Share

جمعی از ستارگان سینمای آمریکا به‌همراه گروهی از فعالان مدنی و سیاستمداران این کشور با انتشار یک پیام ویدئویی اقدامات جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) را به‌شدت مورد انتقاد قرار دادند.

الیور استون، مگی جینلهال و جان کیوساک از جمله ستارگانی هستند که در این حرکت اعتراضی شرکت کرده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، این ویدئوی سه دقیقه‌ای از سوی “بنیاد مرز الکترونیک” بر روی شبکه اینترنتی منتشر شده است.

این ویدئو همچنین فراخوانی برای شرکت در حرکت اعتراضی شنبه چهارم آبان‌ماه (۲۶ اکتبر) در واشنگتن، با شعار “زیر نظر گرفتن ما را متوقف کنید” است.

هنرمندان در این حرکت اعتراضی خواهان پایان بخشیدن به فعالیت‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا برای  کنترل شهروندان ایالات متحده شده‌اند.

در این ویدئو، سینماگرانی چون الیور استون سازنده فیلم‌های “جان اف. کندی”، “جوخه” و “وال‌استریت”؛ جان کیوساک بازیگر فیلم‌های “۲۰۱۲” و “جان مالکویچ بودن”؛ مگی جینلهال بازیگر فیلم “شوالیه تاریکی” و “قلب دیوانه”؛ و ویل ویتون بازیگر فیلم “نظریه بیگ بنگ” و سریال “پیشتازان فضا: نسل بعدی”، شرکت دارند.

الیور استون، برنده جایزه اسکار، در این ویدئو هشدار داده است که برای هر آمریکایی این خطر وجود دارد که در تور آژانس امنیت ملی آمریکا گرفتار شود.

کیوساک نیز با بیان این‌که تهدید حقوق مدنی بیش از هر زمانی صورت می‌گیرد، گفته است در دولتی که همه چیز کنترل می‌شود دمکراسی می‌میرد.

ادوارد اسنودن، کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا که اسنادی را از فعالیت‌های جاسوسی دولت این کشور افشا کرده و هم‌اکنون در روسیه پناهنده شده است، از حرکت اعتراضی ۲۶ اکتبر در واشنگتن حمایت کرده است.

اسنودن در پیامی به اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا (ACLU) نوشته است: “در آمریکا هیچ تماس تلفنی‌ای بدون اطلاع آژانس امنیت ملی انجام نمی‌شود. اکنون زمان آن فرارسیده که دولت از شهروندان خود بیاموزد و نظارت بر تماس‌های تلفنی و اینترنت را پایان دهد.”

از حرکت اعتراضی ۲۶ اکتبر بیش از ۱۰۰ گروه و شرکت آمریکایی پشتیبانی کرده‌اند.

Share