Share

به دنبال اعلام رسمی مسئولان دولت روحانی مبنی بر کسر ۴۰ درصد از منابع در نظر گرفته شده برای پرداخت یارانه‌‌های سال ۱۳۹۲، مجلس شورای اسلامی تصمیم دارد تا با تصویب قانونی نسبت به حذف سه دهک بالای یارانه بگیران ایران اقدام کرده و به این ترتیب کسری بودجه دولت در رابطه با پرداخت یارانه‌ها را جبران سازد.

حذف یارانه ها

کسری ۴۰ درصدی بودجه دولت در مسئله یارانه‌ها، معادل عدم توانایی دولت در پرداخت ۴ ماه یارانه است و با حذف سه دهک بالای یارانه بگیران نزدیک به ۲۳ میلیون نفر از مردم ایران از شمول طرح پرداخت یارانه نقدی خارج می‌شوند.

مسئول مالی یک شرکت واردات قطعات ماشن آلات راه‌سازی به دلیل نگهداری مبلغ ۹۳ میلیون و پانصد هزار تومان وجه تنخواه شرکت در حساب شخصی، فرد پر درآمدی تشخیص داده شده و پیامک حذف یارانه دریافت کرده است.

در تازه‌ترین اظهار نظر مسئولان اقتصادی دولت، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت روحانی در جلسه‌ای که در روز ۶ آبان در کیش برگزار شد اعلام کرد: «قصد دولت این است که پرداخت یارانه نقدی به خصوص برای طبقات پایین و متوسط جامعه ادامه یابد و در این زمینه یک تناقض سختی داریم که در حال حاضر با آن مواجه هستیم. از یک طرف منابع جوابگوی نیازهای پرداخت‌های نقدی را نمی‌کند و از سویی، قطع پرداخت‌های نقدی به صلاح نیست.»

طیب‌نیا همچنین اظهار داشته است با توجه به اطلاعات موجود در کشور امکان شناسایی دهک‌ها وجود ندارد.

خبرهای مشخص از حذف

برخلاف اخبار موجود در رسانه‌ها مبنی بر به نتیجه نرسیدن پیشنهادهای مختلف درباره آینده پرداخت یارانه نقدی در ایران و تردید‌هایی که از سوی بعضی مسئولان جمهوری اسلامی درباره شناسایی دهک‌های بالای یارانه‌بگیران ابراز می‌شود، طرح شناسایی و حذف سه دهک بالا آغاز شده و در حال اجرا است. طی چند روز اخیر “وزارت کشور” از طریق پیام کوتاه تلفن همراه خبر حذف یارانه بعضی افراد را به آنان اطلاع می‌دهد و این روند ادامه دارد.

کارمندان و مسئولان شرکت‌ها و ادارت وابسته به وزارت نفت از جمله کارمندان شرکت گاز ایران از طریق مدیران استانی خود در جریان حذف یارانه نقدی قرار گرفته‌‌اند. یارانه این افراد به دلیل درآمد بالاتر آنها نسبت به سایر بخش‌های دولت حذف شده است.

یکی از کارمندان شرکت گاز به “زمانه” گفت: «از یک ماه قبل توسط معاونت محترم خبر داشتیم. چون مجموعه وزارت نفت شاکی اصلی پرداخت یارانه‌ها است، از طریق قطع یارانه کارکنان این مجموعه سعی کرده‌اند از اعتراض دیگر بخش‌ها جلوگیری کنند. باید انصاف داشت که جای اعتراض نیست چون کارکنان این بخش سقف حقوق چهار و نیم میلیون تومان در ماه دارند و انصاف این است که یارانه به مردم کم درآمد برسد.»

از دیگر کسانی که یارانه آنها قطع شده، کادرهای درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هستند. همچنین افرادی اظهار می‌کنند یارانه آنها به دلیل مبلغ حساب‌های بانکی آنها قطع شده است.

در پیام کوتاه ارسالی از طرف “وزارت کشور” به این افراد آمده است: «طبق تحقیقات صورت گرفته از میزان درآمد شما مشخص شده است که شامل برنامه‌ حمایتی طرح هدفمندی یارانه‌ها نمی‌باشید. به همین منظور به اطلاع شما می‌رسد یارانه شما از ماه آینده به صورت موقت قطع خواهد گردید.»

کارمند باجه اطلاعات یارانه:  یارانه نیروهای نظامی، انتظامی، قضائی و خانواده شهدا و ایثارگران حذف نمی‌شود. یکی از بندهای حذف یارانه هم مربوط به کسانی است که یک فرزند یا بیشتر به خارج از کشور فرستاده باشند.

 آقای “طالب‌نژاد” به عنوان مسئول مالی یک شرکت واردات قطعات ماشن آلات راه‌سازی از کسانی است که این پیامک را دریافت کرده است. وی اظهار می‌کند به دلیل نگهداری مبلغ ۹۳ میلیون و پانصد هزار تومان وجه شرکت در حساب شخصی خود که به عنوان تنخواه در اختیار او بوده، فرد پر درآمدی تشخیص داده شده و برای او پیامک حذف یارانه ارسال شده است.

آقای طالب‌نژاد می‌گوید قبلاً نیز چنین مشکلی برای او به وجود آمده اما امکان اعتراض از طریق رجوع به سایت سازمان هدفمندی وجود داشته است در حالی که در پیامک اخیر هیچ گزینه‌ای برای اعتراض اعلام نشده و با رجوع به دفاتر “پلیس+۱۰” نیز نتوانسته است اعتراض خود را پیگیری کند.

او می‌گوید: «مبلغ دقیق حساب بانکی و اسم مرا در اس‌ام‌اس نوشته بودند. چند نفر دیگر هم آمده بودند پلیس+۱۰ که یک نفر را نوشته بودند به دلیل تملک واحد مسکونیِ در اختیار غیر به آدرس فلان، حذف گردیده‌اید. متن اس‌ام‌اس‌ها یک جور نبود ولی گفتند از وزارت کشور است و تقلبی نیست.»

خانم “عمرانی” از کارمندان باجه “اطلاعات یارانه” در یکی از دفاتر “پلیس+۱۰” می‌گوید: «طبق اطلاعاتی که به ما داده‌اند فعلاً حذف یارانه شرکت‌گازی‌ها، کارکنان نفت، کادر درمانی بیمارستانی و کسانی که مبلغ بالا در حساب بانکی دارند قطعی شده است. سازمان هدفمندی از بانک‌ها استعلام کرده است. بانک‌های دولتی و بزرگ جواب داده‌‌اند اما می‌گویند بانک‌‌های خصوصی همکاری نکرده‌‌‌اند.»

خانم عمرانی می‌افزاید: «یارانه نیروهای نظامی، انتظامی، قضائی و خانواده شهدا و ایثارگران حذف نمی‌شود. یکی از بندهای حذف یارانه هم مربوط به کسانی است که یک فرزند یا بیشتر به خارج از کشور فرستاده باشند. به دلیل خروج از کشور و مسائل دیگر کاری ندارند؛ هر کس یک بچه هم به خارج فرستاده باشد پر درآمد تشخیص داده می‌شود و یارانه‌اش قطع خواهد شد.»

در همین زمینه:

نخواستیم؛ هدفمندی مال خودتان! − گزارش میدانی درباره مسئله یارانه‌ها

Share