Share

WATERBALANCE 1در زندگی روزمره و در شرایط سلامت، احتمال ابتلا به درجات شدید کم آبی تقریباً غیرممکن است. اما بسیاری از افراد به علت عادت نداشتن به نوشیدن آب به میزان کافی، متأسفانه همیشه از درجات خفیفی از کم آبی رنج می‌برند. برای اینکه خاطرتان از تأمین آب بدنتان جمع باشد باید به صورت روزانه حداقل شش لیوان آب و مایعات مصرف کنید. البته طبیعتاً این مقدار در روزهای گرم و در صورت انجام تمرینات ورزشی که منجر به دفع بیشتر مایعات از بدن می‌شوند بیشتر خواهد بود. درجات خفیف دهیدراسیون تنها با مصرف مقدار مناسب آب درمان می‌شوند اما اگر علاوه بر کمبود آب میزان الکترولیت‌های سدیم و پتاسیم نیز کاهش پیدا کرده باشد باید آن‌ها را نیز جایگزین کنید.
نوشیدنی‌هایی که ورزشکاران به هنگام مسابقات یا تمرینات ورزشی مصرف می‌کنند در حقیقت بر اساس همین نیاز بدن ساخته می‌شوند و در ساختار آن‌ها علاوه بر آب، الکترولیت‌های مورد نیاز بدن نیز به کار رفته است. اما اگر از دست دادن آب بدن شدیدتر شود باید حتماً توسط پزشک درمان شود. پزشک‌ها برای جبران آب و الکترولیت‌های از دست رفته معمولاً از تزریق وریدی انواع سرم‌ها از جمله سرم های نمکی استفاده می‌کنند. در ضمن، باید دلیل اصلی از دست دادن آب نیز مشخص شده و درمان شود.
در این برنامه مجله پزشکی، به مکانیسم‌های نگه دارنده‌ی تعادل آب بدن پرداخته و اثرات منفی دهیدراسیون یا کم آبی را بر سلامت انسان بررسی می‌کنیم.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131029_Water_Balance_MazyarMahdavifar.mp3[/podcast]

 

Share