس‌گرایی را از طبقه‌بندی بیماری‌ها خارج کرده و آن را پدیده‌ای طبیعی ‌می‌داند. امروزه در قوانین بسیاری از کشورهای جهان از همجنس‌گرایی جرم‌زدایی شده و حقوق آن‌ها از جمله “حق ازدواج” ـ در برخی از این کشورها ـ به‌رسمیت شناخته می‌شود.

ایران از معدود کشورهایی است که در قوانین جزایی آن برای روابط همجنس‌گرایانه مجازات‌های سنگینی از جمله “اعدام” در نظر گرفته شده است. همچنین در جامعه‌ ایران همجنس‌گرایی هنوز به‌عنوان یک پدیده طبیعی و سبک زندگی مورد پذیرش عمومی قرار نگرفته است.

در همین زمینه:
دستگیری جمعی به اتهام همجنسگرایی در کرمانشاه، واقعیت یا صرفا ادعا؟ گفت‌وگوی بهنام دارابی‌زاده با ساقی قهرمان

بازداشت گروهی از همجنسگرایان در کرمانشاه ـ مهدی سزاوار و رامتین شهرزاد

Share