Share
عباس عراقچی

عباس عراقچی

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو مذاکره کننده‌ی گفت‌وگوهای ایران با شش قدرت بزرگ جهانی در ژنو روز یکشنبه ۲۰ اکتبر در گفت‌وگو با العالم – تلویزیون عرب زبان رادیو تلویزیون دولتی ایران بار دیگر تاکید کرد که نمی‌تواند جزییات مذاکرات ژنو را فاش کند. او افزود اسراییل خواهان به نتیجه رسیدن این مذاکرات نیست و نباید جزییات این مذاکرات فاش شود. عراقچی برای روشن کردن کل مسیر همچنین خواستار امضای سند مکتوب بین ایران و شش کشور ۵+۱ شد و گفت: «ما حاضر نیستیم در تاریکی حرکت کنیم».
یک هفته پس از گذشت مذاکرات ژنو هنوز مذاکرات محرمانه مانده و گفته شده است این مذاکرات تا رسیدن به نتیجه‌ی پایانی محرمانه خواهد ماند.
از سوی دیگر روزنامه‌ی کیهان در تیتر اصلی خود در اعتراض نمایندگان به محرمانه بودن مذاکرات این روزنامه که زیر نظر دفتر خامنه ای اداره می‌شود نوشت: «پشت درهای بسته چه امتیازهایی به ۵+۱ می‌دهند» و پرسید: «ملت ایران در این مذاکرات نامحرم هستند. آمریکا و اسراییل محرم؟» روزنامه‌ی جمهوری اسلامی هم در شماره‌ی شنبه خود نوشت: «مذاکرات را شفاف کنید».
روزنامه‌ی ساینس مونیتور نوشت: «به گفته‌ی مقامات ارشد آمریکایی و اروپایی اختلافات میان دو طرف همچنان ادامه دارد» و خبرگزاری روسیه ریانوستی هم تاکید کرد : «دو طرف توافق کرده‌اند چیزی از جزییات را فاش نکنند، شاید همین امر به افراد بدبین بهانه بدهد».

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131021_NuclearNegosiation_Mostafavi_IrajAdibzadeh.mp3[/podcast]

Share