Share

نخستین جلسه محاکمه محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنارشده مصر و گروهی از رهبران اخوان‌المسلمین مصر امروز، دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه در فضایی پرتنش برگزار و ادامه آن به روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه (هشتم ژانویه) موکول شد.

نخستین جلسه محاکمه محمد مرسی و ۱۴ تن از رهبران اخوان‌المسلمین در آکادمی پلیس قاهره، به دلیل خودداری مرسی از پوشیدن لباس متهمان و همچنین شعارهایی که متهمان در جلسه علیه قاضی و حاکمان فعلی سر دادند، دو بار به تعویق افتاد اما پس از دقایقی بار دیگر آغاز شد.

در نهایت رئیس دادگاه اعلام کرد که محاکمه به هشتم ژانویه موکول می‌شود.

محمد مرسی در دادگاه تأکید کرد که جلسه دادگاه را به‌رسمیت نمی‌شناسد و فریاد زد همچنان رئیس‌جمهور قانونی مصر است

محمد مرسی در دادگاه تأکید کرد که جلسه دادگاه را به‌رسمیت نمی‌شناسد و فریاد زد همچنان رئیس‌جمهور قانونی مصر است.

وی برکناری خود را “کودتا” دانست و گفت مجبور کردن وی برای حضور در دادگاه جرم است.

جریان دادگاه محمد مرسی از تلویزیون پخش نشد و به خبرنگاران حاضر در سالن نیز اجازه داده نشد از موبایل‌های خود استفاده کنند. طرفداران اخوان‌المسلمین این محاکمه را فرمایشی خوانده‌اند.

مرسی به تحریک برای قتل تظاهرکنندگان در برابر کاخ ریاست‌جمهوری مصر در زمستان گذشته متهم است.

وی همچنین چند اتهام دیگر از جمله “فرار از زندان، خیانت به کشور و تخلفات اقتصادی” دارد.

محمد مرسی، پس از جلسه دادگاه به زندان برج‌العرب در حومه اسکندریه منتقل شد.

ارتش مصر روز ۱۲  تیرماه (سوم ژوئیه) سال جاری محمد مرسی، رئیس‌جمهور اسلامگرای این کشور را برکنار و وی را بازداشت کرد.

میدان تحریر بسته شد

اُسامه مرسی، فرزند محمد مرسی به رویترز گفته است پدرش حضور در دادگاه با وکیل مدافع را رد کرده است و خانواده‌اش در دادگاه شرکت نخواهند کرد.

اُسامه مرسی گفت: “ما این دادگاه را به‌رسمیت نمی‌شناسیم. ما به پدرم افتخار می‌کنیم و با موضع‌گیری وی تقویت شدیم.”

حسیبه حاج صحراوی، از مسئولان عفو بین‌الملل: این دادگاه آزمونی برای مقام‌های مصری است.

صدها تن از طرفداران محمد مرسی با آغاز دادگاه امروز در برابر آکادمی پلیس قاهره تجمع کردند و به حمایت از وی پرداختند. در یکی از شعارهایی که این عده حمل می‌کردند آمده بود: “اراده مردم نقض شده است”.

در مرکز قاهره، نیروهای پلیس میدان تحریر را که نماد جنبش مردم مصر علیه حکومت حسنی مبارک بود مسدود کردند. اما ترافیکی در شهر دیده نمی‌شد و این نشانگر آن بود که طرفداران مرسی از سرکوب بیم داشته و ترجیح داده بودند در خانه‌های خود بمانند.

“دادگاه مرسی، آزمونی برای مقام‌های مصری”

در طول آخر هفته یکی از مسئولان بلندپایه اخوان‌المسلمین تهدید کرده بود که در صورت محکومیت محمد مرسی تظاهرات گسترده‌ مسالمت‌آمیزی بدون استفاده از زور برگزار خواهد شد.

حسیبه حاج صحراوی، معاون خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل درباره دادگاه محمد مرسی گفت: “این دادگاه آزمونی برای مقام‌های مصری است.”

وی گفت: “آن‌ها باید او را در یک دادگاه عادلانه با امکان به چالش کشیدن شواهد ارائه شده علیه وی محاکمه کنند. در غیر این صورت، تنها شک و تردیدها درباره دلایل واقعی این دادگاه را بیشتر خواهند کرد.”

Share