Share

داریوش پیرنیاکان، نوازنده تار و سه‌تار، استاد دانشگاه و پژوهشگر موسیقی، از سمت دبیری و سخنگویی خانه موسیقی استعفا داد.

داریوش پیرنیاکان در جشن خانه موسیقی گفته بود: نیمی از هنرمندان موسیقی زنان هستند اما اجازه خواندن ندارند.

سایت خانه موسیقی نوشت داریوش پیرنیاکان “خستگی” را یکی از دلایل استعفای خود عنوان کرده و گفته است: “چند سالی دبیر و سخنگوی این نهاد بودم اما به دلایلی از جمله برای استراحت کناره‌گیری کردم.”

استعفای داریوش پیرنیاکان در حالی صورت گرفته است که سخنان چندی پیش وی در جشن خانه موسیقی مخالفت‌هایی را در میان طرفداران حکومت ایران برانگیخت.

هیئت مدیره خانه موسیقی اعلام کرد سخنرانی داریوش پیرنیاکان در جشن خانه موسیقی بیان نظرات شخصی وی بوده است

در چهاردهمین جشن خانه موسیقی ایران، پیرنیاکان در حضور علی مرادخانی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آزادی صدای زن را نخستین خواسته جامعه موسیقی ایران خواند و گفت: “فقها باید پاسخگو باشند که چرا می‌گویند موسیقی حرام است؟”

پیرنیاکان گفت: “از خواسته‌های مهم خانه موسیقی پخش شدن صدای زنان است. نیمی از هنرمندان موسیقی زنان هستند اما اجازه خواندن ندارند. فکر می‌کنم همه اهالی موسیقی درباره این خواسته‌ها یک صدا هستند. اصلاح شیوه ممیزی در حوزه موسیقی، صدور مجوز‌ها، سالن اجرای کنسرت، نمایش سازها در تلویزیون همه و همه خواسته اهالی موسیقی هستند.”

ابوالقاسم علی‌دوست، رئیس انجمن فقه و حقوق حوزه علمیه قم در واکنش به اظهارات داریوش پیرنیاکان، گفت: “از نظر عقلی و عقلایی صحیح نیست، اشخاصی که هیچ تخصصی در مسئله‌ای ندارند در رابطه با آن موضوع اظهارنظر کنند.”

علی‌دوست با بیان این‌که “این‌ گونه مسائل ناهنجار است و در ساحت دین نیز بسیار رخ می‌دهد” افزود: “قطعا شنیدن صدای زن به‌عنوان خواننده، برای نامحرمان جایز نیست.”

روز یکشنبه گذشته هیئت مدیره خانه موسیقی اعلام کرد سخنرانی داریوش پیرنیاکان بیان نظرات شخصی وی بوده و مضمون این سخنان قبلا به اطلاع هیچ یک از اعضاء هیئت مدیره خانه موسیقی نرسیده بود.

به‌گفته هیئت مدیره خانه موسیقی، دیدگاه رسمی این نهاد طی بیانیه ارائه شده در مراسم جشن اعلام گردیده است.

Share