Share

عبدالفتاح سلطانی، امیر خسرو دلیرثانی، مهدی خدایی و سعید مدنی، زندانیان سیاسی که در زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند در بیانیه نخست خود با عنوان “چرا اعتصاب غذا کردیم؟” دلایل اعتصاب خود را اعلام کردند.

مهدی خدایی، امیرخسرو دلیرثانی، عبدالفتاح سلطانی و سعید مدنی

آن‌ها در بیانیه خود گفته‌اند مطابق آیین‌نامه سازمان زندان‌ها، این سازمان که به‌طور مستقیم زیر نظر رئیس قوه قضائیه انجام وظیفه می‌کند، موظف است کلیه اقدامات لازم را به‌منظور حفظ سلامت زندانیان به‌ویژه معاینه و معالجه زندانیان بیمار انجام دهد.

به‌گفته این زندانیان اعتصاب‌کننده سازمان زندان‌ها “تخلفات عدیده‌ای” در این زمینه داشته و دارد.

آن‌ها به مرگ هدی صابر، افشین اسانلو، حسن ناهید، محسن دگمه‌چی و البرز قاسمی، زندانیان سیاسی که همگی به دلیل وضع بد جسمانی خود در زندان جان باخته‌اند اشاره کرده و گفته‌اند: “روند تدریجی فرسایش جسمی و روحی برخی از زندانیان به دلیل شرایط نامساعد زندان و ابتلای آنان به بیماری‌های مزمن و حاد و در عین حال بی‌توجهی و تاأخیر مدیریت زندان در ارائه خدمات درمانی مناسب، مدت‌هاست روند مرگ تدریجی زندانیان به‌خصوص زندانیان سیاسی، عقیدتی، امتیتی را آغاز کرده است.”

چهار زندانی اعتصاب‌کننده مشکلات و مسایلی که موجب شد تا اعتصاب غذا کنند را برشمرده‌اند.

آن‌ها نوشته‌اند خدمات درمانی تخصصی به بیماران نیازمند ارائه نمی‌شود؛ اعزام بیماران به مراکز درمانی خارج از زندان موکول به پوشیدن لباس مخصوص و بستن دستبند و پابند می‌شود؛ فرایند اعزام بیماران به مراکز درمانی با مداخله نهادهای امنیتی، دادستانی و حتی برخی قضات صورت می‌گیرد؛ اعزام زندانیان به مراکز درمانی فرایند طولانی و چندین ماهه دارد؛ پزشک متخصص در پاره‌ای از رشته‌ها در زندان وجود ندارد و به وضعیت بسیاری از بیماران زندانی بی‌توجهی می‌شود.

آن‌ها ضمن اعلام نگرانی نسبت به وضعیت جسمی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و محدودیت در ارایه خدمات درمانی به آن‌ها، گفته‌اند “در اعتراض به محدودیت‌های نابه‌جا و غیر قانونی برای دریافت خدمات درمانی به همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و امنیتی” از روز شنبه ۱۱ آبان‌ماه‌ جاری اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند.

از این میان، به گفته مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و از بنیان‌گذاران “کانون مدافعان حقوق بشر”، این زندانی سیاسی، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان بیمار و بی‌توجهی به درخواست‌های مکرر خود برای مرخصی درمانی خارج از زندان، از روز دهم آبان ۱۳۹۲همزمان با شصتمین سالروز تولدش، دست به اعتصاب غذای تر زده است.

سلطانی از بیماری‌های گوارشی، کم‌خونی و ناراحتی‌های دهان و دندان رنج می‌برد. به گفته مائده سلطانی، وضعیت جسمی این زندانی سیاسی، به گونه‌ای است که لازم است مراحل درمان  در خارج از زندان و در محیطی مناسب پیگیری شود.

محمدحسین یوسف‌پور، اسماعیل برزگر و احمد دانشپور از دیگر زندانیان بیمار اوین هستند که وضعیت آنها نگران‌کننده گزارش شده است.

در همین زمینه

گفت‌وگو با مائده سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20131103_iraj_mardeh_soltani.mp3[/podcast]

Share