Share

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به‌نقل از “یک منبع موثق” خبر داد که در طی روزهای گذشته مقام‌های قضائی و امنیتی استان کُردستان در تلاش هستند تا حکم اعدام تاییدشده زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی عقیدتی کُرد هر چه سریع‌تر اجرا شود.

زانیار مرادی و لقمان مرادی، اهل کردستان ایران در روز ۱۴ مردادماه سال ۸۸ خورشیدی توسط نیروهای اداره اطلاعات شهر مریوان بازداشت شدند.

آن‌ها در روز یکم دی‌ماه همان سال، به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کردی “کومله” و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان در شامگاه ۱۴ تیر ۱۳۸۸، به اعدام محکوم شدند. این حکم در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور تأیید شد.

این دو زندانی سیاسی هیچگاه این اتهام را نپذیرفته‌اند و این اتهام را سناریوی وزارت اطلاعات دانسته و با انتشار رنجنامه‌ای اعلام کردند به سبب شکنجه‌های شدید روحی و جسمی مجبور به اعترافات ساختگی شدند.

زانیار و لقمان مرادی هم‌اکنون در زندان رجایی‌شهر کرج زندانی هستند.

به گفته منبع آگاه، امام جمعه‌ مریوان که شاکی پرونده این دو زندانی است به همراه مسئولان امنیتی و قضایی استان کُردستان در این مدت به شدت پیگیر اجرای حکم این زندانیان بوده و این فشارها سبب نگرانی اطرافیان این دو زندانی نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام این زندانیان شده است.

Share