Share

شیرین عبادی به‌همراه ۱۰ تن دیگر از برندگان جایزه صلح نوبل، در نامه سرگشاده‌ای به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از وی خواستند تا ۲۸ تن از فعالان محیط زیست گرین‌پیس و دو گزارشگری را که در روسیه بازداشت شده‌اند، آزاد کند.

Greenpeace-Cristian-DAlessandro

کریستیان دالساندرو، یکی از فعالان گرین‌پیس که در روسیه بازداشت شده است.

به‌گزارش رویترز، برندگان جایزه صلح نوبل در نامه خود از پوتین خواسته‌اند تا هر کاری که می‌تواند برای لغو حکم “اغراق‌آمیز دزدی دریایی” این فعالان محیط زیست انجام دهد.

۲۸ فعال گرین‌پیس و دو گزارشگر از ۱۸ کشور مختلف دنیا، از جمله هلند، آمریکا، فرانسه، سوئیس، فنلاند، بریتانیا، لهستان و روسیه روز ۱۸ سپتامبر قصد داشتند سکوی نفتی گازپروم را در قطب شمال را اشغال کنند که توسط نیروهای امنیتی روسیه بازداشت شدند.

۱۱ برنده جایزه صلح نوبل خواهان “احترام به حق اعتراض مسالمت‌آمیز” شده‌اند

این طرفداران محیط زیست علیه حفر چاه نفتی اقدام به این حرکت اعتراضی کردند. آن‌ها معتقدند حفر چنین چاهی سبب آسیب‌های زیست‌محیطی خواهد شد.

با بستن اتهام “دزدی دریایی” به این فعالان حقوق بشر، صدور حکمی تا ۱۵ سال زندان آن‌ها را تهدید می‌کند.

برندگان جایزه صلح نوبل گفته‌اند صدور هرگونه حکمی باید “با قوانین حقوقی بین‌المللی و روسیه سازگار باشد”.

۱۱ برنده جایزه صلح نوبل در نامه خود خواهان “احترام به حق اعتراض مسالمت‌آمیز” شده و هشدار داده‌اند که نشت نفت در قطب شمال می‌تواند “پیامدهای فاجعه‌باری” برای منطقه و ساکنان آن داشته باشد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین درخواست‌های برندگان جایزه صلح نوبل را رد کرد و گفت: “رئیس‌جمهور احترام زیادی برای برندگان جایزه صلح نوبل قائل است و نظر آن‌ها را جدی می‌گیرد؛ اما در این مورد مشخص رئیس‌جمهور پاسخگو نیست.”

بازداشت فعالان محیط زیست توسط دستگاه قضائی روسیه صورت گرفته است و قوه قضائیه روسیه به‌عنوان نهاد تحت کنترل دولت شناخته می‌شود.

دادگاه مورمانسک، جایی که فعالان محیط زیست در زندان به‌سر می‌برند، شکایت علیه بازداشت این فعالان را رد کرده است.

Share