Share

یک فعال حقوق بشر کُرد که نامش فاش نشده به کمپین ‌بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کُرد تا لحظه اجرای حکم اعدام از آن بی‌خبر بود.

شیرکو معارفی، ۳۳ ساله در آبان سال ۱۳۸۷ دستگیر و در دادگاه بدوی انقلاب سقز به اتهامات “عضویت در حزب کومله، اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا” محکوم به اعدام شد و دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را تأیید کرد.

وی که از آن زمان دو بار پای چوبه دار رفته بود، بامداد روز گذشته، دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه در زندان سقز اعدام شد.

سایت‌ کمپین ‌بین‌المللی حقوق بشر در ایران به‌نقل از فعال حقوق بشر کُرد نوشته است ساعت ۱۸ روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه پس از آمارگیری در زندان، شیرکو معارفی و مطلب احمدیان، از زندانیانی که به ۳۰  سال حبس محکوم شده است، به بخش نگهبانی مرکزی به نام زیر هشت احضار شدند. به آن‌ها گفته شد که به دلیل کشیدن سیگار در بند سلامت، تنبیه خواهند شد.

به این دو زندانی دست‌بند و پابند زده می‌شود و آن‌ها را به سلول‌های انفرادی منتقل می‌کنند.

“ساعت شش بامداد با حضور گروهی از وزارت اطلاعات، رئیس زندان مهندس عبدی‌نیا و رئیس حفاظت زندان نوروزی، شیرکو معارفی به بخش انتظار، سالن ملاقات زندان منتقل شده و در این فضای بسته حکم اعدام می‌شود”

به‌گفته این فعال حقوق بشر “با توجه به این‌که مسئول حفاظت زندان ادعا کرده بود به دلیل کشیدن سیگار آن‌ها را به صورت تنبیهی به سوئیت منتقل خواهد کرد هیچگاه خود شیرکو و دیگر زندانیان سیاسی زندان سقز انتظار این را نداشتند که قرار است حکم اعدام او اجرا شود و در واقع این بهانه‌ رئیس حفاظت به دلیل بی‌خیال کردن دیگر زندانیان نسبت به خطر اجرای حکم شیرکو بوده است.”

 شیرکو معارفی و مطلب احمدیان تا ساعت پنج‌ونیم بامداد در سلول نگهداری می‌شوند و در همین ساعت، مسئول حفاظت به سلول آن‌ها مراجعه کرده و از انتقال شیرکو معارفی به زندان مرکزی سنندج خبر می‌دهد.

این فعال حقوق بشر می‌افزاید شیرکو معارفی به این موضوع مشکوک شده و از مسئول حفاظت در مورد اجرای حکم سئوال می‌کند اما وی می‌گوید چیز مهمی نیست و تنها به صورت تنبیهی و به‌طور موقت به زندان مرکزی سنندج منتقل خواهد شد.

فعال حقوق بشر کُرد لحظه اعدام شیرکو معارفی را چنین توصیف می‌کند: “ساعت شش بامداد با حضور گروهی از وزارت اطلاعات، رئیس زندان مهندس عبدی‌نیا و رئیس حفاظت زندان نوروزی، شیرکو به بخش انتظار، سالن ملاقات زندان منتقل شده و در این فضای بسته بدون حضور کارمندان زندان و تنها با حضور رئیس زندان و رئیس حفاظت و اکیپ مذکور حکم اعدام شیرکو معارفی اجرا شده است.”

به‌گفته وی شیرکو معارفی تا لحظه انتقال به محوطه‌ سربسته سالن ملاقات در جریان اجرای حکم خود قرار نداشت و تنها زمانی که طناب دار را مشاهده کرده فهمیده است که حکم وی اجرا خواهد شد.

مطلب احمدیان، هم‌سلول شیرکو معارفی نیز پس از چندین ساعت از اجرای حکم به بند سلامت بازگردانده می‌شود.

احمد سعید شیخی، وکیل مدافع شیرکو معارفی که گفته بود از اجرای حکم موکل‌اش اطلاعی ندارد، روز گذشته سرانجام اعدام وی را تأیید کرد.

اعدام شیرکو معارفی در حالی صورت گرفت که چند روز پیش دو تن از زندانیان سیاسی کُرد اعدام شدند.

روز شنبه، چهارم آبان‌ماه ۱۳۹۲ حبیب‌الله گلپری‌پور، زندانی کُرد، در زندان ارومیه اعدام شد.

همزمان با اعدام او، رضا اسماعیلی (مامدی)، دیگر زندانی کُرد، در زندان شهرستان سلماس به دار آویخته شد.

این دو زندانی سیاسی به اتهام محاربه و عضویت در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) به اعدام محکوم شده بودند.

 اعدام این سه زندانی پس از انتشار تازه‌ترین گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل صورت گرفت.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، در گزارش خود که به‌تازگی منتشر شده است از اجرای احکام اعدام در ایران انتقاد کرد. بخشی از این گزارش به تبعیض علیه اقلیت‌های قومی (اتنیکی) ‌از جمله کُرد‌ها اختصاص دارد.

Share