Share

نماهنگ تازه‌ای از علی عظیمی، هنرمند ایرانی مقیم لندن منتشر شده است. ویدیوکلیپ این نماهنگ کاری‌ است از آرش آشتیانی که پیش از این مستند «رضا شاه» از او از شبکه تلویزیونی «من و تو» پخش شد.

در نماهنگ تازه علی عظیمی که با عنوان «پیش‌درآمد» انتشار یافته، سبک‌های مختلف رپ، پاپ ایرانی با سویه‌هایی از راک با هم تلفیق می‌شوند. در این نماهنگ موسیقی و صدا و تصویر با هم در پیوند قرار گرفته‌اند.

پرویز جاهد: «آشتیانی سعی کرده با استفاده از فیلم‌های سینمای ایران یک نوع تداوم در وضعیت اجتماعی ما را نشان دهد.»

آرش آشتیانی از صحنه‌هایی از فیلم‌های شناخته‌شده و خاطره‌انگیز ایران برای تهیه ویدیوکلیپ این نماهنگ استفاده کرده است؛ فیلم‌هایی مانند آرامش در حضور دیگران، در غربت، شب‌های روشن، چمدان، هامون، سنتوری، رضا موتوری، عروسی خوبان، سوته‌دلان، زیر درختان زیتون، گاو، حسن کچل، قیصر، گنج قارون، در امتداد شب، پستچی، درخت گلابی لیلا، دل شدگان، دایی جان ناپلئون، کندو، پرده آخر، روسری آبی، دو زن، رگبار، گزارش، باشو، لیلا، چشمه، ناصرالدین شاه، طلای سرخ، شازده احتجاب، دایره، بن‌بست، رضا موتوری، آژانس شیشه‌ای و همچنین طعم گیلاس.

پرویز جاهد درباره چگونگی تدوین ویدیوی این نماهنگ می‌گوید: «تدوینگر سعی کرده یک در میان از فیلم‌های قبل و بعد از انقلاب استفاده کند تا یک نوع تداوم را در وضعیت اجتماعی ما نشان دهد. شاید می‌خواسته نشان دهد که از کجا آغاز کردیم و به کجا رسیدیم؛ چی بودیم، چی شدیم. نماها خیلی ربطی به شعر ترانه ندارند، اما با ریتم ترانه همخوانی خوبی دارند.»

علی عظیمی مدتی است که در خارج از ایران زندگی می‌کند. از او چندی پیش آلبوم «آقای پست» منتشر شد.

در آلبوم «آقای پست» برخی از ترانه‌های قدیمی «رادیو تهران»، مثل «از تو بریدم» که حدوداً ۱۵ سال پیش اجرا شده هم گنجانده شده است.

گروه رادیو تهران یکی از اولین گروه‌های راک زیرزمینی ایران بود که موسیقی راک را با شعر فارسی تلفیق کرد. علی عظیمی گیتاریست، ترانه‌سرا و خواننده این گروه بود.

در همین زمینه:

علی عظیمی و آلبوم «آقای پست»

Share